Ortadoğu Gazetesi

Afrin'de Esad ve PKK/PYD Anlaşması İddiasının İç Yüzü

KÖŞE YAZILARI / 2018-02-21 09:52:15

Afrin'de Esad ve PKK/PYD Anlaşması İddiasının İç Yüzü

Türkiye ve ABD arasında Irak ve Suriye ile beraber PKK/PYD konusunun da merkezde olduğu, kriz aşamasına varan ilişkilerdeki gerginliği azaltıcı mekanizmaların kurulmasının hedeflendiği bir dönemde Suriye'de karşı bir hamle gelmesi kaçınılmazdı.

Zira her yeni hamle, bir başka hamleyle karşılanır.

Uluslararası siyasette, hele de giderek kör düğüm halini almaya başlatan Suriye krizinde böylesi bir durumun vuku bulmasını şahsen bekleyenlerdendim.

Nitekim Suriye resmi haber ajansı SANA öteki gün duyurduğu bir haberde PKK/PYD terör örgütü ile Esad rejiminin anlaştığını, rejime bağlı güçlerin hali hazırda Türkiye'nin terör odaklarını yerinde yok etmek üzere harekât düzenlediği Afrin'e gireceklerini haberleştirdi.

Haberde ayrıntılı bir bilgi verilmeyişi, hangi koşullarda rejim güçleri ve teröristler arasında bir anlaşma sağlandığının paylaşılmayışı doğrusu kuşku uyandırmıştır.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, yayınlanan haberin ardından "Suriye rejimi, Afrin'e PKK ve YPG'yi korumak için girerse bizi kimse durduramaz" sözünü kullanması ülkemizin Zeytin Dalı Harekâtı konusundaki kararlılığını yansıtmıştır.

Nitekim aynı haber sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yerinde ve doğru bir girişimle Rusya Devlet Başkanı Putin ile telefonla görüşerek "Suriye YPG ile anlaşma yoluna giderse sonuçları olur" mealinde ikazda bulunması, "konunun asıl muhatabına" verilen önemli bir mesaj olmuştur.

Çünkü Suriye konusunda Esad rejiminin attığı her adımı kendisine mal etmek, içerisinde bulunulan şartlar gereğince pek de mümkün gözükmemektedir.

Şayet rejim adına böylesi bir gelişme yaşanacaksa kuşku yok ki bu durum Rusya'nın istemesiyle vuku bulabilecektir ve aksi bir halin söz konusu dahi olmayacağı her yönüyle, her kesimin karşısında duran açık bir gerçekliktir.

Dolayısıyla SANA'da yayınlanan haberin muhatabını Şam'da değil, Moskova'da aramak daha doğru olacaktır.

Kaldı ki aynı haber Suriye kaynaklı olarak çıkmadan evvel Rusya'nın RIA haber ajansı tam da ABD Dışişleri Bakanının ülkemizde bulunduğu sırada geçtiği son dakika haberinde "Suriye ordu birliklerinin Afrin bölgesinin denetimini teslim alma süreci önümüzdeki günlerde başlayacak" ifadelerine yer vermişti.

Akabinde Suriye rejiminden gelen benzer tarzda ifadelerin olduğu bir metin kullanılmıştır.

Açık ki Rusya, Astana süreciyle beraber önemli bir ilişki sürecine girdiği Türkiye'ye kendi yöntemleriyle bir yandan nazik olduğunu düşündüğünü ancak Türkiye tarafından böyle karşılanmayan bir mesaj vermek istemiş, diğer yandan Suriye'de PKK/PYD terör örgütünü ABD'nin kontrolünden uzaklaştırarak kendi güdümüne sokmayı hedefleyen yeni bir adım daha atmıştır.

Türkiye'nin Afrin'e yönelik düzenlenen harekâttan her ne olursa olsun geri dönmeyeceğini ve hedeflediği noktaya varıncaya kadar harekâtı sürdüreceğini Rusya elbette diğer ülkeler gibi görüyor ve biliyor.

Dahası aynı konu üzerinde harekât öncesinde Türkiye ile vardığı anlaşma da malumdur.

Burada Türkiye başta olmak üzere diğer çevrelere son derece önemli gelişmelerin yaşandığı bir dönemde "Suriye konusunda ağırlıklı söz sahibi olan benim" mesajının bir kez daha verilmek istendiği anlaşılıyor.

Diğer yandan aynı mesajın etkisi altına almak istediği PKK/PYD terör örgütüne ise "Türkiye ve ABD anlaşmak üzere, bu şartlar altında ABD'ye değil bana güvenin" gibi üstü kapalı bir yönlendirme yaptığı da açıktır.

Bu durumu kimse yadırgamamalıdır. 

Rusya dış politikada bilindik, hesaplanabilir ve önceden zaten öngörülen manevralarından birini daha yapmıştır.

Meselenin Türkiye'nin ne Afrin'e yönelik düzenlediği harekâtı, ne Suriye ve PKK/PYD terör örgütü konusunda takip ettiği politikayı değiştirecek yönü ve gücü yoktur.

Rusya'nın bir başka hesabı da Türkiye ve Esad rejimini bir araya getirebilecek fiili bir zorunluluk yaratabilmektir.

Yaşanan tüm bu gelişmeler sonrasında dün Moskova'dan açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un yaşanan son gelişmelerle alakalı söylediği "Türkiye'nin güvenlik çıkarları, Şam'la doğrudan diyalog yoluyla tamamen korunabilir" sözleri de bu amacın güdüldüğünü ortaya koymaktadır.

Son olarak Suriye siyasetinde, ülkenin geneli dikkate alındığında Türkiye haricinde diğer tüm ülkelerin "homojen bir yaklaşım" benimsemediklerini görüyoruz.

Örneğin Fırat Nehri'nin doğusunda PKK/PYD konusunda ABD'nin sahasına girmeye Rusya son derece önem gösterirken, aynı çerçevede Esad rejimine dahi destek çıkmamakta ve bunu her yönüyle göstermektedir.

Geride kalan haftalarda ABD'nin Deyr Ez Zor yakınlarında Esad rejimine bağlı silahlı güçleri hedef aldığı saldırıda çok sayıda rejim askeri ve İran destekli milis gruplarının hayatını kaybetmesi sonrasında kendisinden beklenmedik şekilde sessiz kalması yapmaya çalıştığımız izahatı en yalın haliyle yansıtıyor.

Dolayısıyla bu durum bizlere Suriye'nin geleceğinde eskisi haliyle var olamayacak, merkezi bir yönetimi bulunsa da bazı bölgelere ayrılmış daha gevşek tarzda, söz gelimi federatif yapıda olabilecek bir planının olabileceğini işaret ediyor.

Kim hangi hesabı yaparsa yapsın Türkiye'nin sınırları boyunca uzanan alanlar başta olmak üzere diğer sahalar içerisinde de PKK/PYD varlığına yönelik girişimlere asla müsaade etmeyeceğinin bilinmesi gerekir.

 


 


Diğer KÖŞE YAZILARI Haberleri

LİDER DEVLET BAHÇELİ'YE VEFA

LİDER DEVLET BAHÇELİ'YE VEFA

"Vefa borcu "diye bir kavram vardır güzel Türkçemizde. Nedir bu vefa borcu? Vefa gönülden alınan bir tavırdır. Vefa, sadakattir, karşılıktır, duruştur,...

Bu seçim hayati önemdedir

Bu seçim hayati önemdedir

          Türkiye tarihinin en önemli seçimine gidiyor. 24 Haziran sabahı yepyeni bir dönem başlayacak. Sistem değişecek, ülkenin ön&uum...

Çiller'in Öğrencisi Yüz İfadesini Çözüyor!

Çiller'in Öğrencisi Yüz İfadesini Çözüyor!

Seçimlere son üç günümüz kaldı. Seçim atmosferinin şu günlerinde eski Başbakanlardan Tansu Çiller'in AKP'nin Yenikapı mitingine kat...

DEVLET BAHÇELİ'YE VEFA

DEVLET BAHÇELİ'YE VEFA

Siyasette 24 saatin çok uzun bir süre olarak tabir edildiği göz önüne alınırsa, seçmenlerin sandığa giderken hangi ölçülerle oy kullanması g...

NEFSİNİ ÖLDÜREN ADAM

NEFSİNİ ÖLDÜREN ADAM

Kolay "lider" yetişmiyor bu ülkede… Lider olmak da kolay değil… Hele hele Milliyetçi-Ülkücü Hareket'te… Bilgi, tecrü...

TÜRKİYE’NİN TABUTUNA ÇAKILACAK SON İKİ ÇİVİ

TÜRKİYE’NİN TABUTUNA ÇAKILACAK SON İKİ ÇİVİ

Merkez Bankası, Biraz geçte olsa, faiz hamlesini yaptı. Piyasaları rahatlatmak, Rüyalarda bile görülmeyecek rakamlara yükselen Dolar’ı, Frenleye...

SEÇİM YATIRIMI BÖYLE OLUR!

SEÇİM YATIRIMI BÖYLE OLUR!

Afrin'e girilmesine karşı çıkan muhalefet bloğu Kandil'e yapılan operasyonları seçim yatırımı olarak değerlendiriyor. Şaşırdık mı? Terörün kay...

HDP'nin etrafında kümelendiler

HDP'nin etrafında kümelendiler

          Seçimlere artık sayılı saatler kaldı. Bu seçimin önemini ve anlamını Türk milletinin anladığını ümit ediyoruz. Nitekim işi...

"BİR GECE KANDİL'DE GÖRÜNMEK LAZIM"

"BİR GECE KANDİL'DE GÖRÜNMEK LAZIM"

AKP hükümeti, 15 Temmuz sonrası gerçekten terörle mücadelede kararlı, dirayetli bir duruş sergilemektedir. Doğu ve Güneydoğu'da çok büyük t...

HDP'nın Desteğini Alan Y-CHP Ve İP

HDP'nın Desteğini Alan Y-CHP Ve İP

Ve beklenen açıklama geldi. Günlerdir bir iddia attım ortaya ve yakınlarımdan ne sözler duydum. Ancak iddiamdan vazgeçmedim. Ve olayın gerçek olduğu HDP'li ...