Ortadoğu Gazetesi

BIST
93 229
%-1,53
USD
5,8018
%2,39
EUR
6,6585
%2,49
Altın
230,2278
%0,99

Kayseri'de geçen yıl şehit edilen 15 komando anıldı

GÜNDEM / 2017-12-17 13:56:03

Kayseri'de geçen yıl şehit edilen 15 komando anıldı

Kayseri'de, 17 Aralık 2016'da, çarşı iznine çıkan  askerleri taşıyan halk otobüsüne yönelik bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda  şehit olan 15 asker anıldı.

 

 

Saldırıda şehit olan Mesut Yaşar'ın ailesi, yaralanan gazi askerler ve  vatandaşlar, saldırının yaşandığı yere sabahın erken saatlerinde geldi. Saldırının yaşandığı 08.50'de saygı duruşu bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

 

 

Gazi asker Hakan Şimşekyakar, 15 arkadaşlarını kaybettikleri yere, bir  yıl sonra 20 gazi arkadaşıyla geldiklerini söyledi.

 

 

Şehit arkadaşlarının acısını halen ilk günkü gibi içlerinde  hissettiklerini vurgulayan Şimşekyakar, "Dağda, ovada, bayırda karşımıza çıkmaya  cesaret edemeyen kalleşler, alçakça bir bomba patlatarak 15 askerimizi  şehit  ettiler. Kardeşlerimiz, peygamberlik mertebesinden sonra olan şehitlik  mertebesine yükseldi. Orada inşallah bizlere, gazilere şefaatçi olurlar. Bizlere  siper olan ve şehit olan kardeşlerimiz için buraya geldik." dedi.

 

 

 

Şehit olan arkadaşlarını unutturmamak için ellerinden geleni  yapacaklarının altını çizen Şimşekyakar, şunları söyledi:

 

 "Şu an burada, bu vakitte, bu anı, bu zamanı, bu durumu yaşamak ve  yaşattırmak için ayrı ayrı memleketlerden geldik. Yıllar geçse de zaman zaman  hatırlanmak ve unutulmamak istiyoruz. Bizi tek inciten, unutulmak olur.  Unutulmamak için de elimizden geleni yapacağız. Bizler hain saldırı sonucunda  şehit olarak, yaralanarak bu vatana mal olmuş insanlarız. Kalleşleri  sevindirmeyeceğiz. Her zaman dik olacağız. Boynumuzu eğmeyeceğiz. Biz bu şerefle  ömür boyu yaşayacağız ve gururla madalyamız olan yara izlerini taşıyacağız. Bu  şeref her Türk askerine nasip olacak bir mertebe ama bu kalleşçe olamamalı. Bu  vatanı bölücü, gerici gruplara yedirmemeliyiz. Bu vatan bir, bu bayrak bir, bu  millet bir." 

 

Gaziler daha sonra şehit askerlerinin isimlerini okuyarak "yoklama"  yaptı.

 

 

Saldırıda şehit olan askerlerden Mesut Yaşar'ın 11 yaşındaki kardeşi  Merve, "Dur yolcu" isimli şiiri okudu

 

Şehidin babası Erol Yaşar, AA muhabirine, "Bir yıl sonra buradayız,  yüz yıl sonra yine burada olacağız." dedi.

 

 

Vatan uğruna evladını şehit vermenin gururunu yaşadığını belirten  Yaşar, "Biz çocuğumuzu şehit verdik ama ülkemizi şehit etmeyiz. Şimdi bana  deseler teröre karşı, dış düşmanlara karşı çatışacaksın, canla başla giderim.  Bazı acılar var ki unutulmuyor. Vatan sağ olsun demekten başka bir şey yok.  İnşallah bu hainlerin eline bırakmayız bu vatanı. Bu vatan hepimizin. Biz bu  vatanda daha nice nesiller yetiştireceğiz. Biz evladımızın şehit olmasıyla gurur  duyuyoruz ama böyle kalleşçe olmasından dolayı da üzüntü duyuyoruz. Keşke göğüs  göğüse çarpışırken şehit olsalardı." ifadelerini kullandı.

 

 

 

Öte yandan, CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık ile CHP Antalya  Milletvekili Devrim Kök de saldırının yaşandığı yere karanfil bıraktı.

 

 

Terörle mücadelede etkin rol oynayan 1. Komando Tugay Komutanlığında  görevli askerler, 17 Aralık 2016'da çarşı iznine çıkmak için Zincidere  Mahallesi'ndeki tugayda halk otobüsüne binmiş, Talas Bulvarı Erciyes Üniversitesi  Yerleşkesi önündeki durağa yanaşan otobüsün yanında patlayıcı yüklü araçla  gerçekleştirilen saldırıda 15 asker şehit olmuş, 54 asker yaralanmıştı.