Ortadoğu Gazetesi

Kılıçdaroğlu, CHP'nin seçim bildirgesini açıkladı

GÜNDEM / 2018-05-26 14:33:39

 Kılıçdaroğlu, CHP'nin seçim bildirgesini açıkladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 24 Haziran seçimleri için hazırlanan seçim bildirgesini açıkladı. CHP'nin seçim bildirgesinde ekonomi, demokrasi, eğitim, toplumsal barış ve dış politika başlıkları dikkat çekti.

 

KILIÇDAROĞLU, "Asgari ücret net 2 bin 200 lira ve vergisiz olacak. En düşük emekli aylığı bin 500 lira olacak. Ramazan ve Kurban bayramındaki iki maaş ikramiye vaadimiz aynen devam ediyor.Taşımalı eğitime son vereceğiz, en geç iki yılda yurt sorununu çözeceğiz. Bütün organize sanayi bölgelerinde teknoloji liseleri açacağız. Vergi ve sigorta prim borcu olmayan KOBİ'lere bir yıl boyunca sıfır faizli kredi vereceğiz. Çiftçilerin borçlarının faizi sileceğiz" diye vaatleri sıraladı.

 

 

 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, JW Marriott Otel'de düzenlenen CHP'nin seçim bildirgesive aday tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, gelecek 50 yılı, 100 yılı düşünenlerin Türkiye'yi yönetmesi gerektiğini belirterek, eğitimde neler yapacaklarını anlattı.

 

 

Türkiye'de 16 yılda 14 kez eğitim politikasının değiştiğini aktaran Kılıçdaroğlu, "Eğitim, bir kişinin iki dudağına teslim edilmiş durumda. Oysa eğitim ciddi bir iştir. Türkiye'nin geleceği söz konusu." ifadesini kullandı. "Çocuklarımızın yüzde 90'ı niteliksiz okullara gidiyor." diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Sevgili veliler çocuğunuzu düşünüyorsanız size söylüyorum. 16 yıl iktidara getirdiniz, 16 yıl sonunda bu ülkenin çocukları niteliksiz okullara gidiyor. Eğitim milli bir politikadır, bizim eğitim konusunda çok daha tutarlı politikalar geliştirmemiz lazım. Çocuklara analitik düşünme ve sorgulama yeteneği kazandıracağız. Bütün mahallelerde ücretsiz kreş kuracağız. İlköğretimde eğitimi

tam zamanlı yapacağız. Sabah kahvaltısı ve öğle yemeğini çocuklarımıza vereceğiz.Birleştirilmiş sınıf ayıbına son vereceğiz. Rantiye sınıfının eğitimde sorunu yok, onların çocukları istediği yere gidiyor. Peki garibanın çocuğu nereye gidecek? O çocuklara çağdaş bir eğitim zemini hazırlamak benim boynumun borcudur, ben bunu yapacağım. Taşımalı eğitime son vereceğiz, en geç iki yılda yurt

sorununu çözeceğiz. Bütün organize sanayi bölgelerinde teknoloji liseleri açacağız. Buraya giden çocuklarımız en az 6 yıl okuyacak, kendi alanlarında staj yapacak. Dolayısıyla hiçbir OSB'nin yöneticisi 'ben nitelikli eleman bulamıyorum' diyemeyecek. Nitelikli eleman buralarda yetişecek. Bir yıl içinde 180 bin öğretmeni atayacağız. Kadrolu sözleşmeli öğretmen ayıbı var. Bu ayıbı da kaldıracağız, öğretmen öğretmendir. Hiçbir öğretmen yoksulluk sınırının altında maaş almayacak. 'Parayı nereden bulacaksın diyorlar?'rantiyeye parayı buluyorsun, öğretmene gelince yok." 

 

 

"ÖĞRETMENİN KANUNU OLACAK

Eğitim konusundaki vaatlerini sürdüren Kılıçdaroğlu, öğretmenleri toplumun en saygın kişileri yapacaklarını ayrıca " Öğretmenler Meslek Kanunu " diye ayrı bir kanun çıkaracaklarını söyledi.

 

 

YÖK'ü kaldıracaklarını açıklayan Kılıçdaroğlu, İnsan Kaynakları Bakanlığı kuracaklarını belirterek, bu bakanlık sayesinde insanların hayatın her alanını okuyacaklarını bildirdi.

 

 

Bir diğer başlığın ise " toplumsal barış " olduğunu aktaran Kılıçdaroğlu, " İster adına 'Kürt sorunu'deyin, ister başka bir şey 35-40 yıldır çözülemeyen bir sorun var. Bu sorunu çözecek olan siyasilerdir, sorunun çözüm adresi de TBMM'dir. Bu kadar açık bu kadar net söylüyorum. " diye konuştu.

 

 

Çözüm şekillerini açıklarken, inançlar üzerinden, kimlikler üzerinden, yaşam tarzı üzerinden siyaset yapmayacaklarının altını çizen Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: " İnsana insan olduğu için değer vereceğiz. İnsanı baş tacı yapacağız.

 

 

Biz hiç kimseyi ötekileştirmeyeceğiz, her vatandaşa eşit davranacağız. Ben hangi haklara sahipsem, Hakkari'deki de Rize'deki de Tekirdağ'daki de aynı hakka sahip olacak. Size açık bir soru soruyorum: Bu sorunu kim çözer? Cevap çok basit; demokrasiye inanan terörle mücadeleden ödün veremeyen o sorunu çözer. 16 yıldır çözemediler, sözümüz söz, 4 yıl içinde çözeceğiz. Sorunu çözmek için 4 temel ilkemiz var. Bu sorunu çözmek için yola çıkanlar samimi ve dürüst olacak. İkinci kuralımız, gizli kişisel bir ajandaya sahip olmayacaksın. Üçüncüsü, millete hesabını veremeyeceğiniz vaatlerde bulunmayacaksınız. Dört, millete her aşamada bilgi vereceksiniz. Bütün bunları yaparken demokrasiye birlikte yaşamaya inanacaksınız. Eğer bunları yaparsanız bütün sorunları çözersiniz. 

 

YURTTA BARIŞ DÜNYADA BARIŞ

Bir diğer sorun alanının dış politika olduğuna dikkati çeken Kemal Kılıçdaroğlu, dış politikanın bir devlet politikası olmak zorunda olduğuna değindi.

 

 

Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:  "Bu dış politikanın ana ekseni Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından çizilmiştir; 'Yurtta Barış Dünyada Barış.'Bu kural, bugün dünyanın bütün saygın ülkeleri tarafından uygulanmaktadır. Biz bu kurala uyacağız, dış politikayı yine akılcı yöntemlerle oluşturacağız. Bütün komşularımızla barış için de yaşayacağız.

 

 

Maceracı, kavgacı, mezhepçi bir dış politika yürütüldü. Türkiye bunu hak etmiyor, Arap, Ezidi, Kürt kardeşlerimiz Türkmen kardeşlerimiz büyük acılar yaşadı. Oysa ortak tarihimiz kültürümüz var, kavgayı değil barışı öne çıkarmamız lazım."  Bu dönemde Dışişleri Bakanlığının tamamen devre dışı bırakıldığını iddia eden Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde bir yıl içinde bütün komşularla barışacaklarını söyledi.

 

 

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:  "Filistinlilere uygulanan vizeyi kaldıracağız. Bizim onurumuzu zedeleyen bir anlaşma yapıldı, gece yarısı 01.30'da, Mavi Marmara anlaşması. O anlaşmayı iptal edeceğiz. 9 vatandaşımızın hakkını sonuna kadar gözeteceğiz. AB fasıl açacak mı açmayacak mı beklemeyeceğiz. Tam demokrasi için ne gerekiyorsa tamamını geçireceğiz. Önemli bir şeyi gerçekleştireceğiz, Ortadoğu Barış ve İş Birliği Teşkilatı'nı kuracağız. Türkiye, İran, Irak ve Suriye kurucuları olacak.

 

 

4 devlet barış içinde yaşayacak. Bu dört devlete kendi sorunlarını çözebilecek kapasiteye sahip değil mi? Biz bunu yapacağız, Ortadoğu'yu bir barış limanını dönüştüreceğiz. Eğer dört ülke böyle bir potansiyeli hayata geçirdiği zaman sosyal, ekonomik, olarak da büyük bir iş birliğinin önü açılmış olacak."  İnsanların telefonda rahat konuşamadıklarını ve korktuklarını iddia eden Kılıçdaroğlu, ülkeye tam anlamıyla demokrasi getireceklerini söyledi.

 

 

Kılıçdaroğlu, "Kesinlikle OHAL kalkacak. Siyaseti kirlilikten arındıracağız, siyasi ahlak kanunu çıkacak. Tüm hukuk sisteminin darbe hukukundan arındıracağız, devlette liyakat sistemini egemen kılacağız, yargı bağımsız ve tarafsız olacak. Savcı, avukat hangi düzeydeyse savcı da o düzeyde olacak.

 

 

Cumhurbaşkanı dahil hiçbir makam denetimsiz olmayacak. Madem devletin parasını harcıyorsun, hesabını vereceksin." dedi.

 

 

"MEDYA ÖZGÜR OLACAK" 

Herkesin can ve mal güvenliğinin olacağını, suç üstü halleri hariç tutukluluğun esas olmayacağını açıklayan Kılıçdaroğlu, medyanın özgür olacağını ve özgürlüğünün evrensel etik kurallar çerçevesinde sınırlanacağını, medya patronlarının medya dışında başka bir alanla uğraşmayacağını belirtti.

 

 

Medya çalışanlarının tamamının zorunlu olarak sendikalı olacağını vurgulayan Kılıçdaroğlu, haberi yazan gazetecinin patronuna karşı da özgür olması gerektiğini ifade etti.

 

 

 

 

Şehitler ve gaziler arasındaki ayrımı kaldıracaklarını açıklayan Kılıçdaroğlu, Şehit Yakını ve Gaziler Yüksek Kurulu oluşturacaklarını, şehit yakını ve gazilerin o makama başvurup, bütün sorunları orada çözeceklerini bildirdi.

 

 

MUHTARLIKLAR KURUMSALLAŞTIRILACAK

Kılıçdaroğlu, muhtarlıkların kurumsallaştırılacağını, muhtarların yeri, elemanı, bütçesi olacağını, sosyal yardımların muhtarlar eliyle dağıtılacağını söyledi.

 

 

 

TÜRKİYE BÖLGESİNİN EN ÇOK YATIRIM YAPAN ÜLKESİ OLACAK

Dış politikada barışçıl bir politika izleyeceklerinin altını çizen Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin Ortadoğu, Kafkasların ve Balkanların en çok yatırım yapan ülkesi olacağını vurguladı. Kılıçdaroğlu, bölgenin kalkınmasına, büyümesine destek verileceğini, hazırladıkları projelerle bölgenin dünyada yeni bir eksen olarak ortaya çıkacağını söyledi.

 

 

Eğitimde çağı yakalayan bir Türkiye olacağını ifade eden Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin bölgesinin bilim ve teknoloji merkezi olacağını dile getirdi. Kılıçdaroğlu, "Asgari ücret net 2 bin 200 lira ve vergisiz olacak. En düşük emekli aylığı bin 500 lira olacak. Ramazan ve Kurban bayramındaki iki maaş ikramiye vaadimiz aynen devam ediyor. Bütün bu projelerden sonra, hayatın olağan gelişimi, özel sektörün yarattığı istihdam alanından bağımsız olarak ek olarak 4 milyon 210 bin kişiye istihdam yaratacağız ve Türkiye bölgesinin en güçlü ülkesinden biri olacak." dedi. (AA)

 


 


Diğer GÜNDEM Haberleri

Tunceli'den İdlib'e bir tabur komando gönderildi

Tunceli'den İdlib'e bir tabur komando gönderildi

Rusya ile sağlanan mutabakat sonrasında İdlib'e ilave asker gönderileceği kararının ardından Tunceli 4'üncü Komando Tugay Komutanlığı’nda bir tabur asker, dua...

AK Parti'den yerel seçim açıklaması

AK Parti'den yerel seçim açıklaması

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Ak Parti'nin bir yerde seçime girmemesi söz konusu değil" dedi.       İşte &Cced...

İstanbul'da yarın toplu ulaşım yüzde 50 indirimli

İstanbul'da yarın toplu ulaşım yüzde 50 indirimli

 İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri Genel Müdürlüğü (İETT), Avrupa Hareketlilik Haftası dolayısıyla yarın toplu ulaşım araçlarının y&uu...

Bakan Çavuşoğlu'ndan Soçi mutabakatı açıklaması

Bakan Çavuşoğlu'ndan Soçi mutabakatı açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Soçi mutabakatının ardından ateşkesin tamamen tesis edilmesi ve siyasi çözüme odaklanılması gerektiğini belirtere...

Erdoğan’ın ABD ziyaretinin detayları belli oldu

Erdoğan’ın ABD ziyaretinin detayları belli oldu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ABD ziyareti kapsamında 25 Eylül'de Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'na hitap edecek, yatırım ve iş çevreleriyle de bir araya gelecek....

Milli Savunma Bakanlığı'ndan flaş İdlib açıklaması

Milli Savunma Bakanlığı'ndan flaş İdlib açıklaması

Milli Savunma Bakanlığı, İdlib'teki silahsız bölgeye ilişkin yaptığı açıklamada, "Rus heyetiyle 19-21 Eylül 2018 tarihleri arasında Millî Savunma Bakanlı...

Nevzat Doğan'ın Tepki Çeken Kararı

Nevzat Doğan'ın Tepki Çeken Kararı

Geçtiğimiz hafta BMW 7.25 marka lüks makam aracını değiştireceğini duyuran ve yerel seçimler yaklaşırken böyle bir açıklama yaptığı için tepkileri ...

İstanbul'da 'Kurt Kapanı 24' denetimi

İstanbul'da 'Kurt Kapanı 24' denetimi

İstanbul genelinde bir çok noktada "Kurt Kapanı 24 gerçekleştirildi     İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından il genelinde Kurt Ka...

İBB'den cuma namazına gelen turistlere ücretsiz çeviri hizmeti

İBB'den cuma namazına gelen turistlere ücretsiz çeviri hizmeti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından geliştirilen "İBB Simultane" uygulaması, Cuma namazına gelen turistlere Arapça ve İngilizce dillerinde anlık ter...

PKK'ya ağır darbe!

PKK'ya ağır darbe!

Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK), Irak'ın kuzeyindeki Avaşin-Basyan, Metina ve Zap bölgelerine düzenlenen hava harekatında, 8 terörist etkisiz hale getirildi.  ...