Ortadoğu Gazetesi

Mersin'deki Bozkurt Selamı - II

KÖŞE YAZILARI / 2018-03-14 08:35:42

Mersin'deki Bozkurt Selamı - II

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bozkurt selamı vermesinin iç ve dış politik sonuçları olacaktır.

Tabii ki hareketin iç politik etkileri daha belirgindir.

Bir "parti genel başkanı" olarak "başka bir partinin değerlerine itibar gösterme" örnekleri daha önce görülmüştür.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 30 Mart yerel seçimleri öncesinde 19 Mart 2014 tarihli CHP Ankara Mitinginde Mansur Yavaş'la devşirmeye çalıştığı "sağcı" seçmenleri Bozkurt işaretiyle selamlamıştı.

Bir siyasi devşirme üzerinden oy devşirmeye yönelik bu hareket tabii ki bir "ittifak samimiyeti"nden uzaktı.

Erdoğan'dan önceki AKP Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım da 21 Şubat 2017 tarihinde AKP Meclis Grup toplantısında bazı misafirleri Bozkurt işaretiyle selamlamıştı.

O'nun, aynı anda söylediği: "Milliyetçi ve ülkücü kardeşlerim 'önce memleketim ve önce milletim' dediler. Ve birlikte yola çıktık," sözleri bu Bozkurt selamının öncekilerden farkını da ortaya koyuyordu.

Binali Yıldırım'dan sonra Sayın Erdoğan'ın da bir parti genel başkanı olarak "tek millet" derken parmaklarıyla Bozkurt işareti yapması, öteden beri tartışma konusu yapılan "bu tek milletin adı sanı yok mu?" tartışmasına son vermesi bakımından da önemlidir.

Cumhurbaşkanı "tek millet"i Bozkurt işaretiyle aynı anda söylerken, hem o "millet"in adının "Türk" olduğuna hem de Bozkurt'un "Türklüğün sembolü" olduğuna vurgu yapmıştır.

***

 

"DİNLER BAHÇESİ"NDEN ÖTÜKEN'E…

Bu açıdan 10 Mart'ta Mersin'de yapılan Bozkurt işaretinin bizim alışık olmadığımız bazı işlevleri daha vardır.

10 yıldır "Ilımlı İslam, millet-i İbrahim, dinler arası diyalog, dinler bahçesi…" gibi safsatalarla siyasi bilinci ifsat edilmiş bir kitleye hitap etmek bizim yapancı olduğumuz bir alandır.

Hele de onları Türklükle ve Bozkurt'la tanıştırmak, bir hayli zordur.

Bu tahribatı giderebilecek en uygun isim de Sayın Erdoğan'dır.

Bu yüzden de 10 Mart 2018 tarihli Bozkurt selamı, eğitici ve rehabilite edici yönleri nedeniyle takdire şayandır.

"Bir kitle partisinin, bir başka ideoloji partisinin fikrî sembolleriyle renklenmesi" açısından da yeni bir dönüm noktasıdır.

Bundan sonra hiçbir AK Partili, MHP'lilerin fikirlerine karşıt, yabancı, düşman ve saldırgan olamayacaktır.

MHP Milliyetçiliğinin dinsel kalitesini sorgulayamayacaktır.

Daha fazla insan, Bozkurt sembollü Ülkü Ocaklarının ve orada yaşatılan Ülkücü fikirlerin farkına varacaktır.

Mersin'deki bu selam, aynı zamanda AKP hatiplerine, aralarındaki dönek solculardan, FETÖ'den ve kripto Kürtçülerden bulaşmış olan "Irkçı, Faşist, Kafatasçı" sözlerinin de en üst seviyede "geri alınması" anlamını taşımaktadır.

Tıpkı bir zamanlar Hüseyin Çelik'i rahatsız eden "hilal bıyıklı" Bozkurtların, bugün Afrin'de rahatça dolaşması gibi…

***

 

MUHTEMEL DIŞ POLİTİK SONUÇLAR

Bu hareketin, "Bozkurtlar"ı genellikle Marksist Ermenilerin ve Türkiye'deki benzerlerinin ağzından dinleyen Rus kamuoyu üzerinde etkili olacağı, izahtan varestedir.

24 Kasım 2015'te Rus Uçağı şaibeli bir şekilde düşürüldüğünde Türkiye-Rusya ilişkileri tamamen dibe vurmuş, Rusların burnundan soluduğu bir dönemde, Rus pilotun Türkmendağı'nda öldürülmesinden hareketle fatura yerdeki Ülkücülere kesilmeye çalışılmıştı.

Muhtemelen bu da Türkiye'yi tamamen ABD'nin kucağına oturtmak isteyen bir FETÖ oyunuydu.

Rossiya 24 Televizyonunda yayınlanan "Bozkurtlar" belgeseli, bütün Turan dünyasını baskı altında bırakıyordu.

12 Eylül öncesinin büyün kirli paslı işleri Ülkücülere yıkılmakla kalmıyor, Türkmendağı'ndaki birkaç gönüllü mücahitten dolayı neredeyse bütün Bozkurtlar "silahlı terörist" olarak anlatılıyordu.

Bu durum, Bağımsız Devletler Topluluğu'na üye Türk Devletlerinin de huzurunu kaçırmıştı.

15 Temmuz'dan sonra Türk Rus ilişkilerinin yeniden eski halini alması için çaba sarf eden Kazakistan Cumhurbaşkanı Nur Sultan Nazarbayev'in 2016'daki G 20 zirvesinde nasıl adam adama markaj yaptığını hiç unutmuyorum.

Nazarbayev, "aile fotoğrafı"ndan sonra hızlı adımlarla Obama'yla Erodoğan'ın arasına girmiş, Putin'le Erdoğan'ı da yanına alıp götürmüştü.

***

 

VE… KURT TAKLİDİ YAPAN KEDİLER!..

Günümüze gelirsek… Türkiye-Rusya ilişkilerinin Atatürk zamanından beri ilk kez bu kadar iyi bir çizgide seyrettiği bir dönemde Türkiye Cumhurbaşkanının Bozkurt selamı vermesi, Bozkurt'u, yaşatıldığı bütün ülkelerde, taşıdığı bütün değerlerle birlikte "marjinal" ithamının dışına çıkarmıştır.

Bozkurtları, emsalsiz bir itibar tırmanışına geçirmiştir.

Bu şeref, büyük bir stratejik dehayla "Devleti Bozkurtlaştıran" Bilge Lider Devlet Bahçeli'nindir.

Hiçbir Ülkücünün buna kayıtsız kalması mümkün değildir.

Uzanamadığı ciğere mundar demeyi alışkanlık haline getirmiş, "kurt taklidi yapan kedi"lerin çıkardığı gürültü, olsa olsa "mevsimden"dir!..

 


 


Diğer KÖŞE YAZILARI Haberleri

LİDER DEVLET BAHÇELİ'YE VEFA

LİDER DEVLET BAHÇELİ'YE VEFA

"Vefa borcu "diye bir kavram vardır güzel Türkçemizde. Nedir bu vefa borcu? Vefa gönülden alınan bir tavırdır. Vefa, sadakattir, karşılıktır, duruştur,...

Bu seçim hayati önemdedir

Bu seçim hayati önemdedir

          Türkiye tarihinin en önemli seçimine gidiyor. 24 Haziran sabahı yepyeni bir dönem başlayacak. Sistem değişecek, ülkenin ön&uum...

Çiller'in Öğrencisi Yüz İfadesini Çözüyor!

Çiller'in Öğrencisi Yüz İfadesini Çözüyor!

Seçimlere son üç günümüz kaldı. Seçim atmosferinin şu günlerinde eski Başbakanlardan Tansu Çiller'in AKP'nin Yenikapı mitingine kat...

DEVLET BAHÇELİ'YE VEFA

DEVLET BAHÇELİ'YE VEFA

Siyasette 24 saatin çok uzun bir süre olarak tabir edildiği göz önüne alınırsa, seçmenlerin sandığa giderken hangi ölçülerle oy kullanması g...

NEFSİNİ ÖLDÜREN ADAM

NEFSİNİ ÖLDÜREN ADAM

Kolay "lider" yetişmiyor bu ülkede… Lider olmak da kolay değil… Hele hele Milliyetçi-Ülkücü Hareket'te… Bilgi, tecrü...

TÜRKİYE’NİN TABUTUNA ÇAKILACAK SON İKİ ÇİVİ

TÜRKİYE’NİN TABUTUNA ÇAKILACAK SON İKİ ÇİVİ

Merkez Bankası, Biraz geçte olsa, faiz hamlesini yaptı. Piyasaları rahatlatmak, Rüyalarda bile görülmeyecek rakamlara yükselen Dolar’ı, Frenleye...

SEÇİM YATIRIMI BÖYLE OLUR!

SEÇİM YATIRIMI BÖYLE OLUR!

Afrin'e girilmesine karşı çıkan muhalefet bloğu Kandil'e yapılan operasyonları seçim yatırımı olarak değerlendiriyor. Şaşırdık mı? Terörün kay...

HDP'nin etrafında kümelendiler

HDP'nin etrafında kümelendiler

          Seçimlere artık sayılı saatler kaldı. Bu seçimin önemini ve anlamını Türk milletinin anladığını ümit ediyoruz. Nitekim işi...

"BİR GECE KANDİL'DE GÖRÜNMEK LAZIM"

"BİR GECE KANDİL'DE GÖRÜNMEK LAZIM"

AKP hükümeti, 15 Temmuz sonrası gerçekten terörle mücadelede kararlı, dirayetli bir duruş sergilemektedir. Doğu ve Güneydoğu'da çok büyük t...

HDP'nın Desteğini Alan Y-CHP Ve İP

HDP'nın Desteğini Alan Y-CHP Ve İP

Ve beklenen açıklama geldi. Günlerdir bir iddia attım ortaya ve yakınlarımdan ne sözler duydum. Ancak iddiamdan vazgeçmedim. Ve olayın gerçek olduğu HDP'li ...