Ortadoğu Gazetesi

BIST
94 939
%-1,57
USD
5,6702
%0,33
EUR
6,5064
%-0,17
Altın
222,5496
%-0,49

Mübaşirlere yapılan haksızlık giderilmeli

GÜNDEM / 2017-11-13 13:02:44

Mübaşirlere yapılan haksızlık giderilmeli

MHP Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kalaycı, Adliye teşkilatlarının iş yoğunluğu ve yaptıkları hizmetler göz önüne alınarak mübaşirlerin görev tanımlarının yeniden yapılması ve genel idare hizmetleri sınıfına geçirilmeleri gerektiğini belirterek, mübaşirlere yapılan haksızlığın giderilmesi için Milliyetçi Hareket Partisi olarak destek ve katkı vermeye hazır olduklarını söyledi.

 

 

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Sekreter Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, TBMM Genel Kurulu'nda Adliye teşkilatının iş yükünün önemli kısmını yüklenen mübaşirlerin sorunlarını gündeme getirdi.

 

Mübaşirlere yapılan haksızlık giderilmesi gerektiğini belirten Mustafa Kalaycı Meclis genel kurulunda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

 "Adliye teşkilatının iş yükünün önemli bir kısmını yüklenen ve birçoğu yüksekokul mezunu olan mübaşirler, yardımcı hizmetler sınıfında yer alması nedeniyle üst derece ve görevlere yükselememekte, ek gösterge alamamaktadır. Mübaşirler, adli hizmetlerin yürütülmesinde zorunlu ve asli görevleri ifa ediyorlar, kendileriyle benzer işleri gören diğer memurlar gibi genel idare hizmetleri sınıfında çalışmak istiyorlar. 

 

MÜBAŞİRLER ARASINDAKİ AYRIMCILIK KALDIRILMALI

 

16 Nisan referandumuyla kabul edilen Anayasa değişikliğiyle kapanan asker” mahkemelerde çalışan mübaşirler idari hizmetlerde çalıştırılırken diğer mahkemelerde çalışan mübaşirlerin yardımcı hizmetler sınıfında çalışmaya devam ettirildiği belirtilerek, mübaşirler arasında özlük hakları itibarıyla yıllarca ayrımcı bir uygulama yapıldığından dert yanıyorlar. 

 

21 Mart 2012 tarihli ve 28240 sayılı Resm” Gazete'de yayınlanan Mill” Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanlıklarında Görevli Devlet Memurlarının Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik hükümlerinde mübaşirler idari hizmetler grubunda gösterilmektedir. Daha önce asker” mahkemelerde çalışan mübaşirler idari hizmetlerde çalıştırılmış iken diğer mahkemelerde çalışan mübaşirler halen yardımcı hizmetler sınıfında yer almaktadır. Bu durum Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırıdır. 

 

MÜBAŞİRLER, GENEL İDARE HİZMETLER SINIFINA GEÇİRİLMELİ

 

Adliye teşkilatlarının iş yoğunluğu ve yaptıkları hizmetler göz önüne alınarak mübaşirlerin görev tanımlarının yeniden yapılması ve genel idare hizmetleri sınıfına geçirilmeleri gerekmektedir. Adalet Bakanlığı da mübaşirlerin genel idare hizmetleri sınıfına alınmasını öteden beri istemektedir. 

 

Adalet Bakanlığında görev yapan mübaşirler mutlaka genel idare hizmetleri sınıfına alınmalıdır. Böylelikle genel idare hizmetleri sınıfına ait özlük haklarına ve görevde yükselme imk‰nlarına bir an önce kavuşturulmalıdır. 

 

TORBA KANUNA EKLENECEK MADDEYLE SORUNU ÇÖZEBİLİRİZ

 

Bu torba kanuna eklenecek bir maddeyle bu sorunu çözebiliriz, parti grupları olarak birlikte gerekli düzenlemeyi yapabiliriz. Milliyetçi Hareket Partisi olarak biz destek ve katkı vermeye hazırız. Mübaşir arkadaşlarımız ekrandan sizleri izliyor ve büyük bir umutla gerekli desteği vermenizi bekliyorlar. 

 

Ayrıca, yıllardır mağdur edilen 4/C'lilere, sözleşmeli, vekil, fahri, geçici, ücretli, kısmi zamanlı statüde çalışanlara da hakları verilmeli, bu çalışanlar kadrolara alınmalıdır. 

 

Taşeron işçilerle ilgili hazırlandığı açıklanan tasarıda bu çalışanların durumu da dikkate alınmalıdır. Hukuk bunu gerektirir, adalet bunu gerektirir, eşitlik bunu gerektirir."