Ortadoğu Gazetesi

Washington'da Kudüs paneli

DÜNYA / 2017-12-13 08:47:17

Washington'da Kudüs paneli

Washington'da düzenlenen panele katılan  konuşmacılar, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak kabul etmesinin "Filistin tarafını hiçe saymak" ve "Ortadoğu barışını tamamen kenara koymak" anlamına geldiği konusunda birleşti.

 

Washington merkezli düşünce kuruluşu "Arab Center" tarafından düzenlenen "Trump'ın 'Nihai Anlaşmasına' Ölümcül Darbe: Kudüs" paneline Arab Center Analisti Yusuf Munayyer, Carnegie Uluslararası Barış Vakfı Ortadoğu Uzmanı Perry Cammack ve New America Ortadoğu Uzmanı Zaha Hassan konuşmacı olarak katıldı. Panelin oturum başkanlığını Arab Center Başkanı Halil Cahşan yaptı.

 

Yusuf Munayyer, Kudüs'ün statüsünün İsrail ile Filistin arasında tek taraflı karar verilemeyecek bir konu olarak durduğuna işaret ederek "ABD bunu tek taraflı olarak değiştirmeye çalışıyor.

 

Bu karar ABD'nin bugüne kadarki politikasının sona erdiği ve yeni bir sürecin başladığını gösteriyor.

ABD,İsrail'in Kudüs'le ilgili söylemini kabul edip meşrulaştırıyor; bunun Filistinlileri ne kadar rahatsız ettiğini düşünün." dedi. 

 

 "İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM ÇÖPE ATILDI"

ABD'nin "bu karar sınırlarla ilgili değil" açıklamasına atıfta bulunan Munayyer, "Donald Trump yönetimi, attığı bu adımla bunun kararını vermiş oluyor, çünkü Kudüs'ü İsrail'e veriyor.

 

İki devletli çözüm, yeni yerleşim yerleri ve benzeri konularda bugüne kadarki tüm politikalar Trump'ın ilk yılında çöpe atıldı." ifadelerini kullandı.

 

Munayyer, söz konusu karara Arap Ligi, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Türkiye, Fransa ve benzer birçok ülke ve uluslararası kuruluşun teki gösterdiğine işaret ederek bu yönüyle de kararın bir uzlaşmaya değil "siyasi bir oldu bittiye" dayandığını savundu.

 

"BU KARARA ABD, İSRAİL VE MUHTEMELEN SUUDİ ARABİSTAN ŞAŞIRMADI"

ABD'nin bu kararla hem kendi içindeki diplomatik unsurları hem de uluslararası aktörleri bir kenera koyduğunu ifade eden Zaha Hassan, "ABD bu kararıyla iki devletli çözüme inanmadığını açık bir şekilde belirtmiş oldu.

Bununla ABD, 'İsrail ne derse o olacak, Filistinlilerin artık bir devlet hakkı yok' demiş oldu." değerlendirmesinde bulundu.

 

"Bu karara ABD, İsrail ve muhtemelen Suudi Arabistan şaşırmadı." şeklinde konuşan Hassan, Trump'ın damadı ve başdanışmanı Jared Kushner'in son Suudi Arabistan ziyaretine ve ardından Riyad merkezli operasyonlara dikkat çekti.

 

- KARARIN ZAMANLAMASINA DİKKAT ÇEKTİ

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in ve onun siyasi tabanının da bu kararda etkili olduğunu savunan Hassan, "İsrail'de Başbakan Binyamin Netanyahu üzerinde ciddi baskı ve istifa çağrıları vardı. Ayrıca Rusya soruşturması da derinleşiyor. Tam da böyle bir ortamda bu kararın alınması çok manidar!" yorumunu yaptı.

 

Kudüs kararının "siyasi" bir karar olduğunu ve uluslararası hukuku değiştirmeyeceğini savunan Hassan, "Bir barış anlaşması kapsamında eğer Doğu Kudüs Filistinlilere, Batı Kudüs de İsraillilere verilirse bu belki makul bir çözüm olabilir." şeklinde konuştu.

 

"TRUMP, İSRAİL İÇİN KOLAYCA HARCADI"

Perry Cammack ise "Kudüs, Ortadoğu barışı için ABD'nin elindeki en iyi pazarlık aracıydı, Trump bunu sırf İsrail için kolayca harcadı."

değerlendirmesini yaparak Trump'ın diplomatik olarak açıklanamaz bir adım attığına vurgu yaptı.

 

Bununla birlikte Trump'ın "süslü" açıklamalar eşliğinde açıkladığı kararın pratikteki karşılığının çok büyük olmadığını savunan Cammack, Tel Aviv'deki Amerikan Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması durumunda pratikte daha ciddi bir sorun ortaya çıkacağını belirtti.

 

Geçen çarşamba, Trump, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını belirtmiş ve Tel Aviv'deki Amerikan Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması için ABD Dışişleri Bakanlığına talimat verdiğini ilan etmişti.

 

KUDÜS'TEKİ YARIM ASIRLIK İŞGAL

Doğu Kudüs'ü 5 Haziran 1967'de işgal eden İsrail, 1980'de tek taraflı olarak kentin doğusunu ve batısını "birleşik başkenti" ilan etti. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BGMK), 1980'de kabul ettiği 478 sayılı kararla, İsrail'in ilhak ve başkent ilanını geçersiz saydı. BMGK kararı çerçevesinde, ABD dahil uluslararası toplum Doğu Kudüs'ün işgal altında olduğunu kabul ediyor.

 

İsrail yönetimini tanıyan tüm ülkelerin büyükelçilikleri Tel Aviv'de bulunuyor.

Hiçbir ülke, Kudüs'ü ya da doğu ve batı bölümlerini başkent olarak kabul etmiyor.

ABD, Trump'ın hamlesiyle Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıyan ilk ülke oldu. Uluslararası toplumun tepkisini çeken Trump yönetimi, bölgenin kaosa sürükleneceği ve İsrail-Arap ihtilafının daha da çözümsüz hale geleceği uyarılarını göz ardı etti. İsrail ile Filistin arasındaki barış görüşmeleri, İsrail'in "1967 sınırlarını, zorunlu göçe maruz bırakılan Filistinlilerin geri dönüş hakkını ve yeni Yahudi yerleşim birimlerinin inşasına son vermeyi kabul etmemesi" nedeniyle Nisan 2014'te durmuştu.  (AA)


 


Diğer DÜNYA Haberleri

Ermenistan'da Sarkisyan karşıtı gösteriler sürüyor

Ermenistan'da Sarkisyan karşıtı gösteriler sürüyor

ERMENİSTAN'da eski Devlet Başkanı Serj Sarkisyan'ın başbakan seçilmesine karşı cuma gününden bu yana düzenlenen gösteriler devam ederken,  2 günd...

Trump, Putin'i Beyaz Saray'a davet etti

Trump, Putin'i Beyaz Saray'a davet etti

ABD Başkanı, Rus liderle yaptığı telefon görüşmesinde sürpriz daveti iletti. Trump muhatabına kendisini Beyaz Saray'da ağırlamaktan büyük memnuniyet duyacağı...

Pentagon'dan S-400 açıklaması

Pentagon'dan S-400 açıklaması

ABD Dışişleri'nden Wess Mitchell'in, Rusya'dan S-400 alımı nedeniyle Türkiye'ye yaptırım uygulanabileceği yönündeki sözleri sonrası, Pentagon'dan da...

YPG,  ABD'ye 'yerleşmek' istiyor

YPG, ABD'ye 'yerleşmek' istiyor

Zeytin Dalı Harekatı'nın başlamasından 3 gün sonra yapılan br başvuru ortaya çıktı. YPG ağırlıklı Suriye Demokratik Güçleri, ABD'de temsilcilik aç...

Cami kapatmakla tehdit etti

Cami kapatmakla tehdit etti

Viyana'nın en büyük camilerinden birinde Çanakkale Savaşı'nın canlandırıldığı etkinlik Avusturya'da gündeme oturdu. Türkiye karşıtlığıyla biline...

İran'da helikopter düştü: 2 ölü, 2 kayıp

İran'da helikopter düştü: 2 ölü, 2 kayıp

İran petrol şirketine ait bir helikopter hasta sevki sırasında Lavan Adası yakınında düştü.Helikopterdeki hasta ile sağlık görevlisinin öldüğü kazada kaybol...

İsrail, yine  Gazze'yi vurdu

İsrail, yine Gazze'yi vurdu

İsrail'in Gazze'ye yönelik hava saldırısında biri ağır olmak üzere 4 Filistinli'nin yaralandığı bildirildi.   Sağlık kaynaklarından alınan bilgi...

Trump: Ben ondan daha çok casusum

Trump: Ben ondan daha çok casusum

ABD Başkanı Donald Trump, İzmir'de FETÖ ve PKK suçlamalarıyla yargılanan ABD vatandaşı rahip Andrew Brunson hakkında bir Twitter mesajı paylaştı. Trump, "ABD'de ...

AB'den sert rapor: Türkiye AB'den dev adımlarla uzaklaştı

AB'den sert rapor: Türkiye AB'den dev adımlarla uzaklaştı

Avrupa Komisyonu'nun bugün açıkladığı Türkiye ilerleme raporu bugüne kadarki en sert rapor oldu. Raporda, 'Türkiye AB'den dev adımlarla uzaklaştı' ...

İsrail hedefini belirledi!

İsrail hedefini belirledi!

İsrail ordusu, Suriye'deki İran askerlerinin uydu fotoğraflarını dünyayla paylaştı. İsrail'de yayın yapan haber sitesi Ynet, İsrail'in yeni hedeflerinin bunlar olduğunu ...