Ortadoğu Gazetesi

Türkiye İçin Musul Zorunluluğu

KÖŞE YAZILARI / 2016-10-19 09:31:07

IŞİD'e karşı başlatılan operasyonların çapı hiç olmadığı kadar genişledi ve ivme kazandı.

Kuşkusuz ki bu durumun ortaya çıkmasında Türkiye'nin başlattığı Fırat Kalkanı Harekatı'nın etkisi büyük oldu.

Zira TSK desteğinde ilerleyen ÖSO'nun bu kadar kısa zamanda böylesine mühim ve önemli bir başarı elde etmesini anlaşılan pek çok çevre beklemiyordu yada ümit etmiyordu!

Gerek zamanlama, gerekse operasyonel uyum açısından harekatın zor sonuçlar doğurabileceği değerlendirmelerinin tamamı bugün boşa çıkmıştır.

Özellikle yakın zaman öncesinde IŞİD'ten tamamen temizlenen Dabık'ın durumu herkese bundan sonrası için IŞİD'le mücadelede "Türk Aklı'nın" örnek alınması gereken bir avantaj olduğunu göstermiştir.

Dabık'ın bu kadar çabuk sürede IŞİD'ten geri alınmış olmasında kimi çevreler son derece şaşırmış olsa da, ortada bulunan gerçeklik çok yönlü ve aynı zamanda farklı tehditlerin bulunduğu alanda TSK'nın gayet başarılı olduğudur.

Azez ve Cerablus arasında bulunan hattın tamamı, en az 20 km derinlikte olmak üzere IŞİD'ten bütünüyle temizlenmiş, ilave olarak bölgede gündelik hayatın normale dönmesi için son derece hızlı bir süreç başlamıştır.

Neticede Fırat Kalkanı Harekatı, ABD'nin ısrarla öne sürdüğü  "Suriye'de IŞİD'le mücadelede en önemli ve tek güç PKK-PYD'dir" bahanesi ve yaklaşımını ortadan kaldırmakla kalmamış, ÖSO'nun elini güçlendirmiş, böylelikle Suriye krizinin geleceği açısından şimdiden önemli bazı sonuçları ortaya çıkarmıştır.

Fakat her çevre açısından ortaya çıkan asıl durum ise IŞİD'in hepten geriletilmesine yönelik başlatılan mücadelenin aynı anda ve örgütün Suriye-Irak sahasında geniş bir alanda kontrol ettiği bölgede yoğunlaşmış olmasıdır.

* * *

Dabık'ı kaybeden IŞİD'in güçlerini Türkiye'den daha güneye, El Bab'a çekmeye başladığı açıktır, Musul sonrasındaysa militanlarını Suriye'ye kaydırması en kuvvetli seçenek olarak ortaya çıkıyor.

IŞİD'le mücadelenin gösterdiği tecrübelere odaklanıldığında, asıl önemli olanın bundan sonrası için nelerin yapılması gerektiğidir.

Zira şuana kadar yaşanan tecrübelere bakılırsa IŞİD'den alınan her alanın bir bakıma "tutanın elinde kalır" algılamasıyla kabul gördüğünü anlıyoruz.

Musul operasyonu hem bu açıdan, hem de aynı şekilde davranıp kendi siyasi hedefleri için operasyona katılan unsurların yeni sorunlar yaratmaya yatkın olan hedefleri sebebiyle çok daha fazla risk taşıyan bir özelliğe en başından sahiptir.

Kuşkusuz bunun nedenler arasında gelen en önemli konular, bölgede mezhepsel farklılığa sahip nüfusun bulunması ve  zengin enerji kaynakları üzerinde bulunmasından kaynaklanıyor.

İşte tam da bu yüzden şimdi birbirleriyle IŞİD'e karşı ortak harekat yapan hangi çevre ve ülke varsa, hepsinin asıl gayesi "tutabildiğini" ele geçirmektir!

Bu durum Musul üzerinde cereyan eden gelişmelerle ilgili gerçekliğin en alt katmanını oluşturuyor. Bunun bir üst katmanında ise özellikle ülkeler arası seviyede olmak üzere oluşturulan koalisyon güçlerinin Musul'un geleceğinde hangi kaynakları kendi arasında nasıl değerlendireceğidir. Üçüncü ve son katman da her halde tüm bunların ortaya çıkmasını sağlamak üzere oluşturulan "arz-talep" muhasebesinin yapıldığı yerdir.

Türkiye, Fırat Kalkanı Harekatı ile kritik bir zamanda hayati bir hamle yaparak hiçte uzak olmayan bir gelecekte karşılaşacağı büyük tehdide dur demiş ve genel olarak bu tehdidi ötelemiştir. El Bab'ın, IŞİD'ten sonraki durumunun ortaya çıkmasıyla bu konu çok daha iyi anlaşılacaktır.

* * *

Şimdi aynı yaklaşımın Musul için de düşünülmesinde fayda vardır. 

Nasıl ki Suriye'de meşru çerçeveden ayrılmıyorsak, orada bulunmamız haklı gerekçelere dayanıyorsa, Irak için de benzer hassasiyetlerin olduğu aşikardır.

Musul üzerinde Türkiye'nin her yönden, pek çok gerekçeyle söz söyleme hakkı da, gerektiğinde adım atma hakkı da vardır.

Herşeyden öteye bölgedeki Türkmen varlığı Türkiye'yi buna mecbur bırakıyor. 

İlk bakışta Türkiye'yi Musul'a yaklaştırmama niyetinde olan çevrelerin varlığı göze çarpmış olsa da, yapılan son açıklamalar Musul operasyonuna Türkiye'nin kıyısından köşesinden eklemlenilmeye çalışıldığı izlenimini veriyor.

Başbakan Binali Yıldırım, Türk jetlerinin koalisyon uçaklarıyla beraber Musul'a yönelik icra edilen hava harekatına katıldığını son olarak söylemiştir. Peşinen söylemek gerekir ki bu da yeterli değildir.

MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin de konuyla ilgili meclis grubunda ifade ettiği ve sorguladığı "Türkiye'nin Irak'ın toprak bütünlüğüne saygısı vardır ve olmalıdır...Ancak bir süre sonra, BM'nin de öngördüğü şekliyle, Musul'dan mülteci göçü başlayıp sınırlarımıza yığılmalar olduğunda ne olacak, terör tehdidi devam ederse Irak'ı kuklaya çeviren müttefik ülkeler ne diyeceklerdir? Musul'un batısında bulunan Türkmen kenti Telafer'de katliam yapılırsa bunun hesabını kim ya da kimler verecektir? İran'ın tahrikleriyle mezhep gerilimi savaşa dönerse bölge ve dünyanın ne hale geleceğini şimdiden kestiren var mıdır?" hususları Türkiye'nin temel yaklaşımını açık bir şekilde yansıtmalıdır.

Biraz önce, yukarıda tariflediğimiz ölçüde ifade ettiğimiz üzere, Musul konusunda; üç katmanlı zeminde bulunmamız gereken yer, "arz-talep" dengesinin kurulduğu alan olmalıdır.

Reklam

 


Diğer KÖŞE YAZILARI Haberleri

BU YALANCI EFE, DANSÖZÜ BİLE KISKANDIRIYOR

BU YALANCI EFE, DANSÖZÜ BİLE KISKANDIRIYOR

Yok, böyle bir dans. Seyretmek insanı tiksindiriyor.  Birbirlerine sarılarak pistte dolanan çiftler mide bulandırıyor.  Bu ilişkiyi adlandırmak mümk&uum...

ABD'nin ne dediği önemli değil

ABD'nin ne dediği önemli değil

Irak ve Suriye'deki gelişmeler Türkiye'nin varlığını ve birliğini doğrudan ilgilendirmektedir. Dolayısı ile Türkiye'nin buralarda müdahil olmasından daha doğal...

Puşt Puştluğunu, Gırgır'da Gırgırlığını Yapıyor

Puşt Puştluğunu, Gırgır'da Gırgırlığını Yapıyor

Kış kışlığını, puşt puştluğunu, Gırgır'da gırgırlığını yapıyor. Mizah dergisi olan Gırgır yani. Şuan yayın hayatında olan mizah dergileri içinde mazisi en eski o...

Rakka Operasyonu ve Türkiye İçin Tel Abyad Zorunluluğu

Rakka Operasyonu ve Türkiye İçin Tel Abyad Zorunluluğu

Bölgedeki bütün güçlerin Musul'a odaklandığı bir anda ABD Savunma Bakanı Ashton Carter'ın, Musul'a paralel olarak Suriye'nin Rakka kentine de operasy...

ELMA KURTLARI

ELMA KURTLARI

Müzmin Bahçeli düşmanı Çölaşan'ın karşısına oturmuş dil döküyorlar… Nasıl bir hesap peşindeler ise… Düşmanımın d&u...

BEŞERİ KOMEDYA

BEŞERİ KOMEDYA

"Adamlar uzaya çıktı, biz daha nerelerdeyiz" serzenişi kuru gürültüden ibaret bir yakınma değildir. Uzaya gitmek de yazlık alıp konu komşu üzerinde ...

Bahçeli ne diyor?

Bahçeli ne diyor?

Türkiye, tarihin en ağır sorunlarıyla uğraşırken, buna bir de hukuksuzluğun eklenmesi, telafisi imkansız kayıplara yol açabilecektir. Sayın Devlet Bahçeli, AKP'nin ...

KÜRESEL SOYTARILIĞA DEVAM EDİYORLAR

KÜRESEL SOYTARILIĞA DEVAM EDİYORLAR

ABD Başkanı Barack Obama'nın temsilcisi McGurk, Bağdat'ta düzenlediği basın toplantısında "PKK, terör örgütüdür ve Türkiye ile IKBY'ye ka...

"Önümüzdeki Günler"

"Önümüzdeki Günler"

MHP Lideri Devlet Bahçeli, Salı günkü basın toplantısından sonra bir basın mensubunun "neden şimdi?" sorusuna cevaben: "Onu da ileriki günlerde &ccedi...

Endişe

Endişe

  Bizim yerimize; ama her nedense ucu terörizme, PKK'ya çıkan olaylarda endişe duyan ve hemen bu konuda 'endişeleniyoruz' diye açıklama yapan bir AB var. Dos...