Ortadoğu Gazetesi

TRUMP'IN SORUNLU BAŞKANLIĞI VE KAOS VAAT EDEN KÜRESEL İKLİM

KÖŞE YAZILARI / 2017-01-11 09:12:28

TRUMP'IN SORUNLU BAŞKANLIĞI VE KAOS VAAT EDEN KÜRESEL İKLİM

ABD'de seçimlerin geride kalmasına rağmen sular hala durulabilmiş değil. Seçimlerin öncesinde oldukça gergin ve kutuplaştırıcı bir hal alan sosyal ve siyasal zemin, seçimlerin ardından Rusya'nın aktif şekilde sonuçlara müdahale ettiğine yönelik başlayan tartışmalarla başka bir noktaya evriliyor görüntüsü veriyor.

Nitekim ABD'nin istihbarat kuruluşlarının seçimlerde Rusya'nın müdahalesini tespit ederek bir rapor hazırladığı ve bu raporu Obama'ya verdiği bilgisi basına yansımıştı.

Obama'nın bu olay karşısındaki tavrı ise oldukça sert oldu. Rusya'nın müdahalesinin tespit edilmesinden sonra, "gereken cevabı kendi belirledikleri şekilde ve zamanda vereceklerini" söyledi.

Ardından çok geçmeden yılbaşından hemen önce ABD'de bulunan 35 Rus diplomatın "istenmeyen adam (persona non-grata)" ilanıyla sınır dışı edilmelerine ABD yönetimi karar verdi.

Aynı dönem içerisinde başta Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'a düzenlenen suikast olmak üzere, bazı üst düzey Rus diplomatların ve istihbarat kökenli önemli isimlerin şüpheli şekilde ölümleri kuşku ve endişeleri daha da artıran gelişmeler oldu.

Ne var ki Obama'nın, Rus diplomatları sınır dışı etme kararı karşısında Rusya Devlet Başkanı Putin hem ABD'nin ne kadar ileri gideceğini görmek, hem devreye sokulan stratejiyi tam manasıyla görmek ve bunlardan da öte göreve 20 Ocak'ta başlayacak olan Donald Trump'ın nasıl bir tavır takınacağını anlamak maksadıyla sabırlı ve soğukkanlı davranan bir izlenim verdi.

Yani Rusya, ABD'ye ülkesinde bulunan Amerikalı diplomatları sınır dışı ederek misillemeyle cevap vermek yerine şimdilik beklemeyi tercih etti.

Donald Trump ise hala seçimlere Rusya'nın müdahale ettiği iddialarını reddederken, asıl amacın kendi başarısına gölge düşürmek olduğunu düşünüyor ve bunu açıkça paylaşıyor. İlave olarak Putin'in misilleme kararı almamasını da "akıllıca bir hamle" olarak tanımladı.

 

Ortadoğu'da Trump'a Devredilen Yeni Sorunlar

 

Diğer yandan ABD'nin yıllardan bu yana tabir yerindeyse hamiliğini yaptığı İsrail'e karşı, Birleşmiş Milletler'de takındığı son tavrı da bir başka tartışma konusu oldu. Yapılan açıklamalara bakıldığında İsrail yönetimi kendisini arkasından vurulmuş olarak hissediyor.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde alınan, İsrail'in işgal altındaki topraklardaki yasa dışı yerleşimlerine son vermesiyle ilgili kararın 'utanç verici' olduğunu söyleyerek, yapılan oylamada ABD'nin çekimser kalmasına duydukları öfkeyi gizlemedi.

Mevcut Obama yönetimi ise İsrail'in güttüğü politikaların iki devletli çözümü tehlikeye soktuğunu belirterek, BM Güvenlik Konseyinde alınan kararı bir bakıma olumlu olarak nitelendiren bir tavır takındı.

Obama ise İsrail'i işgalci olarak nitelendiren karar sonrasında Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "İsrail'e bu kadar aşağılayıcı ve saygısız davranılmasına müsaade edemeyiz. ABD'de iyi bir dostları vardı ama artık yok. Sonun başlangıcı korkunç İran anlaşması, şimdi de BM. Güçlü kal İsrail. 20 Ocak hızla yaklaşıyor." İfadelerini kullandı.

Tüm bunlarla beraber Moskova'da, Türkiye, Rusya ve İran'ın ortak girişimleriyle Suriye'de devam eden çatışmaların sonlandırılmasına yönelik olarak sergilenen üç ülkenin ortak tutumu da ABD nezdinde tartışma konusu oldu.

Resmi açıklamalarda ABD, Moskova'da imzalanan mutabakatı olumlu bulduğunu söylese de, ülkede Suriye politikasında ağır bir yenilgi alındığına dair düşünceler gün geçtikçe ağırlık kazanmaya başladı.

Suriye krizinin başından bu yana muhaliflere yeterince destek vermeyen, çatışmaların derinleşmesine bir bakıma göz yuman, Esad'ın kimyasal silah kullanmasını müdahale sebebi olarak sunmasına karşın bu anlamda bir adım atmayan ve stratejisini Türkiye gibi son derece önemli bir müttefikini kaybetme pahasına PKK terör örgütünün Suriye uzantısı olan PYD'yi destekleme, silahlandırma ve eğitme üzerine kurgulayan ABD için Suriye gerçekten de bir iflas oldu.

Donald Trump, seçimlerden önce bu durum karşısında Suriye'de, Rusya IŞİD'i hedef alıyorsa buna ses çıkarmayacağını açıklayarak, mevcut yönetimden farklı bir pozisyon alacağı izlenimini vermişti.

Mevcut durumda Rusya'nın, Türkiye ve İran'la yeni bir mekanizma hayata geçirmesi ise Rusya'ya ilave olarak kendi sınırlarını terör unsurlarından temizlemek üzere askeri harekâta başlayan Türkiye'nin de elini güçlendirmiş, Suriye krizinin geleceğinde geçmişe nazaran daha güçlü bir konuma erişmesine olanak sağlamıştır. Dolayısıyla göreve başlayacak olan Trump'ın bu gerçeği de göz ardı etmeyeceği görüşü hâkimdir.

Buna karşılık son dönemlerde Obama yönetimi Suriye'de, Türkiye'ye verilen sözlerini yerine getirmeyerek Menbiç'i PKK-PYD unsurlarından arındırmak bir yana, bu terör örgütünü daha da fazla silahlandırmayı sürdürdü. Ayrıca bölgeden gelen kimi iddialara göre bazı ABD'li görevlilerin Fırat Kalkanı Harekatı'na katılan ÖSO bileşenleriyle birlikte, Suriye'de ilan edilen ateşkese dâhil olan diğer bazı muhalif gruplara "ateşkese dahil olmamaları", bunu karşılığında kendilerine daha fazla yardımda bulunma vaadini sunduğunu belirtiliyor. Aynı iddialara göre ABD'li görevliler muhalif gruplara yeni bir stratejilerinin olduğu yönünde telkinde bulunmuşlar.

 

 

Trump Ne İçin "Terbiye Edilmeye" Çalışılıyor?

 

Bu konuların hepsi beraberinde düşünüldüğünde görevi devretmeye hazırlanan Obama yönetiminin, Trupm'ı şimdiye dek uygulanan ve ABD'nin dost ve müttefiklerini kaybetme noktasına getiren, hatta kendisi için de ağır sonuçları olan politikasını sürdürmeye mecbur bırakma izlenimi veriyor.

Zira son dönemler yaşananlar, Trump'ın seçim öncesi vaatlerini gerçekleştirmeyi mümkün kılmayacak koşullar oluşturmayı amaçlıyor görüntüsü veriyor.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın, seçimlere Rusya'nın müdahale ettiği yönünde hazırlanan istihbarat raporlarından sonra Donald Trump'a yönelik olarak söylediği "Artık büyü Donald, artık büyü. Yetişkin olma zamanı. Sen bir başkansın. Bir şey yap. Bize ne olduğunu göster." açıklamasını da bu çerçevede okumak doğru olacaktır.

Açık ki ABD, Rusya'nın kendi seçimlerine yönelik müdahalede bulunduğu konusunda artık kesin bir fikre sahiptir. Ve görevi devretmeye hazırlanan yönetime ilave olarak kimi önemli devlet kadroları kendilerine yönelen böylesi bir tutumu cevapsız bırakmamayı istemektedir. Bu anlamda 20 Ocak'a kadar var olan geçiş sürecini, Rusya'ya karşı mümkün olan her koşulu ihtiva eden bir hazırlık çerçevesinde değerlendirmektedir.

Trump'ın, Putin'i öven ve onunla işbirliği mekanizmalarını geliştirme amacı taşıyan düşünceleri ise aynı kesimlerin kabul etmediği, etmek istemediği ve ABD açısından tehdit oluşturan bir yaklaşım olarak değerlendiriliyor izlenimini veriyor. Trump'ı kendi istedikleri çerçeveye girmeye zorluyorlar. Bunu istese de istemese de, mecbur kalacağı şartları hayata geçirerek yapıyorlar.

Geride bıraktığımız hafta sonu ABD'nin, uzun yılar sonrasında Rusya sınırına sevk edilmek üzere, Almanya'ya yoğun bir askeri sevkiyat yapması ise şimdiye kadar gözlemlenilen hadislerde zincirin son halkası oldu.

Üç yük gemisiyle beraber Almanya'ya sevk edilen, İçlerinde 87 Abrams M1A1 tank, 20 Paladin kundak motorlu obüs, 136 Bradley savaş aracı ve yüzlerce tekerlekli aracın bulunduğu toplam 2 bin 800 silah Bremerhaven limanından Rusya'ya komşu NATO ülkelerine nakledilecek.

Böylesi bir tutuma Rusya'nın karşılık vereceği ise kaçınılmaz bir gerçekliktir. Zira şimdiye dek özellikle Baltık bölgesine NATO kapsamında yapılan tüm askeri sevkiyatlara ve aynı bölgedeki hareketlenmelere Rusya mutlaka bir karılık vermişti. 

NATO'nun Varşova'da yaptığı son liderler zirvesinin ardından, Rusya'nın sayıları 120 bini bulan askerlerin katıldığı geniş kapsamlı bir tatbikat yapması, Kırım'a ileri nesil hava savunma füzelerini yerleştirmesi ve Baltık'ın batısında bulunan Klaningrad'a nükleer başlık taşıyabilen İskender füzelerini konuşlandırması akıllara gelen ilk örneklerdir.

Dünyada giderek ısınan bir atmosfer varken, çatışmalar gitgide yayılan ve terör eylemleriyle beraber neredeyse her bölgeyi ve ülkeyi tehdit eder hale gelirken, Trump son derece sorunlu bir şekilde koltuğuna oturmaya hazırlanıyor.

Şimdiye dek söylediği ne varsa, hemen hepsine tezat oluşturacak, daha açık bir ifadeyle aklında bulunan politikalarını hayata geçirmesine engel olacak koşullar hayata geçirilmeye çalışıyor. Üstelik bunu da yapan görevi kendisine devredecek olan Obama yönetimidir.

Bu nedenle ABD'nin 45. Başkanı göreve başlayacağı ilk andan itibaren son derece sorunlu bir dönemle yüzleşmek zorunda kalacak. Kuşkusuz yaşananlardan dünyanın geri kalanının etkilenmesi ise kaçınılmaz olarak görülüyor.

Reklam

 


Diğer KÖŞE YAZILARI Haberleri

NE ARADIĞINI BİLMEYENLER TOPLULUĞU

NE ARADIĞINI BİLMEYENLER TOPLULUĞU

"Hayır" kampanyası siparişle geldi: Şili'den… Adalet yürüyüşü Gandi'nin Hindistan'ından… Referandum sonucunu kabul etmek i&cced...

Yangın büyüyor

Yangın büyüyor

          Bizim iktidarımızla anamuhalefetimiz sokaklarda adalet kavgası yaparken, etrafımızda olağanüstü gelişmeler yaşanıyor. Ortadoğu açık ve...

FETÖCÜ HAKİM VE SAVCI BULAMAYINCA SUDAN ÇIKMIŞ BALIĞA DÖNDÜLER !

FETÖCÜ HAKİM VE SAVCI BULAMAYINCA SUDAN ÇIKMIŞ BALIĞA DÖNDÜLER !

Geçtiğimiz yılın 19 Haziran'ında FETÖ'cü hakim ve savcıların yargıda açtığı yol üzerinden MHP adına korsan olağanüstü kurultay gerç...

MHP'ye Yalan Haberle Saldırmak!

MHP'ye Yalan Haberle Saldırmak!

Devrimci muhalefetin vazgeçilmezlerinden olan "yalan haber" Türk siyasetine, Müslüman mahallesinde salyangoz satan "Sol"dan bulaşmıştır.  &Cce...

Daltonlar Gerçeği Ve MHP

Daltonlar Gerçeği Ve MHP

Onlar komedi yazar, biz ise gerçek tarih. Aradaki fark bu! Cümle alem bu gerçeği böyle bilsin.     Joe Dalton, William Dalton, Jack Dalton, Avereli Dalton...

BU ŞEHİR BEBEK KATİLİ VE ÇAKALLARINA YASAK

BU ŞEHİR BEBEK KATİLİ VE ÇAKALLARINA YASAK

80' li yıllar. Neredeyse yılın yarısı Güneydoğu'da geçiyordu. Kimi zaman, mekânımız Hakkâri. Kimi zaman, Diyarbakır oluyor. Kimi zaman, dağ...

BU ŞEHİR BEBEK KATİLİ VE ÇAKALLARINA YASAK

BU ŞEHİR BEBEK KATİLİ VE ÇAKALLARINA YASAK

İKİ KAHRAMAN AŞİRET TATAR VE BABATLARI TANIYALIM   80' li yıllar. Neredeyse yılın yarısı Güneydoğu'da geçiyordu. Kimi zaman, mekânımız Hak...

Tarlaya gömülenler

Tarlaya gömülenler

          Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi, MHP üzerinde oynanan oyunların boşa çıkarıldığını net ve kesin şekilde ortaya koyan bir karar verdi. Kendil...

KİMİNLE YÜRÜDÜĞÜNE BAKARSAN ANLARSIN!

KİMİNLE YÜRÜDÜĞÜNE BAKARSAN ANLARSIN!

CHP'nin başlattığı "Adalet Yürüyüşü" 16 Nisan referandumunda yanyana gelip ittifak yapanlar için yeni pozisyon alma fırsatı olmuştur. Diri tutmak, d...

Suriye'de Restleşmeler Arttı

Suriye'de Restleşmeler Arttı

Suriye'de son birkaç gündür yaşananlar kimilerine göre sürpriz kabul edilen büyük sorunsal olaylar olarak değerlendirilirken, aslında yaşanması ka&cced...