Ortadoğu Gazetesi

Dış Politikanın Acil Konu Başlıkları ve Suriye

KÖŞE YAZILARI / 2017-04-21 10:05:01

Dış Politikanın Acil Konu Başlıkları ve Suriye

Referandumda Türk Milleti'nin, mecliste hazırlanan hükümet sistemi değişikliğine yönelik teklife EVET vermesinin ardından ülke olarak artık önümüze bakmamız gerekiyor.

Önceliklerimiz hemen her alanda kendisini gösterse de, bölgemizde ve dünyada yaşanan gelişmelerin tümü dış politikadaki önceliği ve aciliyeti her yönüyle karşımıza getiriyor.

Bu çerçevede ana gündemde olan konular şunlardır: Suriye krizinin ulaştığı boyut, Irak'ta Kerkük ve Barzani yönetiminin bağımsızlık söylemleri ile yaşanmaya başlayan sorunlar, AB-Türkiye arasındaki gerilim, uzak doğu da ABD-Kuzey Kore'nin tehlikeli restleşmeleri.

Bu konu başlıklarının hepsinin gündeme getirdiği mesele sadece kendi özelinde kalmakla yetinmiyor, aynı zamanda ilişki boyutuyla diğer alanları da öncelikli olarak etkileme potansiyeline sahip oluyor.

Acil yollardan gündemimize girecek olan, daha doğrusu gündemde olsa da referandum dolayısıyla çok fazla dikkat kesilemediğimiz meselelerden en öncelikli ve karmaşık olanı kuşkusuz ki Suriye'dir. 

Suriye'de yaşanan son dönemdeki gelişmelerin vahameti artarken, Türkiye açısından bir dönem zorlayıcı koşulların ortaya çıktığı PYD bahsinde gündeme artık yeni durumlar gelebilir.

Bu çerçevede Suriye krizinde yakın dönemde yaşanan gelişmeleri ele almakta fayda vardır...

Geride bıraktığımız aylarda Esad yönetiminin İdlip'te sivillere karşı kimyasal silah kullanmasının ardından Suriye meselesi her yönüyle yeni bir boyut kazanmaya başladı. 

ABD yönetiminin olayı kabul edilemez bularak Esad yönetimini füzelerle hedef alması yeni koşulların oluşacağının en önemli göstergesi oldu. 

Daha önce Türkiye, Rusya ve İran'ın başlattığı Astana süreciyle ateşkesin sağlanması meselesi üzerinde çalışılırken, bu girişime karşılık "kimyasal silahların kullanılması" bahsinin gündeme gelmesi belki de Suriye'deki krizin siyasi yollardan çözümü için yeni mekanizmaların kurulmasının gerekebileceği konusunu da gündeme getiriyor. 

Ancak bunun nasıl sağlanabileceği ise kuşkuludur. Zira Rusya ve İran'a göre İdlip'te kullanılan kimyasal silah Esad rejimi tarafından değil muhalifler veya üçüncü bir kesim tarafından kullanılmıştır. 

* * *

Batılı ülkelere göreyse Esad rejiminin Suriye'deki varlığı artık düşünülemez ve Rusya'nın da Esad rejiminin yanında yer alan tutumunu derhal değiştirmesinin vakti gelmiştir. 

Tam da böylesi bir dönemde Dışişleri Bakanları seviyesinde Moskova'da  gerçekleştirilen bir zirvede Rusya, İran ve Suriye Dışişleri Bakanları ortak bir açıklama yaparak "Suriye'de atılacak tüm askeri adımlara karşılık vereceklerini" ilan ettiler. 

Bu açıklama ABD'nin, Esad rejimine ait bir askeri üssü hedef almasının hemen arkasından gelmiş olması itibarıyla, krize taraf olan her ülkeye karşı kesin bir diş gösterme olarak algılanmıştır. 

Ancak yapılan tüm çağrılara rağmen Moskova yönetiminin Esad rejiminden yana sergilediği tutumunu sürdürmesi nereye kadar gidebilecek, belli değildir. 

Böylesi bir dönemde Suriye'de yeni kimyasal silahlı saldırılar yapılabileceği bilgisi iki yönlü, yani hem Esad rejimi kaynaklı yahut destekli, hem de muhalifler kaynaklı kesimlerce iddia edilmektedir. Durumun karmaşıklığı olası bir yeni saldırının yaratacağı insani boyutun ne olacağını düşündürmesinin yanı sıra, buna tepki verecek uluslararası güçlerin de tutumunun nasıl olabileceğini tartışmalı hale getirmektedir. 

ABD'nin daha önce duyurduğu "tekrarlanırsa yine aynısını yaparız" dediği füzeli saldırılara karşın, bu kez Rusya'nın "önceki gibi sesiz kalmayacakları ve cevap verecekleri" yönünde bir eğilimi mevcuttur.

Türkiye açısından ortaya çıkan yeni hal ABD ve Rusya'nın yaşadığı anlaşmazlıkta nasıl bir tutum alınacağını sorgulanır hale getiriyor.

Yukarıda da izah edildiği gibi Astana sürecine varıncaya kadar, yani Suriye'de kalıcı bir ateşkes tesis edilmesi amacıyla yoğun girişimlerde bulunulması bahsinde Türkiye, Rusya ile çok yakın olarak çalışmıştı.

Ancak bir yanda ateşkes konuşulur ve bunun kalıcı hale gelmesi sağlanmaya çalışılırken, diğer yanda kimyasal silahların kullanılmasıyla çatışmaların daha da derinleşmeye başlaması elbette Astana sürecini tartışmalı hale getirmiştir.

* * *

Esad'ın kimyasal silah kullandığı yönünde hemen her ülkenin ve BM'nin fikir birliğinde olması ise Türkiye'nin Astana sürecine kadar olan "Esad artık gitmeli ya da zorla gönderilmeli" tezini kuvvetlendirmeye başladı.

Bu çerçevede ABD'nin, Suriye krizinin başladığı günden bu yana ilk kez Türkiye'nin görüşünü paylaşarak askeri eylemde bulunması, önümüzdeki dönemde Türkiye-ABD ilişkilerinin Suriye'de ne gibi yeni ortaklıkları doğurabileceği konusunu akıllara getiriyor.

Özellikle ABD yönetiminin PKK terör örgütünün Suriye uzantısı olan PYD'yi yoğun bir şekilde desteklediği ve silahlandırdığı bir dönemde iki ülke savunma bakanlarının ABD'de buluşmaları ve bu buluşmada Suriye bahsinin görüşülmesi dikkatlerden kaçmamıştır.

Dikkatlerden kaçmayan bir başka konu ise ABD Başkanı Trump'ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı referandum münasebetiyle arayarak tebrik etmesi ve Suriye'de "işbirliğinin geliştirilmesi" konusunu açmasıdır.

Türkiye açısından şimdilik olumlu olarak görülebilecek ilk konu, masum sivilleri hedef alan Esad rejimine karşılık ilk kez böylesine büyük bir uluslararası güç birliğinin oluşmaya başlaması olsa da, diğer yanda Menbiç'te PYD'yi koruma konusunda bizzat sahada "ortak" görüntü veren ABD ve Rusya arasındaki gerilim ya da rekabetin artmasıyla bu bahsin yeni bir duruma evrilebileceğidir.

"Fırat'ın batısında" PYD için artık güvenli bir sahanın bulunduğu tezi gittikçe zayıflarken, benzer şekilde Türkiye'nin bölgedeki hareketliliğinden, Esad rejimini ortaya koyarak sıyrılabileceğini düşünen PYD açısından yakında kabus dolu bir süreç daha başlayacak gibi duruyor.

Basına yansıyan bazı bilgilere bakıldığında, kimi hükümet çevrelerine göreyse Rakka konusunda da Türkiye lehine oluşacak çok farklı seçenekler devreye girebilirmiş. 

Henüz bu durumlar kesinlik kazanmış değildir, bu nedenle her yönüyle Suriye konusunda temkinli ve tetikte olma halini sürdürmekte fayda vardır.

Reklam

 


Diğer KÖŞE YAZILARI Haberleri

ÇÜNKÜ NATO VE ABD BİZİM İÇİN ARTIK TEHDİT

ÇÜNKÜ NATO VE ABD BİZİM İÇİN ARTIK TEHDİT

Pentagon"dan açıklama; "Endişeliyiz!". ABD"den açıklama; "Endişeliyiz". NATO"dan açıklama; "Endişeliyiz"....

İçimizdeki Barzaniler

İçimizdeki Barzaniler

          Türkiye'nin Kuzey Irak'taki kalleşliğe nihayet bir set çekeceğini göstermesinin, Barzani ve avanesinde nasıl bir karşılık bulduğu...

TANSU ÇİLLER, MERAL AKŞENER, NURETTİN VEREN HANGİSİ YALANCI?

TANSU ÇİLLER, MERAL AKŞENER, NURETTİN VEREN HANGİSİ YALANCI?

Meral Akşener'in kuracağı iddia edilen yeni parti yılan hikâyesine döndü. (uzun süren, uzayıp giden ve bir türlü bir sonuca bağlanamayan sorun) Adı, lo...

İSRAİL'DEN KAYNAKLANAN MİLLİ GÜVENLİK SORUNUMUZ

İSRAİL'DEN KAYNAKLANAN MİLLİ GÜVENLİK SORUNUMUZ

Osmanlı'nın yıkılmasıyla paralel olarak İngiltere tarafından 1917 yayınlanan Balfour Deklarasyonu ile Ortadoğu'da İsrail gibi bir devletin kurulması hedeflenmişti. Bu hedefi...

"Abraham Otu" Referandumu!

"Abraham Otu" Referandumu!

Barzani, bir süredirtorunlarına alkol, tütün filan içiren "şımartan dede stratejisi" uyguluyor.  Hatta mahallenin gençlerine "büyük...

Plastik Top Gibi

Plastik Top Gibi

   Örgütün içinde kavga çıkmasının, birbirlerini yemelerinin nedeni kısa sürede verdiği can kaybıdır. Bunda SİHA'ların etkisi büyü...

Habur'da tatbikat ne anlama geliyor?

Habur'da tatbikat ne anlama geliyor?

          Barzani'nin yeni bir İsrail devleti kurabilmek için Irak'ı parçalayıp bölgeyi ateşe atma girişimi, son aşamaya geldi. Referandum ...

Barzani Sicilleri Bozuk, Ama Şimdi Atılan Adım Doğru !

Barzani Sicilleri Bozuk, Ama Şimdi Atılan Adım Doğru !

ABD ve İsrail uşaklığı yapan Barzani, referanduma karşı çıkan başta Türkiye olmak üzere herkesi "gerekirse savaşırız" diyerek tehdit ediyor. Irak işgali ...

BEKAMIZ BOZKURTLARA EMANET!

BEKAMIZ BOZKURTLARA EMANET!

Dış politikada o kadar çuvalladınız ki… Hain soyundan Barzani Türkiye'ye efelenir olunca… Sonunda dayanamayıp Türk milleti adına müdahale etti!...

Eğitim Saldırı Altında!

Eğitim Saldırı Altında!

Okulların açılmasıyla birlikte Türkiye'nin gündemi "Eğitim"e, özellikle deCumhurbaşkanı'nın "TEOG kaldırılmalı" beyanına bağlı olarak ...