Ortadoğu Gazetesi

Katar Krizi ve Türkiye'yi Suriye'den Uzak Tutma Çabaları

KÖŞE YAZILARI / 2017-06-19 10:34:00

Katar Krizi ve Türkiye'yi Suriye'den Uzak Tutma Çabaları

Katar krizinin Suriye'ye yansımaları, Ortadoğu'da yaşanan dalgalanmanın en sert rüzgarlara dönüştüğü bir saha olarak karşımıza çıkıyor.

Sebep mi ya da sonuç mu olduğu bahsi bir yana, Suudi Arabistan öncülüğünde Katar'a yönelik başlatılan ambargonun ardından Suriye'de çok ciddi kırılmalar ve bir o kadar mühim gelişmeler yaşanıyor.

Kata ile birlikte özellikle Suudi Arabistan'ın da Suriye krizine dahil olan ülkelerden olması, son bir haftadır Suriye'den gelen haberlerin Türkiye açısından en üst seviyede alarm zillerinin çaldığını işaret ediyor.

Özellikle ÖSO içerisinde vukuu bulan çatışma ve kimi yerlerdeki çözülme yani bazı grupların ÖSO'dan ayrılmaları hali Suriye'de Esad ve PKK/PYD lehine oluşacak bazı koşulları yaratmaya başlamış durumda.

Katar kriziyle birlikte ÖSO içerisinde "Katar'ın ÖSO'ya sağladığı finansman desteği sona erecek. Suriye'nin geleceğinde Esad ve PKK/PYD'den başkası olmayacak" söylentisinin yaygınlaşmış olmasının bu silahlı muhalif üst grubun çözülmesine yönelik en önemli etken olduğu söyleniyor.

Açık ki Katar krizini kullanarak bazı çevreler Suriye'de ÖSO'yu zayıflatıp, PKK/PYD'nin güçlendirilmesi için aktif bir gayret sergilemiş durumdalar.

Hatta bu projenin son paydaşları arasına Suudi Arabistan'ın da dahil edilmeye çalışıldığını içerisinde bulunduğumuz günlerde müşahede etmeye başladık.

Geride bıraktığımız hafta "Suriye petrollerinin PKK/PYD kontrolünde Ürdün-İsrail üzerinden Akdeniz'e taşınarak küresel piyasaya taşınması" yönünde Suriye'nin kuzeyinde düzenlenen örtülü toplantıya iştirak ettiği söylenen Suudi Arabistan'ın, son tahlilde PKK/PYD'ye açıkça destek vermeye başlamış olduğu da görülüyor.

Katar krizi çerçevesinde Mekke'ye giderek Suudi Kralı Selman ile görüşme yapacak olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Suudi Arabistan'da bulunduğu gün, bu ülkenin Al Riyad isimli gazetesinde terör örgütü PYD'nin eşbaşkanı Salih Müslim ile yapılan röportaja yer verilmesinin hangi anlama geldiği açıktır.

İlk kez bir Suudi medyasına konuşan PKK/PYD'li Salih Müslim'in, burada söylediği sözler arasında "Türkiye, İran ve Katar arasında ittifak vardır.Suriye ve İran rejimleri ile ittifak halinde olamayız. Suudi Arabistan'la akraba birçok Arap aşireti Rojova özerk yönetiminde yer alıyor." ifadelerinin bulunması, Türkiye'ye karşı Suriye'den başlamak üzere ciddi bazı projelerin yürürlülüğe konulmaya başlandığını gösteriyor.

Burada Mesele Salih Müslim isimli teröristin söylediklerinden ziyade, bunu nerede, ne zaman, hangi koşulda söylediği ve elbette kim tarafından konuşturulduğudur.

Dolayısıyla mevcut halde Rakka'nın alınması bahanesiyle ABD'den yoğun destek gören PKK/PYD'nin, etki ve kontrol sahasını genişletmesi hesabını bu saat itibarıyla Katar krizinden bağımsız düşünmek söz konusu olamayacaktır.

Yaklaşık iki haftadır Körfez ülkelerinin ablukası altında bulunan Katar konusunda yaratılan etkinin sonucunun birinci ve öncelikli olarak gözlemlendiği yer Suriye olmuşsa, Ortadoğu'da uygulamaya koyulan projelerin Türkiye'yi de hedefine koymuş olduğunu söylemeden geçemeyiz.

Bu anlamda en dikkat çekici alan olarak karşımıza Fırat Kalkanı Harekatı ile terör unsurlarından arındırılmış olan bölge geliyor.

Zira ÖSO güçleri arasında çözülmeyi sağlamak için yayılan ve yukarıda arz ettiğimiz türden söylentilerle birlikte, bazı çatışmaların bu bölgede yaşanması, ilave olarak yaşanan olaylar sonrasında sayıları az da olsa kimi grupların PKK/PYD'ye katılmaları akıllara soru işaretlerini getiriyor.

Fırat Kalkanı Harekatı'nın icra edildiği bölgede ÖSO'nun çözülmesi sağlanmaya çalışılırken ABD'nin, Süleyman Şah Türbesi'nin Eşme bölgesine taşınmadan önce bulunduğu Karakozak'ın etrafında 3 yeni askeri üs kurması dikkat çekici olan bir başka önemli gelişmedir.

Son zamanlarda ABD'nin, Türkiye'nin PKK/PYD'ye yönelik olası müdahalelerini zorlaştırmayı amaçlayan bir dizi tedbirler geliştirmeye koyulacağı yönündeki yorumlar, okyanus ötesindeki kimi medya organlarından servis ediliyordu.

Görünüşe bakılırsa Karakozak'ın kuşatılmasıyla da aynı amaca hizmet eden bir durum söz konusu.

Zira Türkiye açısından Süleyman Şah Türbesi'nin asli yerine nakli konusu her zaman geçerli olan bir haktır.

Hali hazırda PKK/PYD kontrolünde olan Karakozak'a yönelik Türkiye'nin burada bulunan ve kendi toprağı sayılan alana yeniden türbe inşaasını gerçekleştirmesi her çevre nazarında meşru bir girişim kabul edilecektir.

Ne var ki PKK/PYD'yi Türkiye'den korumak isteyen ABD'nin daha önce Menbiç'te yaptığının bir benzerini şimdi erken yol alarak Karakozak civarında da yapmaya çalıştığını anlıyoruz.

Anlaşılan o ki ABD, Türkiye'nin bölgeye müdahalesine olanak sağlayacak meseleleri ortadan kaldırmaya çalışıyor.

"Türkiye'nin PKK/PYD'ye müdahalesini önlemek veya zorlaştırmak" maksadıyla ABD'nin bundan sonra atacağı, atabileceği tüm adımların dikkatle takip edilmesi gerekir.

Çünkü bu ve benzeri girişimlerin Suriye'nin kuzeyinde sergilenmesine ilave olarak, Washington'un Türkiye'nin müdahalesini zorlaştırıcı etkileri oluşturabilmek adına başkaca faaliyetlerde bulunması da kuvvetle muhtemeldir.

Bu çerçevede iç kamuoyunda, özellikle de siyasi gerginlik atmosferinin yaratılması, büyütülmesi ve toplumsal zemine sirayet etmesi bahsinin üzerimizde denenmeye çalışılacağı daha şimdiden bellidir.

CHP'nin son derece anlamsız biçimde başlattığı sözde adalet yürüyüşünün bazı terör gruplarına istediği ortamı yaratması, Türkiye'nin istikrarsızlık ve kaos ortamına sürüklenerek Suriye'nin kuzeyine yönelen dikkatinin dağıtılması için malum çevrelerin eline adeta koz vermektedir.

Yine de bu durum aşıldığında, bu sefer karşımıza başkaca dış alanlarda oluşacak yahut oluşturulacak yeni sorunlar getirilmeye çalışılacaktır.

Dolayısıyla milli güvenlik anlamında artık esas meselemiz terörizmle mücadele mi, yoksa bu çerçeveyi fazlasıyla aşmaya başlayan "yeni bir müttefiklik sorunumuz" mu olduğu sorusunun cevabını doğru bir şekilde vererek yola devam etmek önemlidir.


 


Diğer KÖŞE YAZILARI Haberleri

TÜRK "ASKER" DOĞAR. MEHMETÇİK KINALI BOZKURTUMUZDUR

TÜRK "ASKER" DOĞAR. MEHMETÇİK KINALI BOZKURTUMUZDUR

Dünyada kaç ulus vardır, Evladını cepheye gönderirken, kına yakan. Kaç ulus vardır, Savaş yoluna düşen askerlerini,  Ellerinde zeytinyağlı...

Gündeme saplanıp, yaşamı unutmamak gerek…

Gündeme saplanıp, yaşamı unutmamak gerek…

100 yıldır demokrasiyi… 63 yıldır NATO'yu… 50 yıldır AB'yi… Altı yıldır Suriye'yi… 4 yıldır sığınmacıları, tartışıyoruz&he...

Ağa Hüseyin

Ağa Hüseyin

         Nüfus idaresinin soyağacı hizmeti, herkesin soyunu-sopunu öğrenmesi için önemli bir hizmet olmuştur. Atasını, dedesini, geçmişi...

SENDE KANDİL'E GİT YILMAZ ÖZDİL!

SENDE KANDİL'E GİT YILMAZ ÖZDİL!

Sözcü gazetesine geçtikten sonra küçük bir Emin Çölaşan, küçük bir Rahmi Turan tiplemesi olan, onlar gibi takıntılı, saplantılı ...

Beklentiler ve MHP Farkı

Beklentiler ve MHP Farkı

Türkiye siyasetinin en önemli açmazı, zaman zaman "darbe" şeklinde patlak veren asker-sivil ayrışmasıydı. Bizim açımızdan bunun en önemli sakınca...

ABD'nin Artan Türkiye Temaslarının Anlamı

ABD'nin Artan Türkiye Temaslarının Anlamı

Suriye krizinde ilişkilerimizin giderek gerildiği ve hatta kopma noktasına kadar gelen ABD'den son bir hafta içerisinde peş peşe üst düzey isimler, başta Cumhurbaşkanı ...

Tillerson ümitsiz vaka

Tillerson ümitsiz vaka

         ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın Ankara ziyareti sırasında yapılan açıklamalarda iyi niyet öne çıkmış olsa da, Türkiye...

KORKAK MUHASEBECİ KENAN VE MUZ YİYEN MAYMUN

KORKAK MUHASEBECİ KENAN VE MUZ YİYEN MAYMUN

Öztürk Yılmaz, namıdiğer muhasebeci Kenan…  Millet onu ilk olarak, Türkiye'nin Musul Başkonsolosu iken IŞİD tarafından 101 gün boyunca rehin alınmas...

Türk'ün Sefer Farklılıkları

Türk'ün Sefer Farklılıkları

Önce iftiharla söyleyeyim ki atalarımız, MÖ: 1.000 ile MS: 1.000 yılları arasında yaklaşık 2 Bin yıl atlı göçebe olarak yaşadılar. Sırf hayata tutunmak am...

Sınırlarımızda Kargaşa

Sınırlarımızda Kargaşa

Amerika densizleşiyor Amerika başkanını Trump'ın akıl sağlığı sorunları yaşadığı söyleniyor. Bununla beraber iddiadır Türk Silahlı Kuvvetlerinin, IŞİD'e karşı...