Ortadoğu Gazetesi

KORE KRİZİNDE RESTLEŞMENİN ÇAPI NEDEN GENİŞLİYOR?

KÖŞE YAZILARI / 2017-09-22 10:04:30

KORE KRİZİNDE RESTLEŞMENİN ÇAPI NEDEN GENİŞLİYOR?

Kuzey Kore krizi, bu ülkeye Birleşmiş Milletler'de alınan kararlar gereği uygulanmaya başlanılan ve şiddeti aradan geçen her gün biraz daha artan yaptırımlara karşılık, Pyongyang'ın yaptığı yeni füze ve nükleer denemeleri sebebiyle gerginliğini korumaya devam ediyor.

Şimdiye kadar BM'de üst üste alınan kararlar, Kuzey Kore'nin ekonomisine büyük darbe vursa da, hatta Kuzey Kore yönetiminin tüm imkânlarını kısıtlayıcı adımları hayata geçirse de neticede takip edilen yol bu ülkenin denemelerden geri kalmasına değil, aksine sayı ve çapını artırmasına yol açtı.

Durum bir bakıma Rusya lideri Vladimir Putin'in tasvir ettiği gibi "Kuzey Kore'nin ot yese de balistik füze ve nükleer denemelerinden vazgeçmeyeceği" sonucunu doğurmuş görünüyor.

Diplomatik yönden atılan adımlara karşılık Kuzey Kore'nin kendisine uygulanan yaptırımları ve bölgede ABD ile müttefiklerinin askeri varlıklarını artırmalarını kendisine yönelik doğrudan tehdit olarak görmesi karşılığında sadece bölgenin değil, neredeyse tüm dünyanın istikrarını bozacak adımlar atmaya koyulması önümüzdeki süreç açısından karanlık bir sonucun ortaya çıkabileceğini aylardan bu yana işaret ediyor.

Pasifik Okyanusu'nun Çin ve Rusya'nın da bulunduğu bölgede kesişen bu restleşme sahası ise aradan geçen her gün sadece Kuzey Kore ile ABD, Güney Kore ve Japonya arasında değil, diğer bölge ülkelerinin de içerisine dâhil olduğu saflaşma ve kutuplaşmayı doğuruyor.

Mevcut durumda bölgedeki askeri hareketlilik hat safhaya çıkmış bir halde.

ABD ve bölgesel müttefikleri nerdeyse hafta bir askeri tatbikatlar yaparken, Kuzey Kore'de bu restleşmeyi karşılıksız bırakmamakta, daha önce sadece 1000 ile 2000 kilometre arasında değişen sahaları vurabileceğini gösterdiği askeri imkânlarını artık 4000 kilometreye kadar çıkardığını her hali ile ispat etmiş durumda.

Özellikle Kuzey Kore'nin gerçekleştirdiği son iki denemesinde kullanılan füzelerin, Japonya'nın üzerinden uçması, ilave olarak Pyongyang'ın daha evvel ABD'nin Guam Adası'na yönelik saldırı yapmayı planladığını duyurması ve şimdilik bu hesabından vazgeçmemiş bir görüntü çizmesi meseleyi çok daha karmaşık hale getiriyor.

Açık ki ABD yönetimi de alınan diplomatik tedbirlerin Kuzey Kore'yi kendi çizdiği yolundan döndürmeyeceğinin farkına varmış durumda.

Nitekim ABD'nin BM Büyükelçisi Niki Halley'in geride bıraktığımız günlerde Kuzey Kore sorununu (Çılgın Köpek lakaplı) ABD Savunma Bakanı Mattis'e devredebileceğini, onun mutlaka askeri seçenekleri olduğunu söylemesi yakın süreç içerisinde büyük bir askeri çatışmanın yaşanabileceği endişesini doğurdu.

Bu açıklamanın geldiği ve Kuzey Kore'nin 3 bin 700 kilometreyi bulan mesafede gerçekleştirdiği füze denemesinin yaşandığı günlerde Kore yarım adası çevresinde ABD, Güney Kore ve Japonya'nın askeri tatbikat icara etmesine karşılık, Rusya ile Çin'in de donanmalarıyla Rusya'nın Vladivostok şehri açıklarındaki deniz sahalarında tatbikat yapması sorunun çapının genişlediğini gösteriyor.

Dahası bölgenin sadece ABD ve müttefikleri ile değil, Çin ve ABD-Japonya arasında yaşanan anlaşmazlığa neden olan diğer sahalara da yakın bulunması farklı sonuçları da ortaya çıkarıyor.

Buna göre Kore krizini değerlendiren ve bölge üzerinde hesapları bulunan ülkeler bir bakıma Kuzey Kore'nin askeri faaliyetlerini, kendi politikalarını uygulamaya olanak sağlar görüntüsü çiziyor.

Mesele eğer Kuzey Kore'yi yolundan saptıracak sonuca erişmek olsaydı, emin olun şimdiye kadar mutlaka diplomasi sonuç verir, karşılıklı bir anlayışlı sonuç ortaya çıkabilirdi.

Ancak ABD'nin Kuzey Kore'nin askeri faaliyetlerini gerekçe göstererek bölgeye yaptığı askeri yığınak Çin ve Rusya'nın bir noktada tepkisini çekerken, diğer taraftan bu ülkelerin de krizi bitirmek için tek yolun ABD'nin bölgedeki askeri varlığını ve hareketliliğini sonlandırması olacağı çağrısını yapması restleşmenin ana nedenini açığa çıkarır durumdadır.

Dolayısıyla mesele yeni yetme ergen havasının ötesine uzanan ve kimseyi umursamadan küresel istikrarı tehdit eden politikalar takip eden Kuzey Kore rejiminin vurdumduymaz tavırlarından çok daha ötedir.

Şimdilerde ABD merkezli askeri ve stratejik düşünce kuruluşları Kuzey Kore'den fırlatılacak bir füzenin nasıl durdurulacağına dair çalışmalarına başlamış ve bunu kamuoyu ile paylaşmaya koyulmuş olsalar da, asıl sorun böylesi bir saldırının olması ve ABD'nin önleyici sistemlerinin başarılı olmaması haline ortaya çıkacak gibi görünüyor.

Elbette bunca olan biten karşısında Çin ve Rusya da boş durmayacaklarını her yönüyle, çoktan tüm çevrelere ilan etmiş durumdalar.

Dünya yeni yüzyılda büyük bir sorun karşısında şimdiye kadar iyi bir imtihan veremezken, Kore meselesi günden güne askeri çözüm seçeneklerinin konuşulduğu bir döneme doğru hızla evriliyor.

Reklam

 


Diğer KÖŞE YAZILARI Haberleri

Lider Ülkücülük Ve Ülkücüler

Lider Ülkücülük Ve Ülkücüler

   Milliyetçi Hareket Ülkücülerin Ülkülerini bayraklaştırdığı büyük bir partidir. Bu partinin yalnızlığı Türk olmasından kaynaklan...

Bu girdaptan çıkmalıyız

Bu girdaptan çıkmalıyız

          Her taraftan amansız bir saldırı altındayız. İçeride FETÖ ve PKK gibi ihanet örgütlerini bastırmaya uğraşırken, dışarıda da bun...

"BARZANİ PKK DÜŞMANI" DİYENLER NERDESİNİZ?

"BARZANİ PKK DÜŞMANI" DİYENLER NERDESİNİZ?

Irak hükümetinin, Peşmergeye tanıdığı süre geçtiğimiz gece doldu. Irak ordusu, bunun üzerine Kerkük'e doğru harekete geçti. Irak ordusu, her yeri e...

"Hoş Görmekten" Yalama Olmuş Yürekler!

"Hoş Görmekten" Yalama Olmuş Yürekler!

Büyük fikir, edebiyat ve dava adamı Hüseyin Nihal Atsız'ın "Türk Tarihi'nin sürekliliği" tezi, makul ve mantıklıdır. Hatta Türk tarih&cced...

BİRİLERİ BU ARSIZLARI ZAPTURAP ALTINA ALSIN!

BİRİLERİ BU ARSIZLARI ZAPTURAP ALTINA ALSIN!

İki-üç gündür, yine memleketin arsızları, satıcıları piyasaya döküldü… Kirli, içten pazarlıklı, ahlâksız, ilkesiz, şuursuz, ga...

Kerkük'te Peşmerge'den "14 Temmuz" Mesajı!

Kerkük'te Peşmerge'den "14 Temmuz" Mesajı!

Dün 700 PKK'lının Kerkük'e getirildiği haberi basına yansıdı. Üstelik bu ilk kez olmuyordu. DAEŞ Musul'a geldiğinde de, Referandumdan önce de olmuştu. ...

ABD dostsa düşmana ne hacet!

ABD dostsa düşmana ne hacet!

         ABD'nin vize kepazeliğine şaşırmış olanları, biz de şaşkınlıkla izliyoruz. ABD bize ne zaman dost oldu ki, şimdi olsun? Cumhuriyetimizin kuruluşun...

İÇİMİZDEKİ EMRAH SERBES'LER VE TRAFİK TERÖRÜ

İÇİMİZDEKİ EMRAH SERBES'LER VE TRAFİK TERÖRÜ

Ülkemizde "trafik terörü" denilen bir tanım vardır. İnsanlarımız terör örgütlerinin saldırısından daha çok, trafik kazalarında hayatını kay...

KATALONYA ÖRNEĞİ VE AVRUPA'NIN GELECEĞİ

KATALONYA ÖRNEĞİ VE AVRUPA'NIN GELECEĞİ

İspanya'nın kuzey doğusunda bulunan Katalonya bölgesinin bağımsızlık referandumu düzenleyerek, İspanya'dan ayrılma yönünde toplumsal ve siyasi bir irade beyanı...

MİLLÎ KİMLİK, MİLLÎ DEVLET…

MİLLÎ KİMLİK, MİLLÎ DEVLET…

Müthiş müttefikiniz Amerika dandik bir memuru için kıyamet koparabiliyorsa… Dost bellediğiniz Sovyet artığı Rusya, bir uçağı için milyarlık ihraca...