Ortadoğu Gazetesi

"Başıbozukluk" Mehmetlerin Kemâl Çağıdır!

KÖŞE YAZILARI / 2017-10-13 09:58:02

"Başıbozukluk" Mehmetlerin Kemâl Çağıdır!

Bazı şeyler hiç sorgulanmadan yaşanır. Hatta yaşanmakla da kalmaz, zamanla bir yaşam tarzı halini alır. 

Ta ki biri çıkıp da: "Bu niye böyle?" diyene kadar…

Mesela hiçbir Fenerbahçeli, Galatasaray'lı veya Beşiktaşlı neden kendisi İstanbullu olmadığı halde bir İstanbul takımının taraftarı olduğunu fazla merak etmez. 

Hele de takım o yıl iyiyse umurunda bile değildir.

"Atadan babadan öyle görmüş"tür!

Türkiye'de taraftarlık müessesesi, erkenden bu üç kulüp tarafından parsellenmiştir.

Çünkü birincisi bunlar Osmanlı döneminde kültür, sanat ve spor olaylarının ilk durağı olan İstanbul'da kurulmuşlardır. 

Federasyonun geç kurulması, deplasmanlı ligin geç başlaması, 1966'ya kadar Anadolu'da tesis ve kulüp yokluğu gibi sebepler de bulunabilir; ancak esas mesele, bu takımların Osmanlı'dan kalmış olmasıdır. 

Osmanlı'da günümüze sadece "üç büyükler sevgisi" kalmamıştır. 

Farkında olmadan yaşadığımız pek çok alışkanlık bize tarihteki yaşanmışlıkların armağanıdır.

Merhum Başbuğumuzun çağrısına uyarak Tarihçi olduktan sonra "kimlerin neden Ülkücü, kimlerin neden devrimci olduğunu" sorgulama cesareti bulmuşumdur. 

Tarihçiden sonra biraz da "Tarihselci" (determinist) olunca: şöyle düşünmeye başlamıştım:

İnsanlar, mutlaka tarihte birbirlerinden farklı bazı özellikler kazanmış, belirli olgulara yakın veya uzak olmuş; o yüzden de "Ülkücü veya Komünist" olmuşlardı.

Yüzde yüz formatlı bir tarihsel arka plan tespiti fazla iddialı olurdu. 

Ama orman köylüsünden nasıl daha çok marangoz, dağ köyünden çoban, kıyı kentlerinden nasıl daha çok süngerci çıkıyorsa bazı yaşanmışlıklardan daha çok Ülkücü, bazı sebeplerden daha çok Komünist çıkması da o kadar doğaldı. 

Sosyologlar ve Siyaset Bilimciler, ideolojik eğilimlerin kaynaklarıyla ilgili olarak: "İnanç, mezhep, kentleşme, gelir seviyesi, menfaat çevresi gibi" sebepler üzerinde durmuşlardır.

Ancak "biz Tarih'te ne idik ki Ülkücü olduk?" veya: "Onlar hangi tavanın balığı idi ki Komünist oldular?" sorusu pek sorulmamıştır. 

Bu konuyadeğindiğimiz yazılar olmuştur. Ancak son günlerde Devlet Bey'in "5.000 Ülkücü" çıkışıyla gündeme gelen "Ülkücü kimdir?" tartışmalarından sonra bu konuyu tüm açıklığıyla masaya yatırmak ve tezlerimizi ortaya koymak bize bir kez daha farz olmuştur.

Çünkü bu konu, MHP'ye ve Ülkücülere meraklı sol entellere bırakılamayacak kadar önemli bir konudur.

Hepimiz, tarihte yaşamış insanların torunlarıyız. Dedelerimiz, bu topraklarda bazı dedelerle aynı, bazı dedelerle farklı hayatlar yaşadılar. Bu farklı yaşantıların aile kültürü üzerinden gelecek kuşakları yani bizleri etkilememiş olması mümkün değildir. 

Biz Ülkücüler, ülke güvenliğine, yiğitliğe, askerliğe ve savunmaya bedelsiz, hattaüste para, emek ve ömür vererek gönüllüolduğumuza göre geçmişte askerlikyapmayanların torunları değiliz. 

Yani Osmanlı'nın Müslim çoğunluğundan yani "millet-i hakime"sinden geliyoruz. 

Millet-i Hakime, Cumhuriyete 11-12 milyon olarak intikal ettiğine, bugün sayısı 80 milyona ulaştığına ve bu insanların hepsi Ülkücü olmadığına göre biz ayrıca neyiz?..

Yani Alparslan Türkeş, memleketle, Türk Milletinin geleceğiyle ilgili güvenlik kaygıları ve ilk Türkçülerden kalan ülkülerle yola çıktığında neden herkes değil de biz bu yolculuğa katıldık? 

Çoğumuz fakir insanlardık; ama 1960'larınmodasına uyup da neden Komünist olmadık? 

"Moskof" lafını duyunca neden hemen mevzi aldık?

Neden "Yunan Mitolojisi"nden çok "Yunan Mezalimi"yle alakadar olduk?

Ayyıldız'ı korumak adına ne oldu da Üç Hilal'in gölgesine koştuk?

Ötekiler neden kızıl bayrağın altında toplandı, berikiler neden hiçbir şeye karışmadı…

Ama biz Ülkücü olduk?..

Bütün bu soruların mantıklıbir açıklaması vardır. 

Gönüllü vatan, millet, bayrak ve devlet muhafızlığı, tarihteki yaşanmışlıkların bir sonucudur.

Kanlı ve yorucu bir siyasi mücadeleden sonra bugün "dâhili veya haricisebeplerle nizami kuvvetler yapamıyorsa,biz göreve hazırız" diyen onbinlerce Ülkücü gönüllünün, Türk Devlet geleneğindeki yeri yani tarihteki karşılığı: "hizmet-i müstahfaza"dır.

Klasik dönem Osmanlı askeri teşkilatında "müstahfız" kale muhafızları için kullanılan bir terimdir.Kelime "hıfz"dan"muhafaza"dan gelir, "koruyucu" demektir. 

1812'de Tımar sistemi kaldırılana kadar kendilerine "müstahfıztimarı" yani belli bir arazinin 1.000 Akçelik yıllık vergi geliri tahsis edilen müstahfızların, görev statüsünün bugünkü karşılığı: "Jandarma"dır. 

O yıllarda bu askerlik işlerini bir hukuken yapamayanlar (gayrimüslimler) vardır. 

Bir fıtraten yapmayan Osmanlı devlet felsefesi ve sistemi (hilafet, müftü, müderris, kadı, imam, cihat, gaza vs.) karşıtları vardır. 

Bir de ahlaken yapamayan acizler, eşkıyalar vardır. 

Tabii ki bunların torunları Ülkücü olmamıştır!

 

Yarın: "Müstahfız"dan "Başıbozuk"a… Vaka-i Hayriye ve Vatan Ordusunun Kurulması… 


 


Diğer KÖŞE YAZILARI Haberleri

LİDER DEVLET BAHÇELİ'YE VEFA

LİDER DEVLET BAHÇELİ'YE VEFA

"Vefa borcu "diye bir kavram vardır güzel Türkçemizde. Nedir bu vefa borcu? Vefa gönülden alınan bir tavırdır. Vefa, sadakattir, karşılıktır, duruştur,...

Bu seçim hayati önemdedir

Bu seçim hayati önemdedir

          Türkiye tarihinin en önemli seçimine gidiyor. 24 Haziran sabahı yepyeni bir dönem başlayacak. Sistem değişecek, ülkenin ön&uum...

Çiller'in Öğrencisi Yüz İfadesini Çözüyor!

Çiller'in Öğrencisi Yüz İfadesini Çözüyor!

Seçimlere son üç günümüz kaldı. Seçim atmosferinin şu günlerinde eski Başbakanlardan Tansu Çiller'in AKP'nin Yenikapı mitingine kat...

DEVLET BAHÇELİ'YE VEFA

DEVLET BAHÇELİ'YE VEFA

Siyasette 24 saatin çok uzun bir süre olarak tabir edildiği göz önüne alınırsa, seçmenlerin sandığa giderken hangi ölçülerle oy kullanması g...

NEFSİNİ ÖLDÜREN ADAM

NEFSİNİ ÖLDÜREN ADAM

Kolay "lider" yetişmiyor bu ülkede… Lider olmak da kolay değil… Hele hele Milliyetçi-Ülkücü Hareket'te… Bilgi, tecrü...

TÜRKİYE’NİN TABUTUNA ÇAKILACAK SON İKİ ÇİVİ

TÜRKİYE’NİN TABUTUNA ÇAKILACAK SON İKİ ÇİVİ

Merkez Bankası, Biraz geçte olsa, faiz hamlesini yaptı. Piyasaları rahatlatmak, Rüyalarda bile görülmeyecek rakamlara yükselen Dolar’ı, Frenleye...

SEÇİM YATIRIMI BÖYLE OLUR!

SEÇİM YATIRIMI BÖYLE OLUR!

Afrin'e girilmesine karşı çıkan muhalefet bloğu Kandil'e yapılan operasyonları seçim yatırımı olarak değerlendiriyor. Şaşırdık mı? Terörün kay...

HDP'nin etrafında kümelendiler

HDP'nin etrafında kümelendiler

          Seçimlere artık sayılı saatler kaldı. Bu seçimin önemini ve anlamını Türk milletinin anladığını ümit ediyoruz. Nitekim işi...

"BİR GECE KANDİL'DE GÖRÜNMEK LAZIM"

"BİR GECE KANDİL'DE GÖRÜNMEK LAZIM"

AKP hükümeti, 15 Temmuz sonrası gerçekten terörle mücadelede kararlı, dirayetli bir duruş sergilemektedir. Doğu ve Güneydoğu'da çok büyük t...

HDP'nın Desteğini Alan Y-CHP Ve İP

HDP'nın Desteğini Alan Y-CHP Ve İP

Ve beklenen açıklama geldi. Günlerdir bir iddia attım ortaya ve yakınlarımdan ne sözler duydum. Ancak iddiamdan vazgeçmedim. Ve olayın gerçek olduğu HDP'li ...