Ortadoğu Gazetesi

ASGARİ ÜCRETLİ AÇLIK SINIRININ ALTINDA

EKONOMİ / 2017-11-14 15:05:48

ASGARİ ÜCRETLİ AÇLIK SINIRININ ALTINDA

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Sekreter Yardımcısı ve Konya Milletvekili Sayın Mustafa Kalaycı, "Ülkemizin temel ekonomik ve sosyal sorunlarının başında enflasyon, işsizlik, yoksulluk, gelir dağılımı adaletsizliği, borçluluk, bütçe açığı ve dış ticarette cari işlemler açığı gelmektedir" dedi. 

 

 

KİŞİ BAŞINA DÜŞEN MİLLİ GELİR DOKUZ YILIN GERİSİNDE KALDI 

Plan ve Bütçe Komisyonunda, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bütçe görüşmeleri esnasında "sosyal yardımlar ve engelliler" hakkında gündeme getirdiği konularla ilgili basın açıklaması yapan Kalaycı şunları söyledi:

 

"Yıllardır ekonominin yapısal sorunları ciddiyetle ve kararlılıkla ele alınmamış, sosyal gelişmenin sağlıklı ve istikrarlı büyümenin önündekiengeller maalesef kaldırılamamıştır. Türkiye'nin 2017 yılı, bu yıl kişi başına millî gelirde gerçekleşme tahmini 10.579 dolar. Baktığımız zaman, 2008 yılında yakaladığımız 10.931 doların altındayız yani bir anlamda, dokuz sene öncesi bugünkü kişi başına düşen gelirden daha yüksek. 

 

TÜRK-İŞ'in her ay açıkladığı açlık ve yoksulluk sınırı var. Hemen en son açıkladığırakamı söyleyeyim. Ekim 2017, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 1.544 TL, yoksulluk sınırı 5.030 TL. Baktığımız zaman, bırakın yoksulluğu, asgari ücret bile açlık sınırının altında. 

 

Diyanet İşleri Başkanlığımız her yıl sadaka, fitre, zekat için rakam veriyor biliyorsunuz. Bu yıl da belirlediği günlük 15 lira. Baktığınız zaman, dört kişilik bir aile için bu da 1.800 TL'ye tekabül ediyor.

Bizim5,5 milyon asgari ücretli, yine bir 5,5 milyon işsiz; bunları üst üste koyduğumuz zaman, ortalama emekli aylıklarına baktığımız zaman, 11 milyon emeklinin ağırlıklı olarak yine bu rakamların altında emekli aylığı aldığını görüyoruz. 

 

NE EĞİTİMDE NE İSTİHDAMDA YER ALAN GENÇLERİMİZİN ORANI YÜZDE 26,7 

En son  Temmuz ayı verisi- 3 milyon 443 bin işsizimiz var, işsiz olduğu hâlde iş aramayanları da dâhil ettiğimiz zaman bu rakam 5,6 milyona yükseliyor. İşsizlik oranı 10,7; genç işsizlik oranı yüzde 21,1; yine Türkiye İstatistik Kurumunun verilerine göre ne eğitimde ne istihdamda yer alan gençlerimizin oranı yüzde 26,7. bu rakamlar dolaylı olarak ülkemizde yoksulluğun boyutlarını da ifade ediyor.

 

TÜKETİCİ KREDİSİ KULLANAN KİŞİ SAYISI 29 MİLYONU AŞMIŞ DURUMDA

Bankalar Birliği Risk Merkezinin en son açıkladığı verilere göre tüketici kredileri 507 milyar lirayı bulmuş durumda Türkiye'de. Sayı da veriyor kaç kişi tüketici kredisi kullandı diye, 29 milyonu aşmış durumda şu anda. İnsanımız borçlu, ki ayrıntılı verilerine de baktığınız zaman, bin liranın altında geliri olanların tüketici kredisi kullananlar içindeki oranı da yüzde 30'larda.

 

Hani yoksulluk envanteri dediğimiz bu sistemin son durumu hakkında bilgi verebilirseniz ondan da memnun olurum.  

 

 

YOKSULLUKLA MÜCADELE ETMEK İÇİN "AİLE YARDIMI SİGORTASI" UYGULAMAYA KONULMALI

Aile yardımı sigortası yoksullukla mücadelede en önemli araçlardan birisi.Aile yardımları Türkiye'de bir sigorta kolu olarak henüz yürürlüğe sokulmadı, ben bunu bir eksiklik olarak değerlendiriyorum. Uluslararası Çalışma teşkilatının 102 sayılı Sosyal Güvenlik (Asgari Standartlar) Sözleşmesi kapsamında mevcut 9 ilişkinin 8 tanesi uygulamada ama aile yardım sigortası henüz uygulamaya geçmiş değil. 

 

Aile yardımları sigortası, primli sistem içinde işleyen ve aile kurmaktan doğan sosyal güvenlik risklerine karşı aileye sosyal güvenlik yardımı sağlayacak bir sigorta sistemidir. Ailenin Türk toplumunun temeli olduğu, ailenin korunması için devletin gereken tedbirleri almakta yükümlüğü olduğu bilinciyle aile yardımları sigortası mutlaka uygulamaya konulmalı. 

 

Milliyetçi Hareket Partisi olarak bu konuda vaadimiz var, 

- Her ailenin en az bir ferdine iş imkânı sağlanmasını, 

- İşe alınana kadar asgari ücretin yarısı tutarında aile desteği ödeme programı başlatılmasını ve bu ödemenin de öncelikle ev hanımlarına yapılmasını,

yıllardır biz seçim beyannamelerimizde gündeme taşıdık, önemli bir vaadimiz olarak kamuoyuyla paylaştık.

 

ÜLKEMİZDE SOSYAL YARDIMLAR MAALESEF İSTİSMAR EDİLİYOR

Ülkemizde sosyal yardım ve sosyal hizmetlerin tam anlamıyla bir bütünlüğü bulunmamakta. Sosyal yardım bir hak olarak maalesef düzenlenmemiş, sanki bir lütuf gibi sağlanan yardımlara baktığımız zaman, bu sadece Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı için söylemiyorum sistemin durumunu ifade etmek için söylüyorum. Siyasi iktidarın takdirlerine göre yapılır bir görüntüsü var keyfîliğe, siyasi kullanıma müsait bir sistem var. Maalesef, istismar da ediliyor.

 

 

ENGELLİLERİN, SORUNLARI VEİSTİHDAM DURUMLARI HAKKINDA KAPSAMLI ÇALIŞMA YAPILMALI

Türkiye'de engellilerin belirlenmesiyle ilgili en son çalışma 2002 yılında yapılmıştır. Bu araştırmaya göre, ülke nüfusunun yüzde 12,3'ü engelli olarak hayatını sürdürmektedir. Aradan geçen on beş yıllık süre içinde engellilerle ilgili geniş kapsamlı bir araştırma yapılmamış, 2010 yılında sadece veri tabanındaki engelli vatandaşlarımızın sorunu ve beklentileri çalışması yapılmıştır. Bugün itibarıyla engellilerin sayısı, engel durumu, eğitim, sağlık ve istihdam durumları sağlıklı bir şekilde bilinmemektedir. Bu konuda mutlaka kapsamlı bir çalışma yapılmalıdır.

 

ENGELLİNİN KENDİ GELİRİ ESAS ALINARAK MAAŞ BAĞLANMALI

 

Engellilerle ilgili maaş bağlamada, kriter değişikliği yapılmıştı. Kendi geliri yerine ailesinin geliri esas alınmıştı. Bu da önemli sayıda engellinin aylığının kesilmesine yol açtı, hatta burada görüştüğümüz kanunlarda geçmişle ilgili alacaklarının silinmesi gibi maddeler düzenledik.

Biz o günlerde de ifade etmiştik, biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak eski sistemin daha doğru olduğunu düşünüyoruz, engellinin kendi geliri esas alınarak maaş bağlanması gerekmekte, aksi takdirde engelli ailesinin yanında muhtaç gibi bir konuma getirilmekte. Ayrıca bu engelli aylıkları mutlaka artırılmalı, mevcut hâliyle gerçekten yetersiz.

 

 

KAMUDA 13.441 ENGELLİ KADROSU BOŞ 

Engellilerin en önemli sorunu işsizlik. Bu konuda tabii yoğun talep bizlere de ulaşıyor. Kademe kademe engelli alımına dair sınavlar açılıyor, yerleştirme yapılıyor ama yeterli mi? Yeterli değil. En son, Devlet Personel Başkanlığının istatistiklerine baktığımız zaman kamuda 62.244 engelli memur kontenjanı, çalışan ise 48.803, açık kontenjan da 13.441 görünüyor,  18-20'lere varan bir açık var. Kamunun bu konuda kendi üzerine  düşeni yapmaması tabii ki dikkat çekici.

 

MHP OLARAK ÖNERİMİZ, YÜZDE 3 KOTANIN ARTIRILMASI

Yüzde 3 kotanın da artırılıp kamudaki engelli atamalarının artırılması, hiçbir engelli kardeşimizin işsiz kalmamasının sağlanması bizim Milliyetçi Hareket Partisi olarak önerimiz.

 

 Engellilerin işe girmeden önce, işe girdikten sonra engeline göre maluliyet açısından farklı bir uygulama var, 5510 sayılı Kanun'la ilgili uygulama.Orada da doğuştan ya da sigortalılıktan önce engelli, sonra engelli diye bakılmaksızın bir eşitlik sağlanması gerekiyor.

 

 
 


 


Diğer EKONOMİ Haberleri

Zeytin Dalı Harekatı'nın ekonomiye etkisi sınırlı olur

Zeytin Dalı Harekatı'nın ekonomiye etkisi sınırlı olur

ZEYTİN Dalı Harekatı'nın ekonomiyi nasıl etkileceği merak konusuydu. Harekatla ilgili  açıklama yapan  Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Operasyon meşru. P...

TESK'ten düşük vergili akaryakıt talebi

TESK'ten düşük vergili akaryakıt talebi

TÜRKİYE Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu  Genel Başkanı Bendevi Palandöken, akaryakıt zamlarının nakliyeci esnafın maliyetlerini artırdığını belirterek, nakliyeciler...

Fitch, Türkiye'nin kredi notunu açıkladı

Fitch, Türkiye'nin kredi notunu açıkladı

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin kredi notunu "BB+" seviyesinde teyit etti, not görünümünün "durağan" olduğunu duyur...

Türk Telekom'dan Kampanya

Türk Telekom'dan Kampanya

Türk Telekom müşterileri; "Kaç Yıldır Bizimleyseniz 3 Katı Kadar GB Hediye!" söylemiyle hayata geçirilen kampanya kapsamında, Türk Telekom'un mo...

2017'de satılan konut sayısı belli oldu

2017'de satılan konut sayısı belli oldu

TÜRKİYE genelinde 2017'de satılan konut sayısı bir önceki yıla kıyasla yüzde 5,1 artarak 1 milyon 409 bin 314 oldu. Aralıkta satılan konut sayısı ise bir önceki ay...

Çatıda üretilen elektrik faturayı düşürecek

Çatıda üretilen elektrik faturayı düşürecek

Türkiye'de binaların çatı ve cephelerine kurulacak güneş panellerinden sağlanacak enerjiyle tüketicilerin elektrik faturaları azalacak.   Türkiye...

Merkez Bankası faizleri değiştirmedi

Merkez Bankası faizleri değiştirmedi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faizleri değiştirmedi. TCMB, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 8'de, gecelik marjinal fonlama oranı yüzde 9,25'te, gecelik b...

TÜSİAD ismini değiştirdi

TÜSİAD ismini değiştirdi

Türk Sanayici ve İş Adamları Derneği yerine Türk Sanayici ve İş İnsanları Derneği ismini aldı. Kurum isminin kısaltması ise değişmedi. TÜSİAD olarak kaldı. Erol Bilec...

11 saadet zinciri hakkında inceleme başlatıldı

11 saadet zinciri hakkında inceleme başlatıldı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, uzun süredir Bakanlık markajında olan Çiftlik Bank'a benzer 11 organizasyonun daha olduğunu söyledi. Bu şirke...

MHP'den kadınlara 'Emeklilik' hamlesi

MHP'den kadınlara 'Emeklilik' hamlesi

MHP Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, erkeklerin daha erken emekli olmak için askerlik süresini prim ödeyerek yararlandıkları bor&cce...