Ortadoğu Gazetesi

BIST
96 455
%-1,03
USD
5,6440
%0,01
EUR
6,4993
%0,76
Altın
222,5360
%0,08

SURİYE'DE SİYASİ ÇÖZÜM VE PKK/PYD'Yİ MEŞRULAŞTIRMA ÇABALARI

KÖŞE YAZILARI / 2017-11-15 08:36:35

SURİYE'DE SİYASİ ÇÖZÜM VE PKK/PYD'Yİ MEŞRULAŞTIRMA ÇABALARI

Suriye'de sadece Irak sınırına yakın bölgelerde varlığını sürdüren ancak bunun da sonuna geldiği anlaşılan IŞİD terör örgütünden sonraki sürecin nasıl işleyeceği önemini korurken PKK/PYD ile ilgili gelişmeler Türkiye'nin haklı kaygılarını artırıyor.

Şimdiye kadar PKK'nın Suriye uzantısı olan PYD'yi terör örgütü olarak görmeyen ABD'nin gerek Rakka'nın ele geçirilmesi öncesinde gerekse bu yöndeki sözde askeri eylemler devam ederken bu terör örgütüne yoğun silah yardımında bulunması önemli bir sorundu.

Bununla beraber PKK/PYD'nin Suriye'de bulunan Türkmen ve Arap nüfusun hâkim olduğu alanlarda da kontrolü sağlaması için destek görmesi, hatta Suriye'de bulunan çok sayıda Kürt nüfusun yine ABD baskısıyla PKK/PYD'ye mahkûm edilmesi ayrı bir sorundu.

Türkiye'nin yaptığı tüm itirazlara ve gösterdiği somut delillere rağmen PKK/PYD'ye verdiği destekten vazgeçmeyen ABD'nin, Türkiye'ye yönelik verdiği sözleri tutmamış olması ise yakın geleceğe dair üstesinden kendimizin gelmesi gerektiği meseleleri her yönüyle karşımıza getirmiştir.

Menbiç'te PKK/PYD varlığının olmayacağı taahhütünü yerine getiremeyen ABD'nin, PKK/PYD'ye verilen silahları geri alacağını beklemek ise ahmaklık olur.

PKK/PYD meselesinde öne çıkan tek ülkenin ABD olmadığını, Rusya'nın da ABD'den arta kalan bir yönünün bulunmadığını ise içerisinde geçtiğimiz günlerde çok açık bir şekilde müşahede ediyoruz.

Esad rejiminin Deyr Ez Zor ve çevresinde bulunan zengin petrol ve doğalgaz yataklarının kontrolünü almak isterken, ABD desteğindeki PKK/PYD'nin elini çabuk tutarak bu sahaları kontrolü altına almasına açık ki Rusya ses çıkarmamakla beraber, Esad rejimini böylesi bir fiili duruma karşı ikna etmeye çalışıyormuşçasına bir tutum izliyor.

Zira şuana kadar rejimle PKK/PYD terör örgütü arasında özellikle Deyr Ez Zor ve çevresinde bir çatışma yaşanması ihtimali oldukça kuvvetliyken, bunun gerçekleşmemiş olması ABD ile Rusya arasındaki PKK/PYD anlaşması ve hassasiyetini ele veriyor.

Rusya'nın meseleye yaklaşım biçimi Suriye meselesinin siyasi çözümünde PKK/PYD'yi meşru bir yapılanma olarak kabul edip, Suriye'nin geleceğinde bu terör örgütüne kendi alanlarını, kaynaklarını ve nüfusu kontrol edebilecek bir statü kazandırmaktır.

Suriye'de bulunan askeri üssünü garanti altına alan, deniz, hava ve kara güçlerini konuşlandırarak ülkenin Akdeniz'e kıyısı bulunan tüm liman kentlerinde varlığını kabullendiren Rusya'nın, ABD ile Suriye konusunda örtülü bir anlaşmaya sahip olması ihtimali ise günden güne iddia düzeyinden gerçekliğe dönen bir durum olarak dikkatlerden kaçmıyor.

Türkiye'nin geride bıraktığımız yıl gerçekleştirdiği Fırat Kalkanı Harekâtı, PKK/PYD'nin Akdeniz'e uzanacak koridor oluşturmasına mevcut aşamada engel olmuş olsa da, Rusya ve ABD ortaklığının Esad rejimini ikna etmesi halinde mevcut koşullarda bizler için risk teşkil eden meselenin yakın gelecekte hayata geçirilmesi ihtimalinin var olduğunu ne yazık ki gözlemliyoruz.

Görünüşe göre Rusya, Türkiye'siz Suriye meselesinin çözülemeyeceğinin farkında ama PKK/PYD konusundaki hassasiyetlerimizin bir kısmına hak vererek Suriye'nin geleceğinde PKK/PYD'nin güçlü şekildeki statüyle var olması yönünde bir strateji izliyor.

Son zamanlarda Moskova'nın, Suriye meselesiyle alakalı bir toplantı tertip ederek, bu toplantıya PKK/PYD'yi de resmi olarak davet etmek istemesi bunun bir göstergesidir.

Ayrıca yakın zaman içerisinde Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikhail Bogdanov'un, Suriye Güvenlik Şefi ve aynı zamanda Esad'ın en yakınındaki isimlerden olan Ali Memlük ile PKK'nın elebaşlarından Murat Karayılan'ı bir araya getirmesi meseleyle alakalı ortaya sunulabilecek bir başka delildir.

Yapılan bu görüşmede Rusya, Esad rejimi ve PKK arasında sürdürülen müzakerelerde Suriye'nin kuzeyindeki durumun ele alındığı ve bölgenin geleceği ile ilgili bazı kararlara varıldığı yönünde iddialar mevcuttur.

Geride bıraktığımız haftalarda Suriye'nin Haseke ilinde Esad rejimi ile PKK/PYD arasında gizli bir toplantı daha olmuş, o toplantıda da rejim PKK/PYD terör örgütüne özerklik teklif ederken, PKK/PYD ise federasyon konusunda ısrarcı olduğunu ifade etmesiyle taraflar anlaşamamış ve ileri bir tarihte yeniden konuyu müzakere etmek üzere karara varmışlardı.

Anlaşılan o ki Rusya bu meselede öne çıkarak ABD'nin güçlendirdiği, alan ve zemin açtığı PKK/PYD terör örgütüyle ilgili, kendi üzerine düşen gündemi işletmeye koyulmuştur.

ABD ve Rusya'nın ardından Suudi Arabistan'ın da, Rakka'nın PKK/PYD tarafından ele geçirilmesinin akabinde, bu terör örgütüne yakın bir pozisyon almaya başladığının görülmesi ise Türkiye'nin olan bitenlere acilen müdahale etmesi gerektiğini her yönüyle karşımıza getiriyor.

Suudi yönetiminin yakın bir zaman içerisinde Riyad'da tüm muhalif kesimin davetli olacağı bir toplantı tertip edeceği bilgisinin yayılması, Rusya'nın Esad rejimini iknaya koyulduğu gibi Suudi Arabistan'ın da muhalifleri PKK/PYD konusunda bir başka koldan ikna sürecine gireceğini işaret ediyor.

Şüphe yok ki Suudi Arabistan'ı bu yönde teşvik eden ise ABD'nin kendisi ve elbette İsrail'dir.

Olan bitenleri şöyle bir genel perspektifle ele aldığımızda karşımıza şu sonuçlar çıkıyor:

1-Suriye meselesinin siyasi çözüm çabalarının artırılması ve bunun ABD ile Rusya arasındaki genel anlaşmaya uygun seyretmesi.

2-Siyasi çözümle beraber PKK/PYD terör örgütünün Suriye'de resmi statüye kavuşturulması.

3-Suriye'de şimdiye kadar PKK/PYD tarafından ele geçirilen barajlar ile petrol ve doğalgaz sahalarının PKK/PYD kontrolünde yer alması ancak kullanımın ortak olması.

4-Rejim güçleri ile PKK/PYD terör örgütü arasındaki sınırın belirlenmesi için Fırat Nehri'nin geçtiği alanın sınır hattı olarak kabul edilmesi ve Fırat'ın doğusundaki alanın PKK/PYD terör örgütüne bırakılması.

5-Türkiye ve İran'ın Suriye'deki hareketlerinin sınırlandırılması.

6-İsrail'in güvenliğini riske atabilecek tüm adımlardan kaçınılması.

Yaşanan bu gelişmeler karşısında Türkiye elini çabuk tutmalı, İdlip'te oluşturulmaya çalışılan çatışmasızlık bölgelerinin hayata geçirilmesiyle beraber kararlı şekilde Afrin ve Menbiç üzerine yoğunlaşarak istediği sonucu almalıdır.

Elbette aynı zaman diliminde PKK/PYD'nin Suriye krizinin siyasi yollardan çözüm girişimlerinde meşru bir oluşum olarak kabul görülmesine engel olacak diplomatik bir başarıyı da yakalayabilmelidir.