Ortadoğu Gazetesi

Afrin'e Müdahale Zamanı Geldi

KÖŞE YAZILARI / 2017-11-22 09:05:02

Afrin'e Müdahale Zamanı Geldi

Suriye'de iç savaş başladığından beri sıkıntısını her manada en çok çeken ülkelerin en başında kuşkusuz ki Türkiye geliyor.

Sığınmacı krizi, terör sorunu, ekonomik problemler derken bu sorunların tümü nihai aşamada Türkiye'nin bölgeye, dünyaya ve hatta kendisine bakış açısını değiştirmesi zorunluluğunu doğurdu.

Çünkü krizin başlangıcında var olan alışılageldik bakış açısının sorunları aşmada yarar sağlamadığı gibi zarar getirdiğini her yönüyle ortaya koyarken, ittifak ilişkilerimiz olan ülkelerin özellikle PKK/PYD terör örgütü konusunda takındıkları tavır nihai aşamada Türkiye'yi daha fazla bağımsız hareket etme zorunluluğunu ortaya çıkardı.

Zira aksi bir anlayışın benimsenmesi ülkenin çoklu terör tehdidi ve diğer sorunlar karşısında kendi milli bütünlüğünü korumada çok büyük zafiyetler yaratabileceği sonucunu doğurmuştu.

Bu çerçevede Irak ve Suriye'nin kuzeyi boyunca uzanan alanda kurulması hedeflenen, PKK/PYD yönetimindeki bir terör kuşağının önüne geçebilmek, pozisyonumuzu ve potansiyelimizi her yönüyle bu tehdidi ortadan kaldırabilmeye odaklamak IŞİD sonrasındaki süreç açısından Türkiye'nin en öncelikli gündemi olmuştur.

Şimdiye kadar aynı tehdidi ortadan kaldırmaya yönelik olarak ABD ile var olan ilişkilerin kırılması ve dönüşmeye başlaması paralelinde, Suriye konusunda Rusya ve İran ile makul bir anlaşma zemini yakalayan Türkiye, bunun bir benzerini de Irak konusunda sergileyebilmeyi başarmıştır.

Suriye bahsinin katkısı Fırat Kalkanı Harekatı ile kendisini gösterirken, Irak konusunda ise Barzani'nin korsan referandumunun hayata geçirilemeden tedavülden kalkması ve Irak merkezi hükümetinin Kerkük başta olmak üzere, Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı tartışmalı bölgelerin tamamında kontrolü ele alması girişimleri olumlu neticeler getirmiştir.

Astana sürecinden doğan çatışmasızlık bölgeleri oluşturma seçeneği ile de Suriye'nin Hatay ile sınır konumunda bulunan vilayeti İdlip'te gözlem noktaları oluşturulmak üzere TSK'nın operasyon başlatmasıyla bu sürecin ilerleme kaydettiği görülmektedir.

Böylelikle Irak ve Suriye kuzeyi boyunca kurulması hedeflenen alanın iki bölgede (Azez-Cerablus ve İdlip) kesilmesi sağlanırken, henüz aynı hedefin tam manasıyla ortadan kaldırılabildiğini söylemek mümkün değildir.

Irak'a açılacak yeni bir sınır kapısıyla Kandil-Sincar bağlantısını kesmek üzere hazırlıklar sürerken, mevcut durumda karşımızda en öncelikli tehdit alanı olarak bulunan bölge ise kuşkusuz Suriye'nin Afrin sahasıdır.

Suriye'den gelen son haberlere bakılırsa, PKK'nın da bu alanda hakimiyetini daha fazla tesis ederek, özellikle Kilis-Kahramanmaraş-Osmaniye hattı üzerinden yeni bir asayişsizlik alanı oluşturma ve bu sahada (Amanos Dağları başta olmak üzere) terör faaliyetlerini artırmak üzere ciddi hazırlıklarının olduğunu görüyoruz.

PKK'nın uzun süreden beridir bu alana olan ilgisi ve eylemlerini aynı bölgede sıklaştırma çabalarının kendi stratejisine bakıldığında ise karşımıza çıkan ana konu Akdeniz'e açılması hedeflenen koridorun hayat bulması için ele geçirilmesi amaçlanan ve Türkiye'nin meşgul edilmeye çalışıldığı alan olarak karşımıza çıkıyor.

Elbette aynı düzlemde Hatay'ın stratejik konumuna bakıldığında, terör koridorunun bir hedefinin de Hatay'ı kapsadığı sonucu her hali ile karşımızda bulunuyor.

Rakka'da PKK/PYD ile IŞİD arasında yapılan kirli anlaşma ile hakimiyetini Suriye'nin neredeyse dörtte birinde tesis eden PKK terör örgütünün, gerek Suriye'nin diğer bölgelerinden, gerekse Kandil'den getirdiği yeni teröristlerle Afrin'i takviye etmeye başlaması ise sorunun aciliyetini bir başka yönden daha Türkiye'nin karşısına getiriyor.

Şuanda Afrin'de bulunan terörist sayısının ise 7 ila 8 bin gibi ciddi bir sayıya ulaştığı ise güvenlik güçlerinin basına yansıyan tespitlerinden anlaşılıyor.

Aynı tespitlerde Kandil'den gelen çok sayıdaki lider kadronun da bulunduğu, ayrıca bölgeye ABD'den IŞİD'le mücadele bahanesiyle alınan çok sayıda ağır silahların sevk edildiği bilgileri de mevcuttur.

Görünüşe göre PKK terör örgütü Afrin'e büyük önem verirken, bölgenin kontrolünü elinden çıkarmamak için yoğun bir çaba içerisinde bulunduğunu gösteriyor.

Hatta aynı amaç için PKK terör örgütünün ABD'den de destek gördüğüne dair somut bazı gelişmeler mevcuttur ki, geride bıraktığımız hafta ABD'li üst düzey bir asker, Afrin'e müdahale edilmemesi yönünde açıktan bir beyanda dahi bulunmuştur.

Bu şartlar altında Afrin'e askeri bir müdahale seçeneğinin bizim açımızdan vukuu bulan zorunluluğu her yönüyle karşımızda bulunuyor.

Üstelik akıp giden zamansa aleyhimize işlemeye başlamış durumda.

Son günlerde Türkiye ile Rusya ve İran arasında yaşanan siyasi ve askeri diplomasi trafiğinde de Afrin konusunun önemli bir yer kaplaması kayda değer bir gelişme olmuş olsa da, Türkiye'nin hassasiyetlerinin bu iki ülke tarafından kabul edilmesi, kabullendirilmesi gereklidir.

Türkiye'nin her yönüyle haklı olan gerekçeleri mevcuttur ki, geride bıraktığımız gün Afrin'den, İdlip'te TKS'nın çatışmasızlık bölgelerinin tesisi amacıyla oluşturduğu askeri bir gözlem noktasına havan toplarıyla PKK/PYD'li teröristlerce saldırı düzenlenmesi bunun açık bir göstergesidir.

Dahası Afrin'den gerek Fırat Kalkanı Harekatı ile terörden arındırılarak Suriyeli sivillerin yaşam alanı haline gelen bölgeye, gerekse ve zaman zaman kendi topraklarımıza yönelik gerçekleştirilen benzer tarzda havan toplarıyla yapılan saldırılar işin bir başka mühim boyutudur.

Gelişen şartlar ve olaylar altında vakit kaybetmeksizin Afrin'in, PKK/PYD'li teröristlerden arındırılması Türkiye'nin milli bekasını koruyabilmek açısından çok büyük öneme ve önceliğe sahiptir.

Bu yönde sergilenen kararlı duruşun mutlaka hayata geçirilmesi ve sınırlarımızın güvenliğinin tesis edilmesi önemli olduğu kadar, hayati bir mesele haline gelmiştir.

 

 


 


Diğer KÖŞE YAZILARI Haberleri

Tillerson ümitsiz vaka

Tillerson ümitsiz vaka

         ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın Ankara ziyareti sırasında yapılan açıklamalarda iyi niyet öne çıkmış olsa da, Türkiye...

KORKAK MUHASEBECİ KENAN VE MUZ YİYEN MAYMUN

KORKAK MUHASEBECİ KENAN VE MUZ YİYEN MAYMUN

Öztürk Yılmaz, namıdiğer muhasebeci Kenan…  Millet onu ilk olarak, Türkiye'nin Musul Başkonsolosu iken IŞİD tarafından 101 gün boyunca rehin alınmas...

Türk'ün Sefer Farklılıkları

Türk'ün Sefer Farklılıkları

Önce iftiharla söyleyeyim ki atalarımız, MÖ: 1.000 ile MS: 1.000 yılları arasında yaklaşık 2 Bin yıl atlı göçebe olarak yaşadılar. Sırf hayata tutunmak am...

Sınırlarımızda Kargaşa

Sınırlarımızda Kargaşa

Amerika densizleşiyor Amerika başkanını Trump'ın akıl sağlığı sorunları yaşadığı söyleniyor. Bununla beraber iddiadır Türk Silahlı Kuvvetlerinin, IŞİD'e karşı...

İNSANLAR ÇARESİZ

İNSANLAR ÇARESİZ

Yirmi yıla yakındır özel sağlık sigortalıyım. Bunu sigortayı kullanma sebebim, Devlet Hastanelerindeki o çileyi çekmemek içindi. Mapfre Sigortam aile b...

Türkiye'ye Yönelik Masa Başı Terörü!

Türkiye'ye Yönelik Masa Başı Terörü!

Haritacılık, mühendislik eğitimiyle kazanılan bir müktesebattır. Her önüne gelen harita çizemez.  Hiçbir akademisyen veya coğrafyacı, siyasi netice...

Yol ayrımında ne yöne sapılacak?

Yol ayrımında ne yöne sapılacak?

         ABD'nin PKK uzantısı PYD terör örgütü ile kendi istihbarat raporlarına rağmen iş tutması, iki ülke ilişkilerini kopma noktasın...

EMİN ÇÖLAŞAN ŞİMDİ DE YPG'Lİ Mİ OLDUN?

EMİN ÇÖLAŞAN ŞİMDİ DE YPG'Lİ Mİ OLDUN?

"AKP 7 Haziran 2015 seçimlerinde tek başına iktidarı yitirdi. MHP'ye iktidar ortaklığı yolları açılmıştı. Ancak Bay Bahçeli yine korktu ve kaçtı&hel...

AFRİNE GİDERİM VE TEK ADAM İTTİFAKI POLEMİĞİ..

AFRİNE GİDERİM VE TEK ADAM İTTİFAKI POLEMİĞİ..

CHP ve onun Halktan kopuk, Atatürk düşmanı, PKK sevicisi, Afrin Karşıtı, katıksız muhalif tavırlı üst düzey polit büro vekilleri, azdıkça azıyor, saldırd...

BATI VE GÜNEY DENİZ SULARIMIZDA TEHDİTLER NEDEN ARTTI?

BATI VE GÜNEY DENİZ SULARIMIZDA TEHDİTLER NEDEN ARTTI?

Türkiye Afrin'de bulunan terör hedeflerine yönelik Zeytin Dalı Harekâtı'nı başlattığı günden bu yana Ege Denizi ve Doğu Akdeniz'de Yunanistan ile G&uum...