Ortadoğu Gazetesi

Dava Adamlığı

KÖŞE YAZILARI / 2018-01-23 09:03:04

Dava Adamlığı

Her siyasetçinin iyi bir dava adamı, iyi bir Ülkücü olamayacağı öteden beri bellidir.

Kimi insanlar milli ve manevi yararlılığı, kendi nefsi hazlarının önüne alarak bir davaya gönül verirler. 

Zaman zaman mütefekkir yazarlar, kısa ve teorik "dava adamı" tanımları yapmışladır. 

Ülkücülerin ilk yetişme yıllarında büyük emeği olan Rahmetli Galip Erdem'in, Dündar Taşer'in, Seyit Ahmet Arvasi'nin ve Necdet Sevinç'in birbirine benzer, dava adamı tanımları olmuştur. 

Ancak bir de yarım asır boyunca sahada yaşananlara, uygulamada çıkan aksaklıklara, kişilerin içine düştükleri zaaflara bakarak yapılacak tasvir ve çözümlemeler vardır.

İşte Devlet Bey'in MHP'nin Kızılcahamam'da yaptığı üç günlük toplantının kapanış konuşmasında yaptığı tasvirler bu konudaki eksikliği tamamlamıştır. 

Konuşma, basına açık ve bir seminer formatında olmadığı halde tasvir ve tanımlamalar "öğretici" olmuştur. 

Ülkücü hareketin son yıllarında, Ülkücülükle ilgisi olmayan bazı garip olaylar yaşanmıştır.

Bilindiği gibi Milliyetçi Hareket Partisi, önce açıktan FETÖ tarafından 2011 seçimleri öncesinde tehdit edilmiş, saldırıya uğramış; Devlet Bey, bu ucuz şantajlara pabuç bırakmamıştır. 

2012 Olağan Genel Kurultayı öncesinde yine kendisini "dava adamı" olarak tanıtan bazı şöhretli isimler MHP'nin kurumsal kimliğini yıpratıcı süfli saldırılarda bulunmuş; MHP lideri daima toparlayıcı ve birleştirici olmuş, Koray Aydın, Ümit Özdağ gibi muhalif isimleri önemli görevlere atamıştı. 

Ancak uzayan yılların ve farklı bireysel etkenlerin "dava adamı" kavramını aşındırmış olmasından olsa gerek bu çabalar, birlik ve beraberliğin korunması için yeterli olmamıştı. 

2015 seçimlerinden sonra MHP bu kez FETÖ destekli farklı bir olağanüstü Kurultay oyunuyla sarsıldı. Milliyetçi-Ülkücü hareketin gücüne güç katan disiplini, sinsi eller tarafından kundaklanmaya çalışıldı. 

Devlet Bey, yine bıkmadan usanmadan üzerindeki milli emaneti, radikal bir kararlılık içinde milletinin gönlüne taşımayı başardı. 

Konuşmanın konuyla ilgili giriş kısmı, işte bu dönemi özetliyordu:

"Nefsani tutkularından, bireysel hırslarından dolayı gözü kararan, varlıklarını dünyanın ve davanın merkezi sayan, buna rağmen uzun bir süre kendilerini saklamayı başarmış çürükler hamd olsun yürüyüşümüze engel olamamışlardır."

O yüzden de Kızılcahamam toplantısındaki konuşması, "dava adamlığı" iddiasında olanlar için büyük bir önem taşıyordu. 

Bana göre bu konuşma Devlet Bey'in kendi hayat tecrübesinin, yaşadıklarının ve yaşamaktan sakındıklarının öğretici bir anlatımla dışavurumuydu: 

"Hiç kimse davadan büyük, davadan mühim değildir.

Hiç kimsenin, varlığını davanın önünde ve üstünde göstermeye, kerameti kendinden menkul saymaya hakkı da, haddi de yoktur.

İşlerine geldi mi, çıkarlarına uydu mu her yapılanı güzel ve doğru bulanlar; tam tersi bir durumda ise her şey berbat ve kötü diyenler bir defa samimiyet fukaraları, inanç ve itibar yoksunlarıdır.

Bunlarla işimiz yoktur, geleceğimiz yoktur, yolumuz ayrılmıştır."

Evet, bu bir yol ayrımıdır. 

1992'de hatırı sayılır saha deneyimi ve fedakarlıkları olan Ülkücü gençler tarafından "dava" konusunda eleştirilen ve "oportünizm"le suçlanan MHP liderliği, şimdi her MHP'liyi daha fazla Ülkücü olmaya, "dava adamı" tanımına uygun davranmaya çağırmaktadır: 

Devlet Bey'in şu sözleri, vicdani bir güncellemenin açılımıdır:

"Kendisini taşıtan değil, davasını taşıyan; hesabi bakan değil, hasbi davranan; günlük düşünen değil, ufuk ötesine bakabilmeyi beceren fazilet ve feragat nişanesi şahsiyetler ülkülerinde erimeyi başarabilmişlerdir.

Milliyetçi Ülkücü Hareket'in mensupları işte bu kalite, kalibre ve kırattadır." 

1969'daki ilk ayrılıklardan bu yana ayrılanların neden ve nasıl ayrıldığını, ondan sonra da onlara ne olduğunu hatırladığımız takdirde Devlet Bey'i anlamamız kolaylaşacaktır. 

"Dualı" bir parti olduğuna artık sadece Devlet Bey'in değil, herkesin inandığı MHP'den ayrılıp da ihya olan, bir derde derman olan, bir baltaya sap olan kimse bugüne kadar görülmemiştir. 

Falanca adam ayrıldı, filanca şahıs darıldı, diye de MHP kendi düz ve tertemiz çizgisinden ayrılmamıştır.

MHP'den ayrılanlar sadece kısa süreliğine de olsa moral bozmuş, bazen yolu tıkamış, zamanı uzatmış, zımnen de olsa millet düşmanlarının hizmetkarı olmuştur. 

Bu yüzden Devlet Bey, Cumhuriyet Tarihinin en sıkıntılı yıllarından, en badireli yollarından geçerken Ülkücülerde "yük olacak nicelikten çok güç olacak nitelik" aramaktadır: 

"Mesele azlık çokluk meselesi değildir.

Hiç kimse vazgeçilmez değildir.

Dünden bugüne tutarlıyız, ilkeliyiz, ahlaklıyız…

Ellerini ovuşturanlar boşuna beklemesin, boş yere hayal kurmasın."

Devlet Bey, Ülkücüleri dar siyasetin süfli heveslerinden uzak tutmakta ve Türk Milletini, içinde bulunduğu beka mücadelesinde yalnız bırakmamakta kararlıdır.


 


Diğer KÖŞE YAZILARI Haberleri

TÜRK "ASKER" DOĞAR. MEHMETÇİK KINALI BOZKURTUMUZDUR

TÜRK "ASKER" DOĞAR. MEHMETÇİK KINALI BOZKURTUMUZDUR

Dünyada kaç ulus vardır, Evladını cepheye gönderirken, kına yakan. Kaç ulus vardır, Savaş yoluna düşen askerlerini,  Ellerinde zeytinyağlı...

Gündeme saplanıp, yaşamı unutmamak gerek…

Gündeme saplanıp, yaşamı unutmamak gerek…

100 yıldır demokrasiyi… 63 yıldır NATO'yu… 50 yıldır AB'yi… Altı yıldır Suriye'yi… 4 yıldır sığınmacıları, tartışıyoruz&he...

Ağa Hüseyin

Ağa Hüseyin

         Nüfus idaresinin soyağacı hizmeti, herkesin soyunu-sopunu öğrenmesi için önemli bir hizmet olmuştur. Atasını, dedesini, geçmişi...

SENDE KANDİL'E GİT YILMAZ ÖZDİL!

SENDE KANDİL'E GİT YILMAZ ÖZDİL!

Sözcü gazetesine geçtikten sonra küçük bir Emin Çölaşan, küçük bir Rahmi Turan tiplemesi olan, onlar gibi takıntılı, saplantılı ...

Beklentiler ve MHP Farkı

Beklentiler ve MHP Farkı

Türkiye siyasetinin en önemli açmazı, zaman zaman "darbe" şeklinde patlak veren asker-sivil ayrışmasıydı. Bizim açımızdan bunun en önemli sakınca...

ABD'nin Artan Türkiye Temaslarının Anlamı

ABD'nin Artan Türkiye Temaslarının Anlamı

Suriye krizinde ilişkilerimizin giderek gerildiği ve hatta kopma noktasına kadar gelen ABD'den son bir hafta içerisinde peş peşe üst düzey isimler, başta Cumhurbaşkanı ...

Tillerson ümitsiz vaka

Tillerson ümitsiz vaka

         ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın Ankara ziyareti sırasında yapılan açıklamalarda iyi niyet öne çıkmış olsa da, Türkiye...

KORKAK MUHASEBECİ KENAN VE MUZ YİYEN MAYMUN

KORKAK MUHASEBECİ KENAN VE MUZ YİYEN MAYMUN

Öztürk Yılmaz, namıdiğer muhasebeci Kenan…  Millet onu ilk olarak, Türkiye'nin Musul Başkonsolosu iken IŞİD tarafından 101 gün boyunca rehin alınmas...

Türk'ün Sefer Farklılıkları

Türk'ün Sefer Farklılıkları

Önce iftiharla söyleyeyim ki atalarımız, MÖ: 1.000 ile MS: 1.000 yılları arasında yaklaşık 2 Bin yıl atlı göçebe olarak yaşadılar. Sırf hayata tutunmak am...

Sınırlarımızda Kargaşa

Sınırlarımızda Kargaşa

Amerika densizleşiyor Amerika başkanını Trump'ın akıl sağlığı sorunları yaşadığı söyleniyor. Bununla beraber iddiadır Türk Silahlı Kuvvetlerinin, IŞİD'e karşı...