Ortadoğu Gazetesi

BIST
89,758
%-1,78
USD
5,3987
%1,21
EUR
6,1015
%0,45
Altın
215,8660
%1,19
SON DAKİKA

Afrin'de son durum

KÖŞE YAZILARI / 2018-02-20 08:08:03

Afrin'de son durum

Zeytin Dalı Harekat'ı büyük bir dikkatle ve yüksek bir başarı ile devam ediyor. Kimi çevrelerin yavaş ilerlendiği yönündeki eleştirilerinin zerre kadar haklılık payı bulunmuyor. Zor bir arazideharekat yapılıyor. Karşımızda bizzat ABD ve diğer sahipleri tarafından sevk ve idare edilen, yıllardır arazide tahkimat yapmış, kilometrelerce beton tüneller kazmış, ağır silahlarla donatılmış bir terör örgütü var. En küçük bir dikkatsizlik can kayıplarımızı arttırabilir. Ayrıca bütün dünyanın gözleri bölgeye çevrilmiş durumda ve Türkiye'yi suçlayacak ve zor durumda bırakacak bahane bulabilmek için bekliyorlar. Özellikle sivil ölümlerin olmaması için son derece titiz hareket ediliyor ve doğrusu da budur. 

 

UNUTMUŞLARDI HATIRLATTIK

Üç cepheden sürdürülen harekat, çok önemli bir noktaya geldi. Afrin'i çevreleyen ve teröristlerin kolayca saklanıp kalleşlikler yapabilecekleri dağlar ve tepeler hemen hemen temizlendi. Bu yüksek başarı, PKK ve PYD'li teröristlerde ve onların sahiplerinde büyük bir panik oluşturdu. Türk askerinin bu kadar kısa zamanda, bu kadar az kayıpla, bu başarıyı yakalayabileceğine ihtimal vermiyorlardı. Karşılarında kimin olduğunu unutmuşlardı, hatırlattık. Şimdi yeni planlar yaptıklarını ibretle izliyoruz. Bir taraftan uluslararası destek bulmaya ve bu yolla Türkiye üzerinde bir tahakküm oluşturmaya uğraşıyorlar, diğer taraftan içeride bir takım kanlı ittifaklara gidiyorlar. 

 

ALMANYA ÖRNEĞİ

             Harekatın ilerleyen aşamalarında dost zannettiğimiz bazı ülkeler de dahil, Türkiye ile gizli veya açık hesabı olan ülkelerin çeşitli bahanelerle devreye gireceklerini zaten bekliyorduk. Bizi asıl üzen bazı Arap ülkelerinin, kendi hazin durumlarını görmeyip, Türkiye'yi suçlamaya başlamalarıdır. Hepsine verilecek cevabımız da, söyleyecek sözümüz de, susturacak imkanımız da var. Önemli olan Türkiye düşmanlarının ne yaptığı kadar, bizim kendi içimizdeki durumumuzdur. Türk milletinin yüzde 90'ından fazlası bu operasyonun arkasındadır ve üzerine düşeni yapmaya, hatta gerekirse ordumuza katılmaya hazırdır. HPD gibi nereden gelip nereye gittiği malum olan, terör uzantılarını ciddiye almak dahi mümkün değildir. Asıl mesele, CHP'nin akıl almaz yalpalamaları ve hala harekatı sulandırma gayretleridir ki, bunu ne anlamayabiliriz, ne kabul edebiliriz. Türk Tabipler Birliği gibi bazı yapılar ve CHP'nin hazin açıklamaları, sadece ve sadece vatan-millet düşmanlarının işini kolaylaştırıyor ve bu devletle meselesi olanlara malzeme oluyor. Sayın Başbakanın Almanya gezisi sırasında, Alman gazetecilerden gelen soruların tamamına yakınının, TTB ve CHP'nin söylem ve değerlendirmelerine dayılı olduğu ve tamamının kasıtlı biçimde suçlamaya yönelik bulunduğu, dikkatlerden kaçmamıştır.Herkes varlık sebebinin gereğini yerine getiriyor.

                                    

AFRİN'İN ÖNEMİ

Afrin bizim için hayati öneme sahiptir. Stratejik önemi olduğu gibi, jeopolitik bakımdan da kilit konumdadır. Kilis ve Hatay'ın içine doğru uzanan bir mızrak ucu gibidir. Diğer taraftan ABD'nin PYD üzerinden açmak istediği Akdeniz koridorunun ana güzergahındadır. Afrin'in temizlenmesi varlığımıza yönelik bir tehdidi ortadan kaldırmakla kalmayacak, Münbiç ve Fırat'ın doğrusundaki terörün temizlenmesi için de çok önemli bir basamak oluşturacaktır. Bizim kadar, karşımızdaki kalleşler de Afrin'in önemini biliyorlar ve burayı kaybetmeleri durumunda şah damarlarının kesileceğinin farkındalar. Nitekim,Afrin'in merkezinin tamamlanacağı bir aşamaya doğru ilerlenirken, karşımızda yeni ittifaklar oluşmaya, bizi vazgeçirmeye dayalı yeni teklifler gelmeye başladı. 

 

ABD MENBİÇ'İ BOŞALTSIN

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson'un Ankara ziyareti ve yapılan görüşmelerin tamamen maksatlı olduğu şimdi çok daha iyi anlaşılıyor. Tillerson, Türkiye'nin sunduğu hiçbir teklife yanaşmadığı gibi, basın toplantısında sorulan ve ABD'nin kalleşliğini ortaya koyan sorular karşısında da boncuk boncuk terleyip etrafından dolandı. Üçlü bir mekanizma kurulacağını sayın Başbakan da söylüyor. Bu mekanizmadan ne anladığımızı daha ilk gün değerlendirmiştik. Diplomaside ve bürokraside çıkmaz işlerin komisyona havale edilmesi gibi bir yöntem vardır ve bunun yeni bir versiyonu ile karşı karşıyayız. ABD'nin zerre kadar samimiyeti varsa, önce teröristlerle ilişkisini keser, onlara verdiği silahları toplar ve Menbiç'i boşaltır. Bunları yapmadıktan sonra, söylenen hiçbir şeyin zerre kadar kıymeti yoktur. 

 

ESAD VE İRAN

Esad'ın Afrin'e kendine bağlı bazı unsurları göndereceği ve PKK-PYD'nin burayı rejim güçlerine teslim edeceği bir anda gündemde öne çıkan mesele oldu. Terör örgütleri sonlarının geldiğinin farkındalar ve yeni kalleşlikler planlıyorlar. Esad'ın kendi başına karar veremeyeceği dikkate alınırsa, ortada yeni oyunlar olduğu çok daha kolay anlaşılır. Rusya'dan dikkat çeken bir açıklama gelmiştir. Rusya Dışişleri Bakanı SergeyLavrov, "ABD, PYD'yikullanarak Suriye'yi bölmeye yönelik adımlar atıyor. ABD'yi ateşle oynamamaya davet ediyoruz. ABD'nin El Tanf etrafında kurduğu güvenlik bölgesinin derhal kapatılması gerekiyor" sözleri çok önemlidir. Ancak, Esad'ın İran'a bağlılığı unutulmalıdır ve bu hamleyi tamamen bu çerçevede ele almak yanıltıcı olmayacaktır.

 

ÖNÜMÜZDE KİMSE DURAMAZ

Bütün bunlar olurken, bizim ne yapacağımız her şeyden önemlidir. Kimin ne dediğine bakmadan kararlılıkla yolumuza devam etmeliyiz. Bu bakımdan sayınDışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, "Yaptığımız operasyonun hedefi belli. Afrin'deki terör örgütlerini temizlemek. Suriye'nin toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Eğer rejim Afrin'e PKK-PYD'yi temizlemek için girerse problem yok. Ama PKK-PYD'yi koruma sağlamak için gidiyorsa bizi, Türk askerini hiç kimse durduramaz. Bu Afrin için de, Membiç için de ve Fırat'ın doğusu için de geçerlidir." Açıklaması son derece isabetlidir. Ne istediğimiz, ne yaptığımız gayet açıktır. Biz işimize bakalım.