Ortadoğu Gazetesi

Tekerlekli sandalyeye dökülen kan: Fadi Ebu Salah

DÜNYA / 2018-05-17 14:10:12

Tekerlekli sandalyeye dökülen kan: Fadi Ebu Salah

Gazze sınırında 14 Mayıs'ta ABD'nin Kudüs'te büyükelçilik açmasını protesto etmek ve vatanlarının elinden alınışını ifade eden Nekbe'yi (Büyük Felaket) anmak için düzenlenen gösterilerde İsrail askerlerinin şehit ettiği 62 Filistinliden biri de tekerlekli sandalye mahkûmu 30 yaşındaki Fadi Ebu Salah oldu.

Gazze Şeridi'nin Han Yunus kentinde 1988'de dünyaya gelen Ebu Salah, 2008'de İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırıda iki ayağını kaybederken, 10 yıl sonra bu kez aynı fail tarafından Gazze sınırındaki barışçıl gösterilere katılan Filistinlilere yönelik katliam girişiminde tahrip gücü yüksek bir merminin göğsüne isabet etmesi sonucu hayatını kaybetti.

AA ekibi, Ebu Salah, eşi ve 5 çocuğu ile şehadetinden birkaç hafta önce 30 Mart’ta Filistin Toprak Günü münasebetiyle Gazze sınırında kurulan "Büyük Dönüş Yürüyüşü" çadırında röportaj yapmıştı.

Ebu Salah, son röportajında, "Filistin kurtulana ve abluka kırılana kadar" engelinin kendisini bu gösterilere katılmaktan alıkoymayacağını söylemişti.

İsrail'in işlediği suçların şahidi tekerlekli sandalye

AA ekibi bu kez evini ziyarete gittiğinde Ebu Salah "yoktu", ancak tekerlekli sandalyesi ona karşı iki kez işlenen suçun bir şahidi gibi orada duruyordu.

İsrail askerleri, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Abasan kasabasının sınır bölgesinde barışçıl göstericilerle birlikte hareket eden Ebu Salah'ı tahrip uçlu mermi kullanmak suretiyle göğsünden vurarak şehit etti.

Ebu Salah'ın eşi 30 yaşındaki Amine Ebu Salah, haberi aldığında şoka uğradığını, eşinin başına gelenlere ilk anda inanamadığını söyledi. Çünkü İsrail askerlerinin, herhangi bir tehdit oluşturmayan, tekerlekli sandalye mahkûmu engelli bir adamı infaz edeceğini düşünememişti.

Çocuklarına sarılan acılı kadın, "Sanki biliyordu... Bana çocuklarımıza sahip çıkma nasihatinde bulundu ve çıktı. Omuzlar üstünde geri döndü." dedi.

"Engelli" eşi ve 5 çocuğuyla 30 Mart'tan bu yana hemen her gün Gazze sınırında düzenlenen barışçıl gösterilere katıldıklarını belirten Amine, "Gazdan etkilenerek boğulma tehlikesi geçirdik. İsrail askerleri onu gösterilere taşıyan tekerlekli sandalyesini birçok kez gaz kapsülleriyle hedef aldı." diye konuştu.

Gözü yaşlı eş, Ebu Salah'ın iki ayağını kaybetmesine rağmen bu gösterilere katılmasını ise, "Fadi, topraklarımıza, vatanımıza, Kudüs'ümüze bağlılığımızı işgal gücüne göstermeyi ve canımızı Mescid-i Aksa'ya feda edeceğimiz mesajını düşmana vermeyi hedefliyordu." sözleriyle açıkladı.

Eşinin pazartesi gecesi alışılmadık bir şekilde sabaha kadar uyumadığını, "milyonluk gösterilere" hazırlandığını, gece boyunca haberleri taradığını ve sabah erkenden çıkmadan önce çocuklara bakmasını tembihlediğini belirten Amine, "Çocuklarımla beraber evdeydik. Öğle yemeği sırasında beni telefonla arayarak gelemeyeceğini söyledi. Üzerinden çok geçmeden Fadi'nin vurulduğu haberi geldi." dedi.

Boş tekerlekli sandalyeyi görünce şehit olduğunu anladı

Amine, o andan itibaren yaşadıklarını hıçkırıklara boğularak şöyle anlattı:

"Duyduklarıma inanamadım ve hızlıca hastaneye koştum. Kimse bana akıbeti ile ilgili bir şey söylemedi. Sonra kardeşinin, Fadi'nin boş tekerlekli sandalyesini sürerek geldiğini gördüm. İşte o zaman hüngür hüngür ağladım ve şehit olduğunu anladım."

"Fadi işgal gücüne herhangi bir tehdit oluşturmuyordu. Yarım bir vücut gibiydi. Neden öldürdüler onu, neden çocuklarını ondan mahrum bıraktılar?" diye soran acılı eş Amine, "İşgal gücü onun iki bacağını yok etmekle yetinemedi mi? Bu vahşiler nasıl bir merhamet ve vicdana sahipler." diyerek sözlerini tamamladı.

5 çocuk yetim kaldı

Ailesi, Ebu Salah'ın ihtiyaçlarını gidermek ve ailesine eşlik etmek üzere büyük önem vererek modifiye ettiği tekerlekli sandalyesini evinin önünde kurulan taziye çadırının önüne koydu.

Eşiyle 2010'da evlenen Ebu Salah, en büyükleri ikiz Ziyad ve Yasir ile en küçüğü bir yaşındaki Liyan olmak üzere 5 çocuk babasıydı.

Eşi Amine'ye göre Ebu Salah, hayatını doğal bir şekilde yürütebiliyor ve kendi ihtiyaçlarını engeline rağmen karşılayabiliyordu.

Annesi İntisar Ebu Salah ise AA muhabirine, "İsrail'in saldırılarına maruz kalan sınır kasabası Abasan'da oturuyoruz. Fadi daha önce insansız hava araçları tarafından atılan füzeyle iki bacağını kaybetti. O zaman vurulduğunda biz şehit olduğunu sandık ancak Allah'ın lütfuyla kurtulmuştu." dedi.

Oğlunun güzel bir aile hayatını olduğunu belirten yaslı anne, "Aramızdan güzel bir hatıra bırakarak ayrıldı. Şehadetinin ağırlığını hafifleten 5 güzel çocuğunu bıraktı." ifadelerini kullandı.

"İşte mübarek ay geldi ve o aramızda değil"

Ramazanda iftarlarını oğlu Fadi'siz geçirmenin kendileri için acıya dönüşeceğini söyleyen anne İntisar, gözyaşları arasında şunları söyledi:

“Fadi'nin ramazan ayı boyunca bizimle beraber iftar sofrasında yer almasına alışmıştım. İşte mübarek ay geldi ve o aramızda değil. Bu yıl nasıl olacak bilemiyorum. Ancak çok zor ve ağır olacağı kesin. Bu durumun nasıl olabileceğine hâlâ inanamıyorum, bir tekerlekli sandalye mahkûmu nasıl hedef alınabilir."

Anne İntisar, kendilerini çok üzen bir başka durumun da torunları olduğunu ifade ederek, "Sorularına nasıl cevap vereceğiz? Babalarını neden yine tekerlekli sandalyesiyle 'pikniğe' götürmedikleri yönündeki sorularını nasıl cevaplayacağımızı bilemiyorum." diye konuştu.

İsrail askerleri daha önce de benzer şekilde Gazze sınırında düzenlenen gösterilere katılan ve yine iki bacağını İsrail'in 2008 saldırısında kaybeden tekerlekli sandalye mahkûmu İbrahim Ebu Süreyya isimli Filistinliyi şehit etmişti.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs kararına karşı 15 Aralık'ta düzenlenen protestolara tekerlekli sandalyesiyle katılan 29 yaşındaki Ebu Süreyya, İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetmişti.


 


Diğer DÜNYA Haberleri

Fransa'daki Türklerden skandal afişe tepki

Fransa'daki Türklerden skandal afişe tepki

Fransa'nın Avignon şehrinde, Le Point dergisinin Türkiye ve Fransa'daki Türkler hakkında büyük tepki çeken son sayısının kapağı, Türk gençleri...

Bayram için 10 bin Suriyeli ülkesine döndü

Bayram için 10 bin Suriyeli ülkesine döndü

Kilis'in Öncüpınar Sınır Kapısı üzerinden Ramazan Bayramı'nı ülkelerinde geçirmek için kayıt yaptıran 74 bin Suriyeli'den 10 bini geçi...

Kritik toplantı 4 Haziran'da

Kritik toplantı 4 Haziran'da

TÜRKİYE-ABD arasında Suriye için kurulan çalışma grubu ikinci toplantısı Ankara'da yapıldı. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ''T...

Mekunu Kasırgası Yemen'den sonra Umman'ı da vuruyor

Mekunu Kasırgası Yemen'den sonra Umman'ı da vuruyor

Umman'ın güneyindeki Zufar ili sahillerinde etkili olmaya başlayan Mekunu Kasırgası nedeniyle vatandaşlara uyarılarda bulunuldu.   Sivil Havacılık Genel Müd&...

Trump Çinli şirketin yeniden açılmasına izin verdi

Trump Çinli şirketin yeniden açılmasına izin verdi

ABD Başkanı Donald Trump, Çinli elektronik ve telefon ekipmanı üreticisi ZTE'ye getirilen yaptırımların iptal edileceğini ve şirketin yeniden faaliyete geçe...

Putin'den S-400 ve F-35 mesajı

Putin'den S-400 ve F-35 mesajı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu kapsamında dünyanın önde gelen haber ajansları yöneticilerini kabul etti. Toplantıya Anadolu Aj...

Afrin’de Suriyeli polisler göreve başladı

Afrin’de Suriyeli polisler göreve başladı

Polis Akademisi Başkanlığının katkılarıyla eğitim alan Suriyeli polisler, Afrin kent merkezinde düzenlenen yemin törenin ardından göreve başladı.   ...

Antarktika’da devasa kanyonlar keşfedildi

Antarktika’da devasa kanyonlar keşfedildi

Bilim adamları Antarktika'da devasa büyüklükte üç kanyon keşfetti. İngiltere'deki Northumbria Üniversitesinden Dr. Kate Winter ve ekibi...

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy: Karşılık vermeye mecbur kalırız

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy: Karşılık vermeye mecbur kalırız

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD'den gelen bir heyetin bugün Menbiç konusunda Türkiye'de görüşmelerde bulunduğunu söyledi. ...

Eski Başbakan Rezak'ın evlerinden 28,6 milyon dolar çıktı

Eski Başbakan Rezak'ın evlerinden 28,6 milyon dolar çıktı

MALEZYA'DA Ticari Suçları Araştırma Bürosu Amiri Amar Singh, eski başbakan Necip Rezak'ın da adının geçtiği "1Malaysia Development  yolsuzluk soruşturm...