Ortadoğu Gazetesi

BIST
97 930
%-1,07
USD
5,5634
%-0,34
EUR
6,4203
%-0,08
Altın
219,2170
%0,28

İNGİLTERE VE RUSYA REKABETİNİN TÜRKİYE'YE YANSIMALARI

İsmail Özdemir / 2017-12-27 09:09:56

Birbirleriyle İkinci Dünya Savaşı sırasında başlangıçta örtülü, sonrasında açıktan ittifak yapan iki ülke arasında bugünlerde özellikle de ABD'nin küresel düzlemde yaşadığı kayıplar sonrasında kıyasıya bir rekabet yaşanıyor diyebiliriz.

Bundan önce de Birinci Dünya Savaşı döneminde zaman zaman müttefik, zaman zamansa düşman olan İngiltere ve Rusya ikilisi, içerisinde bulunduğumuz dönemde Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere geniş bir alanda güç mücadelesine girmiş durumdalar.

Bu durum yakın zamana kadar çok fazla belirgin olmasa da, Rusya'nın Suriye krizi ile beraber başlattığı Ortadoğu'ya girme ve yaşananlara müdahil olma süreciyle beraber giderek daha fazla görünür hale geldi.

Ortadoğu'yu yüz yıl kadar önce şekillendiremede büyük bir etki sahibi olan İngiltere'nin, aradan geçen dönemlerde ABD'nin yükselmesiyle beraber etkisini daha çok perde gerisine taşıdığı fakat bölgeyle ilgili yaşananlara dâhil olmaktan vazgeçmediği açıktır.

Örneğin Irak'ın, ABD tarafından işgal edildiği 2003 yılında İngiltere de işgale öncülük eden diğer bir ülke olarak öne çıkmıştı.

Bu ve buna benzer son dönemi etkileyen bölgesel siyasi gelişmelerde İngiltere'nin aktifliği belki de sorgulanmaz haldeyken, ABD'nin Suriye'de yaptığı yanlışlardan faydalanan, Irak'ta bıraktığı enkazı doğru kullanmak isteyen ve büyük bir askeri güce ilave olarak siyasi gayretle Suriye krizine giren Rusya, aslında çok gelişmeyi etkiledi.

İngiltere'nin bu durumu gördüğü anlaşılıyor ki, içerisinden geçtiğimiz günlerde Rusya'ya karşı açıktan ve birinci ağızlardan son derece sert beyanlar verirlerken, bazı hamlelerini de beraberinde yapmayı sürdürüyorlar.

Elbette meselenin tek ayağı Ortadoğu siyaseti değil, benzer şekilde Avrupa siyasetinde de iki büyük ülkenin birbirlerini yakından takip ettikleri, hatta hamlelerini birbirlerine karşı uygulamaya koyuldukları da anlaşılıyor.

Rusya'nın Kırım'ı işgal etmesi, Doğu Ukrayna'da baş gösteren kriz, Baltık bölgesinde bir türlü dinmeyen gerginlik yalnızca Doğu Avrupa ülkelerinin değil, İngiltere'nin de yakinen ve anlaşıldığı kadarıyla endişeyle takip ettiği gelişmeler arasında.

Ayrıca İngiltere'nin bütün bu olan bitenleri dikkatle izlerken AB üyeliğinden vazgeçmiş, kendi ayakları üzerinde durarak, yine kendi bölgesel ve küresel siyasetini oluşturmaya çalışan bir ülke olduğu unutulmamalıdır.

AB'den kopuşunu kendi bağımsız politikalarına daha fazla ağırlık vererek siyasi, ekonomik ve askeri tesir alanını genişletme çabasında olan İngiltere'nin alışılageldik ağırlığının bulunduğu hemen her coğrafyada bugün Rusya'nın büyük bir tesirle yükselişe geçtiğinin gözlemlenmesi belki de bu iki ülke arasında yaşanan rekabetin en önemli gerekçesidir.

Mevcut küresel sistemin alarm zilleri çalması, Çin'in alternatif bir küresel ekonomik projeyle öne çıkması ve bunun Pekin ile Londra arasında kurulacak köprüler vasıtasıyla yapılmasının hesap edilmesi, ancak Rusya'nın "Bir Yol Bir Kuşak" olarak adlandırılan projenin tüm geçiş güzergâhlarında ya doğrudan ya da sıkı işbirliği kanalları açması belli ki İngiltere'yi ürkütüyor.

Zira bu yeni projede denizler kadar karanın da hâkim olduğu geniş bir alanın kullanılması söz konusu ki, aynı sahada Rusya'nın güzergâh ülkeleriyle İngiltere'den daha fazla olanağa sahip olması, Londra'nın elini zayıflatıcı bir etken doğuracaktır.

Diğer yandan İngiltere'ye göre Rusya böylesi bir dönemde sadece bölgesel bazdaki rekabetler anlamında değil, İngiltere'nin iç siyasetini etkileme yolunda bazı örtülü faaliyetler içerisinde bulunuyor.

Brexit oylaması dâhil olmak üzere, İngiltere'de sanal yollardan deşifre olan ve siyaseti derinden etkileyen bazı mühim olaylarda Rusya'nın parmağı olduğu görüşü İngilizlerin en önemli gündem maddesi haline gelmeye başladı.

Son yıllarda geliştirdiği siber teknoloji ve yine siber ordusu vasıtasıyla kamuoyu oluşturma, toplumun siyasal tercihlerini etkileme ve manipülasyon yaratma anlamında Rusya'nın, İngilizler nazarında hoş bir yeri olmadığı gibi Rusların kendilerini hedef aldığını düşündüklerini açıktan ifade ediyorlar.

Geride kalan günlerde kişisel bilgisayarında gayriahlaki video görüntülerinin olduğu ortaya çıkan ve bu deşifre sonrasında istifa etmek zorunda kalan İngiltere Başbakan Yardımcısı Damian Green ile ilgili olayda da Rusya şüphesi hâkim.

İngiltere Başbakanı Theresa May'in, geride bıraktığımız günlerde ülkesinin Kıbrıs'ta bulunan askeri üssüne yaptığı ziyarette Rusya'yı doğrudan hedef alarak ve ismini anarak söylediği "Ne yaptığınızı ve başaramayacağınızı biliyoruz. Rusya'nın Kırım'ı yasa dışı işgali, Ukrayna'daki faaliyetleri ve yanlış haber verme gibi konularda üstlendiği tutumun farkındayız. (Dışişleri Bakanı) Boris Jhonson, Ruslarla bu faaliyetlerle ilgili endişelerimiz hakkında sert şekilde konuşacak." sözleri bu çerçevede oldukça dikkat çekmiştir.

Nitekim İngiltere Başbakanı May'in ifade ettiği sözlerin üzerinden çok geçmeden Rusya'ya giden Dışişleri Bakanı Jhonson, burada Rus mevkidaşı Lavrov ile basın toplantısı düzenlerken, Rusya'nın İngiltere'nin iç siyasetine siber saldırılarla müdahale etmeye çalıştığını açık bir dille söyledi.

Bunun karşısında Lavrov ise daha soğukkanlı davranarak ve mevkidaşına göre akılcı esprilerle durumun İngiltere'nin iddia ettiği gibi olmadığını söyledi.

Asıl dikkat çekici olansa iki bakanın görüşmesi sonrasında bir televizyon programında açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova'nın "'Ne söyleyebilirim! İngiltere'den gelenlerin hepsi MİMİCİ idi (İngiliz MI5, MI6 gizli servislerini kastetti). Onları suladık, doyurduk ve ülkelerine gönderdik'" ifadeleri oldu.

İki ülke giderek artan bir gerginlikle birbirlerini hedef almaya başlamışken, Türkiye açısından da son derece dikkat çekici gelişmelerin yaşandığını söylememiz gerekir.

Zira gerek İngiltere, gerekse Rusya Suriye krizinden tutun, Türkiye'yi yakından ilgilendiren hemen her gelişmede de Türkiye ile yürütülen veya yürütülecek ilişkilerde yoğun bir rekabetin içerisinde görünüyorlar.

Rusya'nın Astana zirvesi ile Türkiye'yle yürüttüğü Ortadoğu'ya dair bölgesel ortaklığın giderek arttığı bir dönemde, İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin Rakka'dan PKK/PYD ile IŞİD terör örgütünün anlaşması ve ABD'nin onayıyla çıkan teröristlerin görüntülerini yayınlaması arasında anlayanlar için kuvvetli bir bağ söz konusudur.

Bununla beraber yine her iki ülke de ayrı ayrı Türkiye ile ekonomik ve askeri alanda oldukça önemli ilişkiler geliştirmede de birbirleriyle yarışıyorlar.

Ekonomi anlamında Rusya, Türkiye ile Avrupa'ya ulaşacak olan yeni bir doğalgaz boru hattı inşa etme sürecine büyük önem verip yatırım yaparken, İngiltere ise son demlerini yaşadığı AB'de Türkiye ile imzalanması hedeflenen Gümrük Birliği Anlaşması'nda pozitif bir tutum takınıp, AB'den ayrılmayla yaşanacak süreç için de şimdiden Türkiye ile ticari ilişkilerini geliştirmeye uğraş veriyor.

Askeri alandaysa Rusya, Türkiye gibi güçlü bir NATO ülkesine dünyanın en ileri seviyede olduğu ifade edilen S-400 hava savunma sistemlerinin satışı ve gelecekte geliştirilecek benzer sistemlerle ilgili ortaklık kurma arayışına olarak öne çıkarken, İngiltere ise Türkiye'nin 2023 yılında semalarda olması hedeflenen savaş uçağı projesindeki aktif katılımı ve desteğiyle dikkat çekiyor.

Sonuç olarak ABD'nin küresel üstünlüğünün giderek daha fazla tartışmalı bir hale geldiği dönem içerisinde artan İngiltere ve Rusya rekabetini Türkiye'nin titizlikle takip etmesi mühimdir.

Zira iki ülkenin rekabet ettiği alanların Türkiye'yi çevreleyen bölgelerin neredeyse tamamında var olması ve yine iki ülkenin de Türkiye ile ilişkilerini geliştirme gayretleri, yaşanan bölgesel ve küresel gelişmelerle beraber doğru okunmaya mecburdur.
 Diğer Makaleleri

- FRANSA'NIN TÜRKİYE KARŞITI EYLEMLERİ ARTIYOR / Tarih : 2018-04-25 09:36:39
- BÖLGESEL HAMLELER VE TÜRKİYE'NİN KARARLILIĞI / Tarih : 2018-04-20 09:54:01
- SURİYE'DE OYUN YENİDEN KURULMAK İSTENİYOR / Tarih : 2018-04-16 09:05:55
- ORTADOĞU'DA YENİ HESAPLAR / Tarih : 2018-04-09 08:55:39
- ABD VE FRANSA'NIN TUTUMUNU NASIL OKUMALIYIZ? / Tarih : 2018-04-02 09:34:16
- RUSYA GERÇEKTE NEDEN HEDEFTE? / Tarih : 2018-03-30 09:10:50
- TERÖRLE MÜCADELEDE KANDİL VE SİNCAR'IN ÖNEMİ / Tarih : 2018-03-28 09:46:14
- AFRİN SONRASI ORTADOĞU'DAKİ YENİ DÖNEM / Tarih : 2018-03-23 08:18:25
- Dünya'da Güçlü Liderlik Dönemi Başladı / Tarih : 2018-03-21 08:03:36
- TÜRK MİLLETİ'NİN ŞAHLANIŞI / Tarih : 2018-03-18 09:01:19
- YUNANİSTAN SALDIRGANLIĞINI ARTIRIYOR / Tarih : 2018-03-16 08:08:45
- BU KEZ OYUNU TÜRKİYE KURUYOR / Tarih : 2018-03-12 08:21:03

Diğer İsmail Özdemir Makaleleri : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  İleri »