Ortadoğu Gazetesi

2016 KARA YIL

Orhan Karataş / 2016-12-31 08:48:39

İkinci dünya savaşından sonraki en kötü yılı geride bıraktık. Darbe girişimi, terör, dış politika girdabı, ekonomik çöküş birbirini izledi. Tarihte ilk defa Türkiye Büyük Millet Meclisi bombalandı ve milletin malı olan uçak ve helikopterlerle millete kurşun sıkıldı. FETÖ, IŞİD ve PKK başta olmak üzere bütün terör örgütleri sıraya girdi. Son 20 yılın en çok şehidini verdik. Ankara ve İstanbul başta olmak üzere birçok şehirde bombalar patladı.

       2016 yılındaki olumsuzluklar sadece terör eylemleriyle sınırlı kalmadı. Avrupa Birliği ile ilişkiler dibe vurdu. Avrupa Parlamentosu, Türkiye ile 2005 yılında başlatılan AB ile üyelik müzakerelerinin geçici olarak askıya alınmasını öngören metni yapılan oylamayla kabul etti. ABD ile ilişkilerimiz tarihte hiç olmadığı kadar gerildi. Rusya krizinin özellikle ekonomiye faturası ağır oldu. Dolar rekor üzerine rekor kırarak 3,50 sınırını geçti. Türkiye ağır tehditlere bağlı olarak sınır ötesi operasyon yapmak zorunda kaldı. Suriye'de IŞİD'e karşı başlatılan Fırat Kalkanı Operasyonu 130 gündür devam ediyor. Bu süre içerisinde 39 şehit verdik. Türk Silahlı Kuvvetleri kritik öneme sahip El Bab'ın IŞİD'den temizleyebilmek için kahramanca bir mücadele veriyor. ABD'nin başta YPG olmak üzere terör örgütlerine destek verdiğinin belirlenmesi ile birlikte NATO üyeliğimiz de tartışmalı hale geldi.

 

TERÖR OLAYLARI

       Türkiye'nin 2016 yılı içinde yaşamak zorunda kaldığı ve terör olayları:

12 Ocak 2016'da İstanbul Sultanahmet meydanında, Suriye kökenli 28 yaşındaki bir saldırgan turist kafilesinin arasına girerek üzerindeki bombayı patlattı. Patlama sonucunda saldırgan dahil 13 kişi olay yerinde öldü, 16 kişi de yaralandı.

 

Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde 13 Ocak tarihinde İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bomba yüklü araç ve uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlendi. Diyarbakır Valiliği, 5 kişinin hayatını kaybettiğini, 39 kişinin yaralandığını açıkladı. Ertesi günü sabah saatlerinde enkazdan bir kişinin daha cesedi çıkarıldı ve can kaybı 6'ya yükseldi.

 

17 Şubat'ta, Ankara'nın kalbine bir saldırı düzenlendi. Bomba yüklü araç, Genelkurmay, TBMM ve kuvvet komutanlıklarının yakınında 5 askeri servis aracının geçişi sırasında patlatıldı. Saldırıda 29 kişi öldü, 61 kişi yaralandı.

 

Başkent Ankara'ya 5 ayda üçüncü saldırı yapıldı. Ankara'nın kalbi Kızılay'da bomba yüklü bir araçla otobüs durağına girildi. 37 kişi öldü, 125 kişi yaralandı.

 

19 Mart tarihinde, Taksim İstiklal Caddesi'nde Beyoğlu Kaymakamlığı önünde bir intihar saldırısı düzenlendi. 4 kişi öldü, 7'si ağır 36 kişi de yaralandı.

 

31 Mart tarihinde, Diyarbakır otogarı yakınlarında, polis servisine bir bombalı saldırı düzenlendi. 7 polis şehit oldu, 13 polis memuru ile 14 sivil yaralandı.

 

1 Mayıs tarihinde, Gaziantep Emniyet Müdürlüğü önünde IŞİD tarafından bomba yüklü araçla bir saldırı düzenlendi. 3 polis memuru şehit oldu, 18'i polis 22 kişi yaralandı.

 

10 Mayıs tarihinde, Diyarbakır kent merkezinde zırhlı polis aracına bombalı bir saldırı düzenlendi. 3 kişi öldü, 12'si polis 45 kişi de yaralandı.

 

12 Mayıs'ta Dürümlü mezrasında PKK'ın 15 ton patlayıcı yüklü kamyonunun infilak etmesiyle 4 kişi hayatını kaybederken, 23 kişi de yaralandı.

 

Van'ın Çaldıran ilçesinde 24 Mayıs tarihinde, PKK'lı teröristlerin yola tuzakladığı bombayı zırhlı aracın geçişi sırasında patlatmaları sonucu biri binbaşı 6 asker şehit oldu, 2 asker de yaralandı.

 

7 Haziran günü, İstanbul Vezneciler'de bomba yüklü araçla bir saldırı gerçekleştirildi. TAK'ın üstlendiği bu saldırıda 7'si polis 11 kişi hayatını kaybetti. 36 kişi yaralandı.

 

8 Haziran günü Mardin'in Midyat ilçesinde Emniyet Müdürlüğü binasına bomba yüklü araçla düzenlenen bu saldırıda 3 polis, 3 de sivil hayatını kaybetti. Saldırıda 34 kişi de yaralandı.

 

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda 28 Haziran akşam saatlerinde düzenlenen terör saldırısında, 44 kişi hayatını kaybetti, 237 kişi yaralandı. Saldırı sırasında en az iki kişinin kendini patlattığı, saldırganların alanı kalaşnikoflarla taradığı açıklandı.

 

Bingöl merkeze 15 kilometre mesafede bulunan havalimanı yolunda, seyir halinde bulunan çevik kuvvet servis aracına PKK'lılarca bombalı saldırı düzenlendi. 7 polis hayatını kaybetti.

 

15 Temmuz akşamı FETÖ bir darbe girişimi başlattı. F 16'lar, Helikopterler ve Tanklarla milletin üzerine ateş açıldı. Türkiye Büyük Millet Meclisi ve bir çok resmi kurum bombalandı. 249 şehit verildi.

 

18 Ağustos'ta emniyet müdürlüğüne bombalı araçla düzenlenen saldırıda üç polis hayatını kaybetti, 217 kişi de yaralandı. Saldırıyı PKK üstlendi.

 

Gaziantep'in merkez Şahinbey ilçesinde sokakta yapılan düğünde kalabalığın arasına karışan canlı bomba terörist, üzerindeki patlayıcıyı infilak ettirdi. 54 kişi hayatını kaybetti, 91 kişi de yaralandı.

 

26 Ağustos'ta Şırnak'ın Cizre ilçesinde emniyet müdürlüğüne bomba yüklü bir kamyonla saldırı düzenlendi. Saldırıda 11 polishayatını kaybetti, üçü sivil olmak üzere 78 kişi yaralandı. Saldırıyı PKK üstlendi.

 

Hakkari'nin Şemdinli ilçesine 20 kilometre uzaklıktaki Durak jandarma karakoluna 9 Ekim'de bombalı kamyonetle düzenlenen saldırıda 10'u asker 15 kişi hayatını kaybetti, 13'ü asker 26 kişi yaralandı.

 

4 Kasım'da Diyarbakır'ın Bağlar ilçesindeki ek emniyet binası önünde gerçekleştirilen bombalı saldırıda 10 sivil ve iki polis hayatını kaybetti, yaklaşık 100 kişi de yaralandı. Saldırıyı hem IŞİD hem TAK üstlendi.

 

10 Kasım'da Mardin'in Derik kaymakamlık binasında gerçekleştirilen bombalı saldırıda, Kaymakam Muhammed Safitürk hayatını kaybetti, iki kişi yaralandı. Saldırıyı YPS üstlendi.

 

24 Kasım'da Adana valiliği otoparkında patlatılan bomba iki kişinin canını aldı, 33 kişiyi yaraladı. Saldırıyı TAK üstlendi.

 

Beşiktaş'ın Vodafone Arena stadı yakınında çevik kuvvet ekiplerine düzenlenen çifte bombalı saldırıda 36'sı polis, 44 kişi hayatını kaybetti; 155 kişi yaralandı. Saldırıyı TAK üstlendi.

 

Kayseri'de çarşı iznine giden silahsız ve sivil giyimli askerlerin de olduğu halk otobüsünün yanında bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. 14 asker şehit oldu, 56 kişi de yaralandı.

 

 

DÜNYADA YAŞANANLAR

ABD ve İran arasında nükleer anlaşma imzalandı. ABD ve AB, Tahran Yönetimi'ne karşı yaptırımları kaldırma kararı aldı.

 

Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre, Batı Afrika'yı etkisi altına alan Ebola salgınında 11 bin 316 kişi hayatını kaybetti.

 

Dünya, Belçika'nın başkenti Brüksel'de yaşanan eşzamanlı terör saldırılarıyla sarsıldı. Zaventem Havalimanı'nda ve Maelbeek Metro İstasyonu'nda düzenlenen üç ayrı terör saldırısında 32 kişi hayatını kaybetti. Saldırıları terör örgütü IŞİD üstlendi.

 

Florida eyaletine bağlı Orlando şehrinde eşcinsellerin gittiği Pulse Club adlı gece kulübü, ülke tarihinin en kanlı katliamlarından birini yaşadı. Gece kulübünü silahla basan 29 yaşındaki Afgan kökenli ABD vatandaşı Omar Mateen 50 kişiyi öldürdü, 53 kişiyi yaraladı. Ülke tarihinde en fazla kişinin öldüğü saldırı olarak kayıtlara geçen olayı IŞİD üstlendi.

 

Dünyada yılın en önemli olaylarından biri şüphesiz İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkması yani 'Brexit' referandumuydu. Yapılan referandumda halkın yüzde 52'sinin ülkenin AB üyeliğinden çıkması için oy vermesinin ardından Başbakan David Cameron, görevini bıraktı.

 

Milli Gün kutlamalarının yapıldığı Fransa'nın Nice kentinde kalabalığın arasına dalan bir şoför kullandığı kamyonu insanların üzerine sürerek katliam yaptı. İki km boyunca önüne çıkan insanları ezen kamyonun Tunus asıllı Fransız şoförü Mohamed Lahouaiej-Bouhlel 86 kişinin ölümüne yol açtı. Ülkede olağanüstü hâlin 3 ay daha uzamasına neden olan kanlı saldırıyı IŞİD üstlendi.

 

15 Temmuz FETÖ'nün darbe girişiminin ardından 8 asker helikopterle Yunanistan'ın Dedeağaç'a kaçtı.

 

ABD'de seçimleri kazanan Cumhuriyetçi Partinin adayı iş adamı Donald Trump ülkenin 45'inci başkanı olarak belirlendi. ABD tarihindeki ilk kadın başkan olmak için yarışan Hillary Clinton'ın, kampanya döneminde tüm anketlerde Trump'ın önünde görünmesine rağmen seçimi kaybetmesi tüm dünyada şok etkisi yaptı.

 

Küba lideri Fidel Castro, 90 yaşında öldü. Castro'nun ölüm haberini kardeşi Raul Castro duyururken, ülkede 9 günlük yas ilân edildi.

 

Brezilya'nın en iyi futbol takımlarından biri olan Chapecoense kafilesini taşıyan uçak Kolombiya'da düştü. Uçaktaki 76 kişi hayatını kaybetti, 5 kişi ise kurtarıldı. Takım yarı final maçı oynamak için Kolombiya'ya gidiyordu.

 

Suriye ordusu, ülkenin en büyük kenti Halep'in kuzeydoğusunu tamamen yeniden ele geçirdi. Böylece, beş yılı aşkın bir süredir devam eden iç savaşta muhalifler önemli bir kayıp yaşarken, Suriye yönetimi ise en önemli kazanımlarından birini elde etti.

 

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov Ankara'da silahlı saldırıya uğradı ve hayatını kaybetti. FETÖ'cü bir polis memuru tarafından yapılan suikast bütün dünyada yankı uyandırdı.

 

Kızılordu korosunu Suriye'ye götüren Rus uçağı Karadeniz'e düştü. Büyük bölümünü koro üyelerinin oluşturduğu 92 kişi hayatını kaybetti.

 

Türkiye ve Rusya'nın girişimleri ile yılın son haftasında Suriye'de rejim güçleri ile muhalifler arasında ateşkes anlaşması imzalandı.
 


Diğer Makaleleri

- Bu seçim hayati önemdedir / Tarih : 2018-06-22 09:52:45
- Bu seçim hayati önemdedir / Tarih : 2018-06-22 09:52:39
- HDP'nin etrafında kümelendiler / Tarih : 2018-06-21 09:36:03
- Vatan giderse telafisi yoktur / Tarih : 2018-06-20 09:37:58
- Ya şok olacaklar ya yok olacaklar / Tarih : 2018-06-19 08:51:28
- Başarmak zorundayız, başka ihtimal yok / Tarih : 2018-06-18 09:56:05
- Bayram havası / Tarih : 2018-06-15 11:27:34
- MHP'siz Türkiye yönetilemez / Tarih : 2018-06-14 09:40:49
- Kandile Türk bayrağı / Tarih : 2018-06-13 09:48:37
- Bay İnce "3 B" ile neyi kastediyor. / Tarih : 2018-06-11 09:28:00
- 5 benzemezde sıra HDP'ye oy taşımaya geldi / Tarih : 2018-06-09 09:45:18
- Konu vatandır, siyasi hesap yapmayız / Tarih : 2018-06-08 09:43:33
- 5 Benzemez kıvırmaya başladı / Tarih : 2018-06-07 09:45:44
- 24 Haziran'da ne olacak? / Tarih : 2018-06-06 10:31:01
- 5 Benzemezin çaresizliği / Tarih : 2018-06-05 10:04:07
- Af çıkmalı / Tarih : 2018-06-04 09:59:14
- Bu oyunu bozmak boynumuzun borcudur / Tarih : 2018-06-02 09:27:08
- Fitnenin yeni taktiği / Tarih : 2018-06-01 09:14:18
- Fazla İnce'lince iflas etti / Tarih : 2018-05-31 09:32:43
- Yeni sistemi anlamamış bir de ukalalık ediyor / Tarih : 2018-05-30 09:19:46

Diğer Orhan Karataş Makaleleri : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  İleri »