Ortadoğu Gazetesi

ARINMANIN EN ÖNEMLİ NEDENİ...

Burak ÖZCAN / 2016-07-14 09:16:49

MHP Lideri Devlet Bahçeli bu haftaki grup toplantısında sözlerine buruk geçen Ramazan bayramını hatırlatarak başladı.

Giresun'da düşen uçakta hayatlarını yitiren kahraman askerlerimizi, eşlerini ve çocuklarını, Karadeniz Bölgesinde meydana gelen sel felaketinde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımızı andı.

Sel felaketinin yaralarının sarılması amacıyla biran önce harekete geçilmesi için hükümete çağrıda bulundu.

***

ABD'de yaşanan polis dehşeti, Avrupa'da yükselen ırkçılık ve yabancı düşmanlığı, Ortadoğu'da tırmanan etnik ve mezhep gerilimler…

Irak, Suriye, Afganistan, Bangladeş, Libya, Somali ve daha birçok Ortadoğu ve Afrika ülkesinde insanlığın başına musallat olan terör…

Dünyada yaşanan kaosa dikkat çekti.

***.

6 Temmuz günü, Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Armutözü Köyü yakınlarında ailesiyle bayram ziyaretinden dönerken kaçırılarak alçakça şehit edilen yiğit korucumuz Hakkarili Mehmet Genç'i…

9 Temmuz günü, Mardin'in Artuklu ilçesi Cevizli Jandarma Karakolu'na patlayıcı yüklü araçla saldıran teröristlerin şehit ettiği Adanalı Astsubay Çavuş Adem Algın'ı, Aydınlı Jandarma er Orkun Alp Arslan'ı…

10 Temmuz günü Van'ın Erciş ilçesi Pay Jandarma Karakolu'na tonlarca yüklü bombalı araçla saldıran teröristlerin şehit ettiği Van Ulupamir Köy Korucusu Turanbeg Günocağ'ı ve Samsunlu Jandarma er Eyüp Öksüz'ü…

Yine 10 Temmuz'da, Hakkari Beyyurdu-Aktütün karayolunda, yol kontrolü yapan askerlerimizin geçişi sırasında önceden tuzaklanan el yapımı patlayıcıların uzaktan kumandayla infilak ettirilmesi sonucunda yaşanan can pazarında şehit olan Kütahyalı Jandarma Uzman Çavuş Mustafa Altınel'i, Adanalı Astsubay Kıdemli Çavuş Kamil Yelmen'i, Denizlili Astsubay Çavuş Burak Erten'i, Bursalı sözleşmeli piyade er Yunus Yılmaz'ı, Bilecikli piyade er Osman Er'i tek tek rahmetle andı.

Ülkemizde yaşanan vicdanları isyan ettiren bu şehadetlerin, normal görülemeyecek, basit ifadelerle geçiştirilemeyecek düzeyde olduğunu ifade etti.

***

Ve sordu…

"Osman Gazi Köprüsüyle haklı yere övünenler, dikkat ediniz, Osman Gazi'nin torunları Bizans artıkları tarafından katledilmektedir.

Ne duruyor, neyi bekliyorsunuz?

Tekfurlar kol geziyor, Türklük eriyor; siz hala neyden bahsediyorsunuz?

Dünyanın tanıdığı en kanlı terör çetesi olan PKK ve küresel emperyalizmin tetikçisi IŞİD Türkiye'yi infazla görevlendiriliyor, siz ne yapıyor, neyle meşgul oluyorsunuz?

Yetmedi mi akan kanlar?

Yetmedi mi şehadet haberleri?

Anaların ağlaması sizde hiç mi rahatsızlık uyandırmıyor? Vatana ihanet hiç mi uykularınızı kaçırmıyor?

Sınırda nöbet beklemek Sarayda keyif sürmeye benzemez.

Milletin vergileriyle alınan belediye araçlarına tonlarca bomba yükleyip kahramanlarımıza saldıran şerefsizleri, koruma ordusuyla gezenler yok sayamaz, görmezden gelemez.

Bu cinnet ne kadar sürecek?

Bu rezalet ne zaman son bulacak?

Sayın Erdoğan, Sayın Yıldırım; bu terör ne zaman bitecek?"

***

Konuşmasının son bölümünü ise Türkiye vatandaşlığını makarna kolisi zannederek istediği Suriyeliye dağıtma heveslisi olanlara ayırmıştı.

Türk vatandaşlığının nasıl alınacağına, bu çerçevede hangi prosedürlerinin izlenmesi gerektiğiyle ilgili kanun maddesi ile cevap verdi, mevcut yasalara göre vatandaşlıkla ilgili işlerin Cumhurbaşkanı'nın yetkisi dahilinde olmadığını hatırlattı.

"Suriyelilerin hukuki statülerinin hangi kategoride olduğu belirlenmeden yapılacak her siyasi tasarruf sorgulanacak ve ters tepecektir.

Biz Suriye'deki iç savaş şartlarından dolayı ülkemize sığınanlara elbette gönlümüzü açalım, ekmeğimizi paylaşalım, Türk milletinin cömertliğini ve alicenaplığını gösterelim.

Komşuluk hukuku neyi gerektiriyorsa onu yapalım.

İnsani yardım ve desteğimizi muhataplarına sunalım.

Bunlara bir diyeceğimiz olmayacaktır.

Ancak Suriyelilerin Türk vatandaşlığına alınmaları konusunu siyasi dürtü ve oy hesabıyla gündeme getirmek bir defa sorumsuzluktur.

Kendi vatanlarını bırakıp gelenlere, bir kalemde Türk vatandaşlığı payesi vermek, ortak vatandan bahsetmek eğer düşüncesizlik değilse telafisi imkânsız bir şuursuzluktur" dedi.

Ve yine Suriyelilere vatandaşlık tartışmalarının yanında bir ev verilmesi ile ilgili en önemli soruyu sordu: Madem Suriyelilere verilecek TOKİ konutları var idiyse, bu milletin asil evlatlarından bu zamana kadar niçin esirgenmiştir?

***

Bugün yazımız biraz uzun oldu.

MHP'ye "AKP'nin arka bahçesi oldu, muhalefet etmiyor", "Suriyelilere vatandaşlık konusunda sesi gür çıkmıyor" gibi aptal saptal cümlelerle saldıranların anlayamayacağı hiçbir nokta kalmasın diye uzun uzun yazdım.

Bir de bu kadar hayati konuya değinilen bir konuşma neden "Flaş, Flaş, Flaş… MHP Liderinden İhraç Sinyali" başlığı ile haberleştirilir üzerine dikkatleri çekmek için…

***

MHP Liderinin grup konuşmasında değişim korosuna bir-iki cümle var.

Bir-iki cümlede grup toplantısı çıkışı gazetecilerin sorduğu bir soru üzerine verdiği cevap da var.   

Toplamda dört-beş cümleyi geçmeyecek sözler tüm haber ajansları tarafından grup toplantısı ile ilgili haberin en dikkat çekici kısmında ve MHP Liderinden ihraç sinyali başlığı olarak veriliyor.

Dikkatler olması gereken yerden ustaca uzaklaştırılıyor yani…

MHP'nin arınmasının, kamburlarından kurtulmasının bana göre en önemli nedeni bu… 

Bu arınma Ahmet'in, Mehmet'in, Hasan'ın, Hüseyin'in, Ayşe'nin, Fatma'nın partiden kapı dışarı edilmesi değil; partinin verdiği mücadelenin Ahmet'in, Mehmet'in, Hasan'ın, Hüseyin'in, Ayşe'nin, Fatma'nın gönül kapısından girmesinin önündeki engelleri kaldıracak bir gereklilik…
 


Diğer Makaleleri

- BOŞA KOYSALAR DOLMAZ, DOLUYA KOYSALAR ALMAZ / Tarih : 2018-04-10 09:23:53
- GERÇEKTEN ŞAKA GİBİSİNİZ... / Tarih : 2018-04-03 16:17:14
- GERÇEKTEN ŞAKA GİBİSİNİZ... / Tarih : 2018-04-03 16:17:13
- BUGÜN MİLLİ ŞUUR HAREKETE GEÇİYOR / Tarih : 2018-03-18 08:56:53
- Korkular... / Tarih : 2018-01-10 09:17:08
- CHP'NİN İŞKEMBE GENİŞLİĞİ… / Tarih : 2017-12-15 08:45:44
- TÜRKMEN BİR AİLEYE NEDEN EV VERİLMEZ? / Tarih : 2017-10-31 08:52:48
- SEROK AHMET BU CESARETİ NERDEN ALIYOR? / Tarih : 2017-10-19 09:34:04
- ATATÜRK HEYKELİ PUTSA… / Tarih : 2017-08-01 10:01:10
- SİYASETTE UZLAŞI / Tarih : 2017-05-18 08:31:37
- FETÖ KAYIĞINDAN PERİNÇEK ŞEMSİYESİNE… / Tarih : 2017-02-21 08:49:10
- MHP BİTECEK DİYENLER HİÇ MERAKLANMASINLAR… / Tarih : 2017-02-09 08:41:55
- TÜRK'ÜN TÜRK'TEN BAŞKA DOSTU YOKTUR!.. / Tarih : 2017-01-20 08:17:00
- CHP İLE FLÖRTLEŞEN UYANIK / Tarih : 2017-01-18 10:33:07

Diğer Burak ÖZCAN Makaleleri : 1 2 3 4 5 6  İleri »