Ortadoğu Gazetesi

DARAĞACINDA BİR ÜLKÜCÜ: ALİ BÜLENT ORKAN

Sezer YOZGAT / sezeryozgat@gmail.com 2016-08-12 09:29:05

Yaş itibariyle sadece o günleri yaşayanlardan dinleme imkanımızın olduğu dönemlerdir Türkiye'de 1970'li yıllar. Türkiye'de iç karışıklığın ve iç çatışmanın yoğun olarak yaşandığı yıllardır. SSCB'nin Komünizm iddiasıyla birlikte yayılması politikasıyla birlikte Akdeniz'e inmesinin önündeki tek engel Türkiye Cumhuriyeti Devleti'dir. İzlediği yayılmacı politikaları üzerine yoğunlaştığı ülkelerin içinde kendine sempatizan/militan/mensubiyet duygusuyla bağlı insanları toplayarak ideolojik kamplaşmalar üzerinden hedefine ulaşmak istemektedir.

 

Bu ülkelerin başında da Türkiye gelmektedir. Akdeniz'e sıcak sulara, kısa yoldan inmek arzusu içerisindeyken Türkiye'de Komünizm hareketi baş göstermektedir. 1960'lı yılların son yarısından itibaren adını daha fazla duyurmaya başlamıştır. Türkiye'de bu işlerin üniversite olaylarının miladı olarak da 1968 gösterilmektedir.

 

Milli ve manevi değerlere bağlı bir Türkiye için Komünizm illeti çekilecek dert değildir. Kurtuluş savaşında al kanlarla oluşan Türk Bayrağı indirilip yerine orak çekiçli bayrak çekilmek istenilmektedir. O şehidimizn kanıyla kendini bulan ve gönderde dalgalanan ay yıldızlı albayrağı indirmek üzere harekete geçen o bileklere bir Bozkurt pençesi yapışmıştır. Sana o Al Bayrağı indirtmem diyerek. Türk milletinin içinden sıyrılıp gelmiş, Anadolu yiğitleridir işte onlar. İşte onlar Ülkücülerdi...

 

Türkiye'de yoğun olarak örgütlenmeye başlayan sol fraksiyon ile birlikte Komünizm iddiasıyla ortaya çıkan gruplar üniversitelerden başlayarak ülkenin her bir yanında yıkıcı bölücü faaliyetlerle birlikte silahlı saldırılara da başlamışlardır. Her türlü yağma faaliyetinden banka soygunculuğuna kadar çeşitli faaliyetler iştigal edilmiştir bu guruba mensup kişiler tarafından.

 

Ülkenin canhıraş günlerinde her zaman olduğu gibi millet memleket meselelerinde taşın altına elini değil gövdesini ve başını koyma iddiasındaki Türk Milliyetçileri Türk Ülkücüleri o günlerde "Kanımız Aksada Zafer İslamın" diyerek, "Çağrımız İslamda Dirileşidir" diyerek, "Ne Amerika, Ne Rusya Ne Çin, Her Şey Türkiye için" diyerek, "Her Şey Türk için, Türk'ün tarafından, Türk'e Göre Diyerek" Biz Buradayız demişlerdir.

 

Ortaya çıkan bu Bolşevik sevdalısı Votka içip Rus Ruleti oyanayarak Üniversite kampüslerinde birbirlerini vurup öldürüp daha sonrada Faşistler kurşun sıktı diyerek ortalığı velveye verenler o ellerindeki kızıl kanlarla birlikte karanlık ellerden aldıkları silahlarını Türk Milliyetçilerine doğrultmuşlardır.

 

4 Ocak 1968 günü Ankara Site Yurdunda Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğrencisi Ruhi Kılıçkıran'a sıkmışlardır ilk kurşunu. Allah'a, Kitaba küfreden kansızların karşısında Allah'ın arslanı olmuştur Ruhi Kılıçkıran. O Allahsız eller ise yiğitlikle bileklerini bükemedikleri Ruhi Kılıçkıran'a karşı ancak kurşun sıkarak şehit etmişlerdir. Son nefesinde Kelime-i Şehadetle şehadet mertebesine yürümüştür Ruhi Kılıçkıran.

 

Ardından Ankara Teknik Yüksek Öğretmen Okulundan Dursun Önkuzu, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesinden Süleyman Özmen, İstanbul Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinden Yusuf İmamoğlu yürümüştür kızıl kurşunların önüne Allahu Ekber diyerek şehadet şerbetini içmişlerdir.

 

Ruhi Kılıçkıran ile birlikte yola çıkan Ülkücü Şehitler kervanına ülkede çıkan iç karışıklıklarla birlikte sokaklarda Ülkücüler şehit edilmeye başlanmışlardır. Üniversite kampüslerinde Ülkücüleri karşılarında bulanlar yapılan saldırılar karşısında Camilere yapılan saldırılarda karşılarında Ülkücüleri bulmuşlardır. Sokaklarda, Mahallelerde, Meydanlarda Ülkücüleri karşılarında bulmuşlardır. Kızıl namlulardan sıkılan urşunlar Hayati Dağaslanlara, Baki Yeşillere, Recep Haşatlılara, Şehide baş olan Gün Sazaklara yönelmiştir bu sefer.

 

Ükenin dört bir yanında süren çatışmaların olduğu dönemlerde Ankara Etlik Aşağı Eğlence olarak bilinen semtte de Anadolunun bağrından kopup gelmiş Karadenizin coşkun sularından beslenerek yetişmiş Samsunlu Ali Bülent Orkan adında bir yiğidin bir Ülkücünün adı duyulur.

 

Geçit vermez kendi bölgesinde Komünizm illetine. Yiğitçe, erkekçe, Bozkurtça karşılarında durur. Minarelerden Esselatu Hayrun Minennevn sedaları yükselirken arşa kendini orada secdede bulur Ali Bülent Orkan.

 

Dostunun da düşmanıında yiğitliğiyle mertliğiyle tanıdığı bir yiğidin adı olmuştur Ali Bülent Orkan ismi.

 

Ülkede iç karışıklık karşısında Amerikanın Bizim Çocukları olmakla namlılar tarafından 12 Eylül 1980 günü ülkede askeri ihtilal gerçekleştirilir. Demokrasi ve sivil irade rafa kaldırılmıştır.

 

Ülkede akan kanın durmasından dolayı halkta bir ışıltı belirmiştir yalnız ihtilali yapanlarda sıkıntı vardır. İhtilalin başında olanlarda zihniyet bozukluğu vardır.

 

Sokaktan topladıkları Komünistlerle Ülkücüleri akıllarına estikleri gibi karıştır barıştır gibi sivri biber zekalı sivri zekalılar tarafından Hukukun Gukuka çevrildiği günlerde Ülkücüler suçlu suçsuz ayrımı gözetilmeksizin türlü işkencelere maruz bırakılmışlardır.

 

Zindanlarda karıştır barıştır sistemini uygulayanlar hukukun değil gukukun verdiği kararlarla verilen idamlar neticesinde denge adına bir soldan bir sağdan insanları idam etmiş darağaçlarına göndermişlerdir.

 

Yağlı urganlar bu vesileyle Ülkücülerin boyunlarına geçirilmeye başlanmıştır. İhtilal olup daha bir ay olmadan tarihler 7 Ekim 1980 gününü gösterirken Ankara Ulucanlar Cezaevine kurulan darağacına bir Ülkücü yürümüştür. Adı Mustafa Pehlivanoğlu'dur. Darağacına yürürken yazdığı son mektubunda tarihe not düşmüştür. "Mustafalar Ölür, Allah Davası Ölmez, Milliyetçilik Yaşar " demiştir. Ankara'dan yine bir Ülkücü idam yemiştir. Mahkemeden cezaevine döndüğünde arkadaşları tarafından hakim ne karar verdiği sorulduğunda "Fikri Hakim Ne Karar Verdi " denildiğinde, "Eyüp kurtuldu demiştir," Ya Sen Soruları Karşısında o dik başı ve mağrur duruşuyla birlikte İdam demiştir. Orada bile kendini değil önce arkadaşını düşünmüştür. Tarihler 27 Mart 1982 gününü gösterirken yine Ulucanlar Cezaevinde bir Ülkücü yürümüştü darağaçlarına. Adı Fikri Arıkan

 

Sıra yine bir ülkücüye gelmişti. Yiğitliğiyle bilinen bir arslana Ali Bülent Orkan'a.

 

Verilen idam bir hafta ertelendiğinde şu sözleri duyulmuştu.

 

"Çok Sevinçliyim, aldığım idam cezası bir hafta ertelendi. Ben bir hafta sonra öleceğim diye sevinmiyorum. Hatim indiriyordum yarım kalmıştı, onu tamamlamaya fırsat kazandım ona sevindim. Benden ve benim gibilerden Yasin-i Şerif'i esirgemeyin. Kaza oruçlarım vardı bitirdim sanıyorum aklım pek yerinde değil Yasinleriniz belki bana şefaatçi olur" sesleri arkadaşları tarafından bugün bile hıçkırıklar arasında anlatılabilmiştir.

 

Kıldığı namazların sonlarında Ya Rabbi Sana Gelmemi Uzatma diye yalvarıyordu.

 

İdam günü gelip çattığında kendisine son arzusunu soran görevliye;

 

"Benim Öldüğümü sanacaklara gülüyorum. Temizim pakım Allah'ıma kavuşuyorum. Daha ne isteyeceğim ben hazırım"kelimeleri dökülür dudaklarından.

 

Son sözünde mi yok soruları karşısında

 

"Vazifemi yaptığıma inanıyorum. Ülkücünün kadir ve kıymeti ve ülkücünün nişanı pek yakındır. Bu Hakikatı Bütün İnsanlığa Duyurunuz. İsteğim Budur" olmuştur.

 

Beyaz gömleği giymiş, darağacına doğru dik yürürken orada bulunanlardan gözleri yaşaranları görünce;

 

Ağlamayın Canlar, Ben Yeniden Doğuyorum... sözleri duyulur ardından.

 

Çıkar darağacına geçirir yağlı ilmeği boynuna vurdurmaz celladına son tekmeyi. Vurur sehpaya.

 

O meydanda bir ses duyulur. Ali Bülent Orkan haykırmaktadır.

 

Eşhedu en lâ ilâhe illellâh ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve Resûlü."
 


Diğer Makaleleri

- PROJE BAZLI YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ / Tarih : 2018-04-12 09:30:47
- AYNASI KIRILANLAR / Tarih : 2018-04-06 08:40:19
- İNTERAKTİF VERGİ DAİRESİ / Tarih : 2018-04-04 09:40:30
- ITC, her zaman etnik ve mezhep ayrımını reddetti / Tarih : 2017-11-13 12:42:18
- İŞ HAYATINDA ARABULUCULUK SİSTEMİ / Tarih : 2017-11-10 08:36:27
- TARİH TEKERRÜRDEN İBARET BARZANİ / Tarih : 2017-11-09 08:32:11
- BARZANİ VE YOLUN SONU / Tarih : 2017-11-02 08:44:04
- KRİPTO FETÖ'CÜLER SİYASETE EL ATTI / Tarih : 2017-10-27 09:54:38
- ÜLKÜCÜNÜN YERİDE YUVASIDA MHP'DİR / Tarih : 2017-08-25 09:49:09
- 15 TEMMUZ VE "DEVLET" DURUŞU / Tarih : 2017-07-15 10:10:13
- İHRACATTA E FATURA UYGULAMASI / Tarih : 2017-07-04 10:07:47

Diğer Sezer YOZGAT Makaleleri : 1 2 3 4 5 6 7  İleri »