Ortadoğu Gazetesi

DEVLET BAHÇELİ VE MEMLEKET MESELESİ

Sezer YOZGAT / sezeryozgat@gmail.com 2017-04-14 10:26:14

MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli'nin MHP Genel Başkanlığı görevine geldiği 6 Temmuz 1997'den bugüne kadar ortaya koyduğu bir siyasi çizgi vardır. Nedir bu çizgi diyecek olursak, önce ülkem ve milletim sonra partim ve ben çizgisidir. 

MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli'nin aldığı her kararda bu ölçü vardır. 

MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli'nin başında olduğu MHP'nin girdiği ilk seçiminde 18 Nisan 1999 günü yapılan genel seçimlerde Milliyetçi Hareket Partisi Türkiye'nin ikinci büyük partisi, sağın ise birinci partisi olmuştur. Bu sonuçların akabinde kurulan hükümetin içerisinde yer alan MHP, 57. Cumhuriyet Hükümetinde 3 Kasım 2002'ye kadar da aynı çizgi ve ölçüde hareket edilmiştir. 

O dönemin Türkiye'sinde asrın felaketi olarak bilinen Marmara Depremleri yaşanmıştır. Cumhurbaşkanı Sezer'in Başbakana fırlattığı anayasa kitapçığı sonrasında ülke ekonomik krizlerle boğuşmuştur. 

MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli o zorlu günlerde de ülkesi ve milletini merkeze oturtan bir siyaset izlemiştir.

DSP'nin parçalanması, MHP'siz bir hükümet üzerinden siyaseti yeniden dizayn etme çalışmaları karşısında da siyasi duruş göstererek Bursa Kocayayla'dan verdiği işaretle Türk Milletini siyasetinin merkezine alarak millete gitmenin gerekliliğini ortaya koymuş ve 3 Kasım 2002 seçimlerine gidilmiştir.

2007 yılında Cumhurbaşkanının görev süresinin sona ermesi sonrasında yeni cumhurbaşkanı seçilmesi süreci öncesinde mecliste CHP'nin öncülüğünde 367 krizi yaşatılmıştır. 

Millet Meclisi Cumhurbaşkanını seçemez hale gelmiştir.

Seçimlerin yenilenmesi sonrasında tekrar meclise giren MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli'nin izlediği politika sahneye çıkmıştır. 

Kurulan oyunlar MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli tarafından bozulmuştur.

Önce ülkem ve milletim diyen Sayın Devlet Bahçeli'nin gösterdiği siyasi irade sonrasında Millet Meclisinde Cumhurbaşkanı seçilmiş ve ülkenin önünde ki bu büyük kriz atlatılmıştır. 

Başörtüsü meselesinde yine MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli'nin gösterdiği siyasi feraset bütün milletimiz tarafından da bilinmektedir.

367 krizinin yaşanmasından sonraki süreçte Millet Meclisi tarafından milletin aslına gidilerek Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesinin önü açılmıştır.

10 Ağustos 2014 günü ise Cumhurbaşkanlığı ilk defa halk tarafından seçilmiştir.

Bu tarihten sonra millet tarafından seçilen bütün sorumluluğun üzerinde olduğu bir başbakan ve bakanlar kurulu ile yine millet tarafından seçilmiş sorumluluğu bulunmayıp geniş yetkileri üzerinde taşıyan bir cumhurbaşkanı bulunmaktadır. 

Ortada çift başlı bir meşruiyet yapısı bulunmaktadır.

Türkiye bu yaşananların diğer yanında 15 Temmuz gecesi devletin kılcal damarlarına kadar sızmış bir yapı tarafından FETÖ tarafından bir darbe girişimi ile karşı karşıya bırakılmıştır.

Bu terör yapılanması bütün devlet mekanizmasına sızarak karmaşa ve kargaşaya sebebiyet vermiş diğer yanda ülkeyi müdahaleye hazır hale getirmiştir.

MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli 15 Temmuz gecesi yine tarih sahnesinde ki yerini almış ve darbenin karşısında gösterdiği siyasi feraset ve duruş ile Türk Milletinin bir kez daha muhabbetine ve sevgisine mazhar olmuştur.

15 Temmuz öncesini ele aldığımızda 1 Kasım akşamından 10 Temmuz gününe varana kadar MHP bu uzun sürede ülke meselelerinden uzak tutularak darbe faaliyetlerinin kilit taşlarının örülmesi hesap edilmiştir. 

7 Haziran seçimleri sonrasında FETÖ yapılanması siyaseti dizayn çalışmalarına başlamıştır. %60'lık blok üzerinden MHP, CHP ve PKK'nın siyasi kanadı HDP üzerinden hükümet kurdurmak istemiştir.

MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli oyun kuranların karşısında bir kez daha oyunları bozmuştur. 

AKP CHP arasında uzunca bir süre istikşafi görüşmeler yapılmış bunun yanında bir türlü hükümet kurulamamıştır.

Yapılan seçimler sonrasında ortaya çıkan siyasi sonuçların sonrasında seçim akşamından başlayarak MHP üzerinde bir hava yaratılmaya çalışılmıştır.

Bu değişim sürecinin içerisinde FETÖ'nün siyaseti dizayn çalışmaları da çok açık ve net ortaya dökülmüştür.

15 Temmuz günü darbe girişimine imza atanlar, öncelikle darbe öncesinde milletin teminatı olan Milliyetçi Hareket Partisi'nde paradigma değişikliği ile oyunlarının parçası haline getirmeye çalışmışlardır.

MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli yine siyasi oyunları okumuş ve oyunları bozmuştur.

Yargının içine sızmış FETÖ yapılanması ile MHP ele geçirilmeye çalışılmıştır. Tarla rezaletinin yaşatılmasında büyük çabası olan hakim bugün FETÖ'den içeridedir. Yargıtay'da MHP aleyhine karar verenlerin hangilerinin FETÖ'den açığa alındığı hangilerinin tutuklu olduğu araştırıldığında bu bir kez daha ortaya çıkacaktır.

15 Temmuz gecesi darbe girişiminin adımları atılmaya başlandığında MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli tekrar MHP Genel Merkezine gelerek yaptığı açıklama ile hükümet ve devletin yanında bir duruş göstermiştir. O gece MHP Genel Merkezinde demokrasi nöbeti tutulmuştur.

Gazi meclis o gece Türk uçaklarını ele geçiren üniformalı teröristler tarafından bombalanmıştır. Teröristlere atılmayan bombalar o gece Ankara Gölbaşında kurulu bulunan Özel Harekat polislerinin başına yağdırılmıştır. 

15 Temmuz gecesi Türk milletinin tankları durdurması, can siperane duruşu sonrasında girişim engellenmiş ve Türk Devleti terörist unsurların eline geçirilmemiştir.

2007'de yapılan referandum ile Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesine karar verilmesi 2014'te Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi sonrasında yaşanan 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimi sonrasında ülkenin içerisinde yer aldığı durumla birlikte MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli bir kez daha siyasi insiyatif almıştır. 

11 Ekim 2016 günü Gazi Mecliste konuşan MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli'nin fiili durum ve hukuki durum arasındaki sıkıntı dile getirilerek bir girizgah çizilmiştir.

MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli'nin girişimleri sonrasında 18 Maddelik bir anayasa paketi ortaya konulmuş ve nihai kararın ortaya çıkması için millete gidilmeye karar verilmiştir.

15 Temmuz gecesi devletini vermeyen millet 16 Nisan'da Türk Devlet geleneğinin kodlarını okuyarak devletine sahip çıkacaktır.

Bu yapılan anayasa değişikliğinde anayasanın ilk dört maddesinin teminatı olan Devlet Bahçeli'nin imzası ve MHP'nin mührü vardır. 

MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli bu süreçte Vatan için Millet İçin Türklüğün Bekası için sorumluluk almış ve bu meseleyi memleket meselesi bilerek bir kez daha Türk Milletinin gönlünde en derin sevgiye mazhar olmuştur. 

MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli'nin işaret ettiği Çift Başlı Kartal ile Türk'ün tarih sahnesinde sonsuza kadar yerini alması için bu millet devleti için gereğini yapacaktır. 
 


Diğer Makaleleri

- DEVLET BAHÇELİ VE UZUN 21 YIL / Tarih : 2018-07-06 09:52:33
- DEVLET BAHÇELİ VE SİYASETTE UFUK ÖTESİ / Tarih : 2018-06-29 10:28:24
- PROJE BAZLI YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ / Tarih : 2018-04-12 09:30:47
- AYNASI KIRILANLAR / Tarih : 2018-04-06 08:40:19
- İNTERAKTİF VERGİ DAİRESİ / Tarih : 2018-04-04 09:40:30
- ITC, her zaman etnik ve mezhep ayrımını reddetti / Tarih : 2017-11-13 12:42:18
- İŞ HAYATINDA ARABULUCULUK SİSTEMİ / Tarih : 2017-11-10 08:36:27
- TARİH TEKERRÜRDEN İBARET BARZANİ / Tarih : 2017-11-09 08:32:11
- BARZANİ VE YOLUN SONU / Tarih : 2017-11-02 08:44:04
- KRİPTO FETÖ'CÜLER SİYASETE EL ATTI / Tarih : 2017-10-27 09:54:38
- ÜLKÜCÜNÜN YERİDE YUVASIDA MHP'DİR / Tarih : 2017-08-25 09:49:09
- 15 TEMMUZ VE "DEVLET" DURUŞU / Tarih : 2017-07-15 10:10:13
- İHRACATTA E FATURA UYGULAMASI / Tarih : 2017-07-04 10:07:47

Diğer Sezer YOZGAT Makaleleri : 1 2 3 4 5 6 7  İleri »