Ortadoğu Gazetesi

Irak İle Yaşanan Kriz Daha da Derinleşiyor

İsmail Özdemir / 2016-12-05 09:13:15

Dış Politikada son haftalarda ağırlıklı olarak ülkemizin Avrupa Birliği ve Rusya ile ilişkileri, Suriye'de 100 günü aşan Fırat Kalkanı Harekâtı'nı konuşuyoruz.

Ancak Irak'ta geride bıraktığımız hafta yaşanan hadiseler, dış politikamızın en hassas konularının yakın zaman içerisinde, özellikle de 2017 yılında fazlasıyla gündemimizde olacağını şimdiden gözler önüne seriyor.

Musul operasyonu ile başlayan tartışmalar, Irak hükümetinin Başika'da bulunan askeri üssümüzle ilgili önceki tutumuyla çelişen Türkiye karşıtı tutumu, Türkiye'nin terör örgütlerinden kaynaklanan hassasiyetlerinin bazı çevrelerce kaşınılması ve Barzani'nin sözde bağımsızlık söylemlerini artırması Irak merkezli oluşan gündemle ilgili Türkiye'yi zorlayan hadiseleri ortaya çıkarıyor.

Mevcut koşullar Irak'taki durumun Suriye ile kıyaslandığında, ülkemiz için daha büyük sorunların vukuu bulabileceği izlenimini doğuruyor.

Zira bu sahada Irak merkezi hükümetinin Türkiye aleyhindeki tutumuna paralel olarak İran'ın da faaliyetlerini artırması, Haşdi Şabi ile beraber PKK-PYD'nin ortak hareket mekanizmaları geliştirdiğine dair gözlemler endişeleri artırıyor.

Mevcut durum Irak hükümetinin Türkiye ile köprüleri neredeyse attığını işaret ederken, Türkiye'yi daha fazla tahrik edecek adımları atmaktan çekinmediğini de gözler önüne seriyor.

26 Kasım günü Irak meclisinde Haşdi Şabi'nin ülkenin resmi emniyet kuvvetlerinden biri olmasını öngören yasayı onaylatması bunun ilk işareti oldu.

Buna göre Şii kökenli bir yapılanma olan Haşdi Şabi unsurları resmi bir kılıf kazanmanın yanı sıra silahlandırılacak, mali ve hukuki durumu da yasal bir çerçeveye büründürülecek.

* * *

Şimdiye dek IŞİD'le mücadele kılıfı altında Irak'ın bazı yerleşim birimlerinde Sünni kesime karşı acımasız tutumuyla tanınan Haşdi Şabi'nin, Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı Tel Afer bahsinde Türkiye hassasiyetlerini açıkça ilan etmesine karşın öncü bir rol alarak bu kenti kuşatıp, kentte bulunan Türkmenler üzerinde baskı kurması olasılığı artmıştır.

Dahası bu durum Irak'ta yaşanan mezhepsel gerginliği daha da alevlendirebilecek, Türkmenler üzerinde vahşet senaryolarının uygulanmasına da yol açabilecektir.

Geride kalan hafta Irak'ın Türkiye aleyhindeki bir başka girişimi ise PKK ile ilgili olmuştur.

Tıpkı Haşdi Şabi örneğinde olduğu gibi Irak hükümeti şimdi de terör örgütü PKK'nın Sincar bölgesinde bulunan yapılanması YBŞ'yi resmi kılıf altına sokmaya çalışıyor.

Basına yansıyan bazı bilgilere göre İbadi yönetimi PKK'nın Sincar'daki uzantısına 2017 yılında 8 bin piyade silahı, yüzlerce orta ölçekli silah ve 22 milyon doları bulan bir bütçe ayırmıştır. Aynı bilgilerde önümüzdeki yıl içerisinde Irak'ın aylık 580 dolar maaş vereceği PKK'lı sayısının 2 bin 100'e çıkarılmasının hedeflendiği söylenmektedir.

Dahası Musul ve Tel Afer operasyonları bittikten sonra, Sincar bölgesinin tamamıyla PKK'nın kontrolüne bırakılacağı, böylelikle PKK'nın Şengal Dağı'ndaki 4 terör kampı kuracağı da iddialar arasında.

Bu iki örnek Türkiye açısından Irak merkezli yaşanan büyük tehlikeleri gözler önüne sermektedir.

Irak merkezi hükümetinin tutumunun komşuluk ilişkileriyle bağdaşmayacak tarzda ve neredeyse ülkemize karşı açık bir düşmanlık sergileyecek biçimde seyrettiği sonucu ortaya çıkmaktadır.

Daha önce Kerkük'te, IŞİD saldırısının hemen akabinde PKK'lıların görülmesiyle başlayan, Irak'ın PKK'yı açıkça desteklediği yönündeki endişelerin boş olmadığı da anlaşılıyor.

* * *

Görünen o ki, PKK koridoru bahsine Şii koridorunu eklemlendirme projesi hız kazanmış, bölgenin etnik ve mezhep temelli ayrışması çabaları artmıştır.

Türkiye açısından görünen tehlikenin bundan sonra görünen ayağında 4 önemli konunun öne çıkacağı anlaşılmaktadır.

1-Tel Afer ve Musul çevresinde Türkmenler üzerinde PKK ve Haşdi Şabi eliyle katliam yapılması riski ve bölgenin demografik yapısının değiştirilmesi çabaları.

2-Kandil'den sonra Sincar'da da PKK'nın yeni terör kampları kurması ve böylelikle Irak'tan ülkemize yönelen/yönelecek terör tehdidinin artması.

3-Sınırlarımızın hemen yanı başında vukuu bulacak etnik ve mezhepsel temelli çatışma ve ayrışmaların yaşanarak Türkiye'ye yönelecek milli güvenlik problemlerinin ortaya çıkması.

4-PKK koridorunun Irak ayağında hızlandırılacak çalışmaların Suriye'de sürdürülen Fırat Kalkanı Harekâtı'nı olumsuz yönde etkilemesi.

Dolayısıyla genel tabloda Irak'ta görünenler ülkemiz açısından iç açıcı değildir.

Bu nedenle 2017 yılında Irak'ı, şimdiye kadar gerçekleşen tondan daha fazla konuşacak olmamız kaçınılmaz gibi duruyor.

Ülkemize yönelik bunca tehdit sürdürülürken, Irak hükümetinin Türkiye'yi, sözlü beyanlar dışında, açık ve aleni biçimde karşısına alma niyetini somut adımlarla göstermeleri iki ülkenin yaşayacağı krizleri şimdiden haber veriyor.

Bu noktada Türkiye'nin haklılıkları doğru bir perspektife şimdiden oturtulmalı, komşu bir ülkeden kendi ülkemize yönelen terör tehdidinin önlenmesi bir tarafa beslendiği ve korunduğu tezi makul bir şekilde anlatılmalıdır.

Son olarak, Türkiye olan bitenler karşısında sabrını korusa da, yaşanan ve yaşanma potansiyeli bulunan diğer pek çok sorun, Suriye'nin ardından Irak sınırımızın da terör gruplarından arındırılması zorunluluğunu her geçen gün haklılıklarıyla beraber karşımıza çıkarıyor.
 


Diğer Makaleleri

- FRANSA'NIN TÜRKİYE KARŞITI EYLEMLERİ ARTIYOR / Tarih : 2018-04-25 09:36:39
- BÖLGESEL HAMLELER VE TÜRKİYE'NİN KARARLILIĞI / Tarih : 2018-04-20 09:54:01
- SURİYE'DE OYUN YENİDEN KURULMAK İSTENİYOR / Tarih : 2018-04-16 09:05:55
- ORTADOĞU'DA YENİ HESAPLAR / Tarih : 2018-04-09 08:55:39
- ABD VE FRANSA'NIN TUTUMUNU NASIL OKUMALIYIZ? / Tarih : 2018-04-02 09:34:16
- RUSYA GERÇEKTE NEDEN HEDEFTE? / Tarih : 2018-03-30 09:10:50
- TERÖRLE MÜCADELEDE KANDİL VE SİNCAR'IN ÖNEMİ / Tarih : 2018-03-28 09:46:14
- AFRİN SONRASI ORTADOĞU'DAKİ YENİ DÖNEM / Tarih : 2018-03-23 08:18:25
- Dünya'da Güçlü Liderlik Dönemi Başladı / Tarih : 2018-03-21 08:03:36
- TÜRK MİLLETİ'NİN ŞAHLANIŞI / Tarih : 2018-03-18 09:01:19
- YUNANİSTAN SALDIRGANLIĞINI ARTIRIYOR / Tarih : 2018-03-16 08:08:45
- BU KEZ OYUNU TÜRKİYE KURUYOR / Tarih : 2018-03-12 08:21:03

Diğer İsmail Özdemir Makaleleri : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  İleri »