Ortadoğu Gazetesi

KIBRIS'TAN BAŞLAYIP IRAK'A UZANAN DÜZLEMDE KURGULANAN OYUN

İsmail Özdemir / 2016-11-21 08:34:00

Türkiye'ye karşı Suriye'de pis ve son derece habis bir oyun oynanıyor.

Dost düşman bir olup Fırat Kalkanı Harekâtı'nın sadece akamete uğratılması değil, Türkiye'nin Suriye'de şuana kadar belki de görülmemiş şiddetteki bir çatışmanın içerisine çekilmesi için uğraş veriyor desek yeridir.

Dabık'ın alınması sonrasında TSK'nın elde ettiği başarıdan ürken neredeyse her çevre Musul ve Rakka operasyonlarını fırsat bilip, Türkiye'nin bölge denkleminden dışlanması için olağanca gücüyle şimdi El Bab üzerinde yeni bir oyun kurmuşa benziyor.

Tuzaklarla dolu Suriye coğrafyasında Dabık'ın alınmasının Türkiye lehine koşulları değiştirdiğini gören çevrelerin üstü kapalı ortaklığının şimdiki hali özellikle Kıbrıs, Musul, Kerkük ve Tel Afer üzerindeki hassasiyetimizi, dikkatimizi yalnızca El Bab'a yönlendirmeyle sonuçlanacak bir tezgâhın içerisine çekilmekte olduğumuzu işaret ediyor.

Mevcut durumda TSK desteğindeki ÖSO'nun, El Bab'a birkaç kilometre mesafeye varıncaya kadar yaklaşmış olması, bölge denkleminde Türkiye'yi saf dışı bırakmaya çalışanların hiçte istemedikleri bir seçenek.

Aynı yerleşim birimine PKK-PYD ile Esad'ın yaklaşık olarak 10 km mesafede olduğu ve özellikle PKK-PYD'nin, TSK ve ÖSO El Bab'ı almak için uğraş verirken kuşatmayı geriden yarma tehlikesinin bulunduğu anlaşılıyor.

İlave olarak Esad, PKK-PYD, Şii milisler ve bu güçleri geriden vekalet yoluyla destekleyen ülkeler bir olup El Bab'a TSK'nın girmemesi yada bu alanda saplanıp kalması için uğraşlarını artırmışa benziyor.

Müttefik gördüğümüz ABD, PKK-PYD'yi Rakka operasyonu bahanesiyle silahlandırırken, PKK-PYD'nin Menbiç'i yakın zamanda boşaltacağını iddia ediyor. Ancak buna karşın PKK-PYD'nin bırakın Menbiç'ten doğu yönüne, Fırat'ın diğer yakasına çekilmesini, örgüt tümüyle Menbiç'in batısına yani El Bab istikametine doğru tüm gücünü vermişe benziyor.

* * *

Yakın zaman içerisinde Menbiç'in batısında sekiz köyü IŞİD'ten kolaylıkla (kimi iddialara göre para karşılığında ve tek bir kurşun dahi atmadan) ele geçiren PKK-PYD'nin, aynı gayretini elinde tuttuğu Afrin bölgesinden yine El Bab yönünde olan bazı köyleri ele geçirerek sergilediğini görüyoruz.

Esad rejimi ise El Bab'ın güneyinde yer alan Kuveyris askeri üssüne son birkaç haftada oldukça yoğun bir askeri sevkiyat yapmakla meşgul. Hatta kimi iddialara göre El Bab'a rejim uçakları tarafından havadan bildiriler atılarak yakında buraya askeri bir operasyonun başlayacağı haberini vermiş.

İlave olarak Esad rejimi Rusya'dan son partide elde ettiği S-300 tipi hava savunma sistemlerinin bazısını bu alanı kontrol edecek şekilde yerleştirdiği, u nedenle Türk savaş uçaklarının El Bab istikametindeki IŞİD ve PKK-PYD hedeflerini vurmakta güçlük çektiği de iddialar arasında.

Ortada o kadar çok şer yüklü haberler mevcut ki, PKK-PYD ile IŞİD arasındaki al-ver bahsine paralel olarak yakın zaman içerisinde Şam'da rejim mensupları ile PKK-PYD ve Haşdi Şabi'nin buluşarak El Bab ve Tel Afer konularında ortak hareket etmeyi amaçladıklarına dair bilgiler de bugünler de geliyor.

Aynı çevrelerin buluştukları ortak düşman ise kendilerine göre Türkiye'den başkası değil.

Bu nedenle Fırat Kalkanı Harekâtı'nın en hayati aşamasının içerisinde bulunduğumuz döneme rast geldiğini ifade etmek gerekir.

Türkiye'nin bu saatten sonra atacağı her adımın yaratacağı etki sadece Suriye ile sınırlı kalmayacak bir potansiyele sahip olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

Kıbrıs'tan başlayıp, Suriye ve Irak'ın kuzeyi ile İran sınırına kadar uzanan coğrafyada Türkiye'yi önce oyun dışı bırakabilmek, ardından da mağlup edip Anadolu'yu kuşatma altına alma projesinin kendisini şimdi olduğu kadar açıkça göstermediği belli oluyor.

* * *

Kıbrıs'ta son derece mahrem seviyede müzakereler yürütülürken, Suriye sahası dost ve düşmanın birbirine karıştığı sonucunu doğurmuşken, Irak'ta asla tasvip edemeyeceğimiz olaylar baş göstermişken hata yapma lüksümüzün olmadığını anlamak gerekir.

Geride bıraktığımız günlerde Hürriyet gazetesinde yayınlanan bir haberde ABD'de yeni seçilen hükümetle Türkiye ilişkilerinin değerlendirildiği bir haberde Kıbrıs konusuna değinilmişken, "ismi açıklanmayan üst düzey bir ABD'li kaynak" olarak sunulan şahsın söylediği "Türkiye'nin adadaki 38 bin askerine başka yerde ihtiyacı var. Örneğin Suriye'de!" sözleri dikkat çekici olmuştur.

Kıbrıs'ta Türkiye'nin büyük bir caydırıcı güce sahip askerinin bulunduğu doğrudur. Ancak burada sorulması gereken soru Suriye'de ne olacak yada nasıl bir oyun kurgulanmıştır ki, adadaki Türk varlığını korumak için hayati derecede öneme sahip olan askerlerimizin Suriye'ye kaydırılabileceği hesap edilmektedir?

Evet, oyun büyüktür ve bir o kadar da tehlikelidir ama bu oyun mutlaka bozulmalıdır! 

Anlaşılan o ki Türkiye'den yapılması beklenen hamle, Suriye'de büyük bir çatışmanın içerisine çekilmesi ile beraber, ÖSO'da geçmiş dönem görüldüğü gibi bazı grupların çözülmelerin sağlanması ve yaşananlar karşısında TSK'nın hava gücünü etkin olarak kullanamaması bahisleriyle son çare olarak Suriye'deki kara gücünü artırmasıdır.

Şayet bu senaryo gerçekleşirse Türkiye'nin, Kıbrıs ve Irak'a yoğunlaşan dikkati dağıtılabilecek, akabinde bu sahalarda Türkiye'ye rağmen hayata geçirilmesi hedeflenen kurgular devreye sokulabilecektir.

Terörizm tehdidi artık Türkiye için sahip olduğu çapı fazlasıyla aşmışa, karşımızda bize daha büyük oyunlar kurgulayan çevreleri çıkardığına benziyor.

Bu şartlarda yapılması gereken ülkemize karşı yönelen tehlikeyi "yerinde karşılamak" mı olmalı, yoksa Türkiye'ye ait bir senaryoyla "umulmadık bir yerden karşı bir hamleyle" oyunlara cevap vermek mi olmalıdır?

Bu tercih elbette Türkiye'yi yönetme sorumluluğu taşıyanlarındır.
 


Diğer Makaleleri

- BÖLGESEL HAMLELER VE TÜRKİYE'NİN KARARLILIĞI / Tarih : 2018-04-20 09:54:01
- SURİYE'DE OYUN YENİDEN KURULMAK İSTENİYOR / Tarih : 2018-04-16 09:05:55
- ORTADOĞU'DA YENİ HESAPLAR / Tarih : 2018-04-09 08:55:39
- ABD VE FRANSA'NIN TUTUMUNU NASIL OKUMALIYIZ? / Tarih : 2018-04-02 09:34:16
- RUSYA GERÇEKTE NEDEN HEDEFTE? / Tarih : 2018-03-30 09:10:50
- TERÖRLE MÜCADELEDE KANDİL VE SİNCAR'IN ÖNEMİ / Tarih : 2018-03-28 09:46:14
- AFRİN SONRASI ORTADOĞU'DAKİ YENİ DÖNEM / Tarih : 2018-03-23 08:18:25
- Dünya'da Güçlü Liderlik Dönemi Başladı / Tarih : 2018-03-21 08:03:36
- TÜRK MİLLETİ'NİN ŞAHLANIŞI / Tarih : 2018-03-18 09:01:19
- YUNANİSTAN SALDIRGANLIĞINI ARTIRIYOR / Tarih : 2018-03-16 08:08:45
- BU KEZ OYUNU TÜRKİYE KURUYOR / Tarih : 2018-03-12 08:21:03
- Dünyada Son Dönemde Yaşananlar Neyin İşareti? / Tarih : 2018-03-07 08:09:19

Diğer İsmail Özdemir Makaleleri : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  İleri »