Ortadoğu Gazetesi

ÖNDE GİDER ÖNKUZU

Sezer YOZGAT / sezeryozgat@gmail.com 2016-11-23 08:39:04

Önkuzu nazarında…

Gülen başkaları… Ağlayan biziz…

İkbal istikbal kazanan başkaları, çilelere talip olan biziz…

Mahalle kavgasından bile karakola girmeyip şiir okuyup cezaevine girenler sanal kahraman (!), işkencehanelerden işkencenin her türlüsünü çeken, ömrünün yıllarını gençliğini cezaevlerinde geçiren biziz…

Türkiye'de Ülkücü Hareket kadar çilelerle bezenmiş başka bir siyasi hareket var mıdır?

Ülkücü Hareketin filizlendiği başakların boy verdiği yıllarda o zamanın kendilerince siyasi dehaları Başbuğu değerlendirirken; "Türkeş'te yanında üç beş çocukla siyaset yapıyor" diyenlerin siyasi mekanizmaları bugünün Türkiyesinde siyaset mezarlığına gönderilmiştir. Seksen ihtilali ürünün siyasi yelpazenin içinde kendilerini yer bularak ülküdaşlarını yarı yolda bırakan kaçaklarda o siyasi yelpaze ile siyaset mezarlığında ki yerlerini almışlardır. Ülkücü Hareket bitti dedikleri 80 li yılların son yarısında " Her Dem Yeniden Doğarım Bizden Kim Usanası" düsturuyla ayağa kalkmış dün olduğu gibi bugün de Ülkücü Hareket her zaman olduğu gibi milletin ve devletin yanında olduğu gün be gün ortaya koymuştur.

Komünizm tehlikesinin karşısında çelik zırhlı duvar olan hareket tehlikelere geçit vermemiştir. Türk milletinin evlatları vatanın bölünmez bütünlüğü için şahadet şerbetini yudumluyorlardı. Tokat'ın Zile kazasında dünyaya gözünü açan Dursun Önkuzu lise yıllarında milliyetçi gençler arasında önde geliyor efendiliğiyle parmakla gösteriliyordu. İstanbul Teknik Üniversitesini kazanmış kızıl salya salan komünistlerin yüzünden oradan kaydını alıp Ankara Teknik Yüksek Öğretmen Okuluna geçiş yapıyordu.

 

1968'de Ülkücü Hareketin şehitler kervanı yola çıkıyordu. Site yurdunda Ruhi Kılıçkıran şahadet şerbetini yudumluyordu.

 

Yakasında bozkurt rozetiyle okula giden Necati Kaya okul müdüründen yediği dayak sonucu hayatını kaybediyordu. İstanbul Üniversitesinde sözde emekçiler asılda kızıl komünistler tarafından fakülte koridorunda şehit ediliyordu Yusuf İmamoğlu. Ankara'da 72 saattir aç bekleyen arkadaşlarına yiyecek götürürken kızıl kurşunlarla şahadet şerbetini yudumluyordu Süleyman Özmen. Dursun Önkuzu kardeşlerine Süleyman Özmen'in vefatını şöyle anlatıyordu;

 

Ağabeyim o olayı bizlere gözyaşları içersinde anlatmıştı. Anneme kan lekeleri olan bir ceketini saklamak üzere yıkamamasını tembih ederek emanet etmişti. "Bu kan Süleyman'ın kanı sakın yıkama, mübarek şehit kanı; yarın Allah'ın huzurunda şahitlik edecek inşallah" demişti.

 

Nereden bilecekti kendinin de şahadet şerbetini yudumlayacağını…

Komünistler tarafından kaçırılıyor çeşitli işkencelerden geçiriliyordu. Gözü dönmüş kızıl kan gözlerine inmiş Moskof uşakları artık işi aşmış ciğerlerine bisiklet pompasıyla hava basarak Ankara Teknik Yüksek Öğretmen Okulunun yatakhanesinin 4. katından aşağı atıyorlardı. 11 metre yükseklikten yere çakılıyordu Dursun Önkuzu.

 

Bir yiğidin şehadetiydi bu… Bir yiğidin vuslata ermesi…

 

Tez geliyordu Zile'ye acı haber. Dursun Önkuzu'nun arkadaşlarından birinin babası evlerine geliyor Ankara'da öğrenci olayları çıkmış Dursun'da yaralanmış diyerek apar topar Ankara'ya gidiyorlardı. Eş dost akraba Önkuzu'ların evine geliyordu. 

 

Cenaze Zile'ye doğru yola çıkıyor. Zile Genç Ülkücüler Teşkilatının önünde de sade bir tören yapılıyordu. Zile tarihinin en kalabalık gününün yaşıyordu. Türk bayrağına sarılı tabutu başında gözlerinden yaşlarla Dursun Önkuzu'nun babası Abdullah Amca şöyle sesleniyordu.

 

" Oğlum, Atatürk memleketi siz gençliğe emanet etmişti. Sen bu emanete sahip çıktın ve bu yolda Türk milletinin baş düşmanı Moskoflar tarafından katledildin. 60 sene yaşayıp da esaret içinde ölmektense yirmi yıl yaşayıp hürriyet içinde şehit olmak daha hayırlıdır."

 

Kılıçkıranlarla, İmamoğullarıyla, Önkuzularla, Özmenlerle yolumuza ışık oldular. Unutmak ihanettir… Mekanın cennet olsun vatan için canını sebil eden yiğit Dursun ÖNKUZU…
 


Diğer Makaleleri

- PROJE BAZLI YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ / Tarih : 2018-04-12 09:30:47
- AYNASI KIRILANLAR / Tarih : 2018-04-06 08:40:19
- İNTERAKTİF VERGİ DAİRESİ / Tarih : 2018-04-04 09:40:30
- ITC, her zaman etnik ve mezhep ayrımını reddetti / Tarih : 2017-11-13 12:42:18
- İŞ HAYATINDA ARABULUCULUK SİSTEMİ / Tarih : 2017-11-10 08:36:27
- TARİH TEKERRÜRDEN İBARET BARZANİ / Tarih : 2017-11-09 08:32:11
- BARZANİ VE YOLUN SONU / Tarih : 2017-11-02 08:44:04
- KRİPTO FETÖ'CÜLER SİYASETE EL ATTI / Tarih : 2017-10-27 09:54:38
- ÜLKÜCÜNÜN YERİDE YUVASIDA MHP'DİR / Tarih : 2017-08-25 09:49:09
- 15 TEMMUZ VE "DEVLET" DURUŞU / Tarih : 2017-07-15 10:10:13
- İHRACATTA E FATURA UYGULAMASI / Tarih : 2017-07-04 10:07:47

Diğer Sezer YOZGAT Makaleleri : 1 2 3 4 5 6 7  İleri »