Ortadoğu Gazetesi

REFERANDUM KORSAN OYLAR SAHTE

Orhan Karataş / 2017-09-27 09:50:07

             Peşmergebaşı Barzani, kurmaya çalıştığı İsrail uydusu terör devleti için yaptırdığı korsan referandumda, dünyada eşi benzeri görülmemiş sahtekarlıklara imza attı. Katılımı ve sonucu yüksek gösterebilmek için şeytani planlar yaptı ve uyguladı.

Kuzey Irak'daki gelişmelerin Türk medyasının içinde bulunduğu hazin durum sebebiyle kamuoyuna yeterince yansıtılmadığı acı bir gerçektir. Gazete ve televizyon patronlarının birçoğunun ya Kuzey Irak'la ticari faaliyetleri var veya Barzani ile ortaklıkları bulunuyor. Buna bir de bu ülke ve milletle olan hesaplar ekleniyor ve kamuoyuna verilen bilgiler buna göre şekilleniyor. Barzani gibi dünyanın gördüğü en büyük kalleş ve yaptığı ihanetler bu yüzden bu kadar hayat alanı bulabildi ve bu kadar ileri gitti. Her ne kadar bugün doğruyu görmüş olsalar da, siyasi iktidarın yanlışlarının ve yetersizliklerinin bu duruma gelinmesindeki rolü, elbette inkar edilemez. Nitekim, sayın Cumhurbaşkanı en son değerlendirmesinde, "Biz son ana kadar Barzani'nin böyle bir yanlışa düşeceğine ihtimal vermiyorduk, demek yanılmışız." Demek ihtiyacı hissetti.

                   

IRAK TÜRKMEN CEPHESİ

Dünya eski dünya değil, her ne kadar gizlemeye ve yanıltmaya çalışsalar da, gerçekler değişmiyor. Birçok kaynaktan bilgi edinme imkanı var. Bölgede bulunan vicdanlı, dürüst ve namuslu medya mensupları gerçekleri bir bir dünyanın gözünün içine sokuyor. Bu kadarla da kalmıyor, her ne kadar sınırlı imkanları olsa da referanduma karşı olan, sandığa gitmeyen ve bu ihaneti reddeden Kuzey Irak'daki yapılar gerçekleri teker teker ifşa ediyor. Bunlardan birisi de Irak Türkmen Cephesi'dir. Başkan Erşad Salih, bir taraftan Türkmen varlığının birliğini sağlamak ve moralli tutmak için, bir taraftan bu ihanete direnmek ve oynanan oyunu bozmak için, diğer taraftan da şeytani planları dünyaya anlatabilmek için insanüstü bir gayret gösteriyor.

                               

ŞER CEPHESİ            

Korsan referandumla ilgili olarak güvenilir kaynakların ispatlı şahitli olarak ortaya koydukları gerçekler, merkez medyanın bize sunduklarından çok farklıdır. Bizim edindiğimiz izlenim şudur: Irak Anayasası ve uluslararası hukuka aykırı olarak, Barzani'nin tamamen kendi siyasi geleceğini kurtarmak için yaptırdığı korsan referandum, tamamen düzmece bir ortamda gerçekleştirildi. Malum, Barzani referandumu bir oldu-bittiyle gündeme getirdi. Bu korsan girişime önce Kuzey Irak'daki hiçbir grup destek vermedi. Ancak her ne kadar aralarında büyük bir siyasi çekişme olsa da, GORAN hareketi, Talabani grubu, PKK ve uzantıları bu kalleşliğin yanında, bu kahpeliğin içinde olmaktan geri durmadılar. Bu şer cephesi, aralarında tam bir ihanet paylaşımı yaptılar.  

               

REFERANDUM SON ADIMDIR

          Bizim de katıldığımız televizyon programlarında Barzani yandaşları, ısrarla bu referandumun bir bağımsızlık anlamına gelmediğini anlatıyorlar. Barzani, yaptığı kalleşliğin adına "bağımsızlık referandumu" diyerek, ne yapmaya çalıştığını kesin bir şekilde ortaya koymuştur. Bu noktaya da adım adım gelmiştir. Önce Irak işgal edilmiş ve zemin hazırlanmıştır. Sonra özerlik ilanı ile ikinci adım atılmıştır. Buna bağlı olarak Barzani tamamen kendi siyasi geleceği ve menfaatleri çerçevesinde bir düzen kurmuş, Anayasa oluşturmuş, meclis açmış, para basmış ve bir devlet gibi hareket etmeye başlamıştır. Kuzey Irak'da kendisi için ayakbağı olarak gördüğü Türkmenleri yok etmek için planlı bir zulüm ve soykırım uygulamış ve Türkmen şehirlerinde demografik yapıyı değiştirerek, kontrolüne almaya uğraşmıştır. Şimdi de referandumla son adımı atıyor. Buradan bir bağımsızlık kararı çıkmayacağını söylemek eğer geri zekalılık değilse, açık şekilde aklımızla alay etmektir. Nitekim, Türkiye Cumhuriyeti Devleti de bunu böyle görmüş, böyle değerlendirmiş ve buna göre tavır almıştır. Dileğimiz ve beklentimiz bu tavrın lafta kalmaması, gereğinin de yapılması ve bu kalleşliğe son verilmesidir.

              

SANDIKLARI SAHTE OYLA DOLDURDULAR

          Biz gelelim, korsan referandumun ayrıntılarına. Barzani, elini güçlendirmek ve kanlı planına zemin hazırlamak için referandumdan çıkacak sonucu önceden garantiye almıştır. O kadar ki, gerek Irak Anayasasının, gerek uluslararası hukukun açık hükümlerine rağmen, Kerkük'ü de bu oyuna dahil etmek istemiştir. Kerkük, Irak Anayasasına göre Barzani'nin özerk yapısına dahil değildir ve tartışmalı bölgedir. Kerkük, Irak petrollerinin yüzde 40'ına sahiptir. Dünyanın en güzel, en önemli, en stratejik ve en kadim coğrafyalarından biridir. Buraya hakim olmak hayati öneme sahiptir. Bizim için de ayrı bir acıdır. Misak-ı Milli sınırları içinde olmasına rağmen, kahpe bir İngiliz planı ile elimizden alınmıştır. Barzani bu Türkmen yurdunu ele geçirmek için kanlı planlar yapmış ve uygulamıştır. Burayı referanduma dahil etmeye hiçbir hakkı ve yetkisi olmadığı halde, peşmergelerin silah zoruyla, belli bölgelerde sandık kurmuştur. Sandıkların başında Kerkük seçim kurulu değil, Erbil'den gönderilen Peşmergeler bulundu.  Türkmenler ve Araplar tarafından referandum boykot edildiği için oy vermeye kimse gitmedi. Kürt gruplar son derece düşük bir katılım gösterdi.Sonra da basının alınmadığı, siyasi parti temsilcilerinin ve uluslararası gözlemcilerin bulunmadığı ortamlarda, oy pusulalarını kendileri mühürlediler ve sandıklara doldurdular. Daha sonra anlaşıldı ki, bu durum sadece Kerkük için değil, sandık kurulan her yer için geçerlidir.

                                

MANİPÜLASYON

          Uluslararası Ajanslardan gelen haber ve bilgiler, bütün bu tespitlerimizi bir defa daha doğrulamıştır. Sadece kendilerinin sahte oylarla doldurdukları sandıkların bulunduğu yerler katılım oranına ve sonuca dahil edilmiştir. Genel kanaat Barzani'nin hakim olduğu yerlerde dahi katılımın yüzde 50'yi bulmadığını yönündedir. Bunun böyle olduğunu bildikleri ve gördükleri için daha sandıklar açılmadan, kontrollerindeki sözde medya mensupları üzerinden çok yüksek rakamlar açıklayarak kafa karıştırmaya ve manipülasyon yapmaya başlamışlardır.

                                   

İÇ SAVAŞ KAÇINILMAZ

        Yalancının mumu yassıya kadar dahi yanmamış ve rezilliklerini bütün dünya ibretle izlemiştir. BBC, PKK ve peşmergelelerden oluşan bir terörist konvoyun Türkmenlerin yaşadığı bir caddeye girdiğini, konvoydaki bazı kişilerin uzun namlulu silahlarla havaya ateş açtığını duyurdu. Türkmenlere ait Türkmeneli TV'ye ateş açıldığını aktardı. Bu durum oynan referandum oyununun ne kadar tehlikeli olduğunu ve müdahale edilmezse bir iç savaşın kaçınılmaz hale geldiğini de belgeledi.
 


Diğer Makaleleri

- Sistem değişti artık kabullenin / Tarih : 2018-07-13 10:05:19
- MHP ne yaptığını bilir / Tarih : 2018-07-12 09:38:40
- Bakanlar ve beklentiler / Tarih : 2018-07-11 09:57:28
- Yeni sistemin ayrıntıları / Tarih : 2018-07-10 09:54:03
- Üçüncü evre ve beklentiler / Tarih : 2018-07-09 09:56:57
- Faiz döviz ve enflasyon / Tarih : 2018-07-06 09:54:51
- Tarihi fırsat iyi değerlendirilmeli / Tarih : 2018-07-05 09:49:51
- CHP nereye? / Tarih : 2018-07-04 09:59:43
- Yeni sistem hızlı icraat / Tarih : 2018-07-03 09:49:55
- Böyle devam edemeyiz / Tarih : 2018-07-02 09:31:20
- Fitne güruhu neredesiniz? / Tarih : 2018-06-29 10:34:50
- Bu ilanın neresinden gocundunuz / Tarih : 2018-06-28 09:22:04
- Ne dediler ne oldu? / Tarih : 2018-06-27 09:40:31
- Devlet haklı çıktı millet aklı galip geldi / Tarih : 2018-06-26 09:36:14
- Yanlış yapma lüksümüz yok / Tarih : 2018-06-23 09:28:14
- Bu seçim hayati önemdedir / Tarih : 2018-06-22 09:52:45
- Bu seçim hayati önemdedir / Tarih : 2018-06-22 09:52:39
- HDP'nin etrafında kümelendiler / Tarih : 2018-06-21 09:36:03
- Vatan giderse telafisi yoktur / Tarih : 2018-06-20 09:37:58

Diğer Orhan Karataş Makaleleri : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  İleri »