Ortadoğu Gazetesi

Sorunlar ve hükümetin yapması gerekenler

Orhan Karataş / 2017-08-29 09:43:43

Türkiye'nin bugünkü halinden hiçbir vatan evladının memnun olması mümkün değildir. Bir yandan iç siyasi çekişmeler ve buna bağlı toplumsal huzursuzluk tırmanırken, diğer taraftan uluslararası alanda ki ilişkilerimiz kriz noktasını aşmış bir kaos noktasına ulaşmıştır. Bu duruma sorumluluk sahibi hiç kimse seyirci kalamaz. Çok acil olarak, ciddi, tutarlı, doğru ve kararlı tedbirler almak gerekiyor.Saklamaya, yanıltmaya, kafa karıştırmaya hiç gerek yok. Her şey, herkesin anlayacağı kadar nettir ve ateş bacayı sarmıştır. Özellikle dış politikada çok derin ve büyük meselelerimiz var.  Bunlara ivedilikle çözüm bulmak ve bu girdaptan çıkmak zorundayız. Sayın Bahçeli'nin dediği gibi, "Oyalanmak, zamana oynamak, hamasete odaklanmak Türkiye'ye haksızlık, Türk milletine hakarettir." 

 

KARŞI HAMLE YAPMALIYIZ

          Sorunlar bellidir. Özellikle Irak ve Suriye'deki gelişmeler doğrudan Türkiye'yi hedef alacak boyutlara ulaşmıştır. ABD'nin PYD eliyle Suriye'de, Barzani eliyle Irak'da terör devleti kurma planları yaptığı, bu kirli hesaplara artık PKK'nın da dahil edildiğini ibretle izliyoruz. Suriye'de İdlip üzerinden yeni oyunlar oynanmaktadır. ABD'nin El Kaide varlığını ileri sürerek, burayı kontrole almak ve PYD'ye Akdeniz koridoru açmak istediği artık bütün dünyanın malumudur.

 

Bütün oyunların gelip dayandığı yer Türkiye'dir. Bu durumda bizim de karşı hamleler yapmamız en doğal hakkımızdır. İran Genelkurmay Başkanı'nın Türkiye'ye gelerek 3 gün süren temaslarda bulunması, yeni ittifaklar kurabileceğimizi göstermiştir. Rusya ayrı ve önemli bir aktördür, ancak, ABD gibi, onlara da fazla güvenemeyiz ve kendi işimizi kendimiz görmek zorundayız. İran ve Türkiye'nin PKK'ya karşı ortak operasyon yapabilecekleri beklentisi çok yerindedir ve bu işbirliği arttırılarak sürdürülmelidir. İran'la anlaşılarak Kandil ve Sincar'a kapsamlı bir harekat yapılmalı, hainlerin yerleştiği her yer başlarına yıkılmalıdır. Afrin ile Ayn El-Arab bağlantısı kurmaya çalışan teröristler kesinlikle ve kararlılıkla imha edilmelidir.

                       

REFERANDUM SAVAŞ SEBEBİ SAYILMALI

Barzani'nin referandum ısrarı bizim için hiçbir şekilde kabul edilemez bir girişimdir. Bu referandumun yapılması ve çıkacak sonuç İsrail uydusu Kürdistan'ın yolunu tamamen açacaktır.Bu referandum Türkmenlerin ve Türkiye'nin felaketi olacaktır. Yapılması gerekeni Sayın Devlet Bahçeli net şekilde söylemiştir:

 

"Bu referandum Türkiye için gerekirse de savaş sebebi sayılmalıdır." AKP'nin Barzani sevdasından biran önce vazgeçmesi ve bu peşmergebaşına hak ettiği dilden konuşmaya başlaması şarttır. Sayın Başbakanın MHP liderine yönelik açıklamalarının bir hata veya gaf olarak kalmasını ümit ediyor ve bekliyoruz. Zira, Barzani uğruna Sayın Bahçeli'yi hedef almanın izahını yapamayacakları gibi bunun hesabını da veremeyeceklerini unutmamaları gerekir.

                       

FETÖ İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

FETÖ ihaneti ile ilgili gelişmeler ayrı bir sorundur. Bu hainlere karşı verilen mücadele ve yapılan yargılamalarda henüz bir sonuç alınamamıştır. Her ne şekilde olursa olsun, 15 Temmuz'da darbeye kalkışan FETÖ'cü canilerin son ferdine kadar yedikleri aş, içtikleri su, emdikleri süt burunlarından mutlaka fitil fitil getirilmelidir.

 

Bu bir mecburiyettir bu mücadele kapsamlı ve kararlı bir şekilde yapılmadığı takdirde yeni 15 Temmuzların yaşanması kaçınılmazdır. Sayın Bahçeli, "Bu hain ve haşhaşi örgütün izinin kazınması ve isminin dahi bir daha anılmaması için müessir bir ortak akıl, muhtevalı bir strateji, mutlak bir adalet müessesesi, ters propagandaları çürütecek muazzez bir fikri temel, sınırları kalın olarak belirlenmiş makul deliller, nereye ulaşılacağını, hangi sonuçların alınacağını öngören muazzam bir görüş derinliği ve de siyasi kararlılık vazgeçilmez önemdedir."

Sözleriyle ne yapılması gerektiğini söylemiş ve bu konuda da yol göstermiştir. Hükümetin ve rejimin meşruiyetiyle ilgili soru ve sorgulamaların son bulması, toplumsal barışı sabote eden, kaygı ve korkuları tetikleyen, mücadeleyi savsaklayan karmaşanın sona erdirilmesi önerisinde bulunmuştur.

 

DEVLETİ CEMAATLERE TESLİM ETMEYİN

Sayın Bahçeli'nin dikkat çektiği bir başka ve çok önemli hususu bir defa daha hatırlatmak isterim: Devlet içinde yeni oluşumların mutlaka önüne geçilmelidir. FETÖ'nün yerini başka cemaatlerin doldurduğunu veya doldurmak için sıraya girdiğini büyük bir endişe ile takip ediyoruz.

 

Sayın Bahçeli'nin işaret ettiği gibi, "bu cemaat benim, bu tarikat benden, şu grup senden" diyerek yine devletin hücrelerine kadar sızma girişimlerine seyirci kalmak, hatta teşvik etmek, gelecekte daha büyük badirelere yol açacaktır.

 

Devlet onun bunun yuvalanacağı, sızıp gizli gündemini icra edeceği bir yer ve yapı değildir. Şu uyarıyı hiç kimse unutmamalıdır: "Türkiye Cumhuriyeti devleti üzerinde hiç kimse spekülasyon yapamayacak, çetele tutamayacak, her şeyi kendinden veya partisinden ibaret göremeyecektir. Türkiye'nin varlığı, şu ya da bu partiye bağlı, ona veya buna bağımlı olmayıp 80 milyon millet evladının namus, onur, irade ve ülküleriyle pekişmiş, güvence ve garantiye alınmıştır." 

 

SINIR VE GÜMRÜK KAPILARI AÇILIR

Almanya ve ABD Türkiye'ye açık bir düşmanlık içindedirler. Almanya'nın FETÖ firarilerini korumakla kalmayıp, kullandığını ibretle izliyoruz. Darbeye bizzat karışan hainler bu ülkeyi mesken tutmuşlardır ve cirit atmaktadırlar.

Bunun iyi ilişkilerle, dostlukla izahı yapılamayacağı gibi açık şekilde ahlaksızlıktır ve doğrudan saldırıdır. Hükümet bu noktalarda daha kararlı ve sağlam durmalıdır.Almanya'dan firari sanıkları derhal iadesi istemek uluslararası hukukun bize sağladığı bir haktır. Bu hakkı kullanırken uluslararası kurumları da arkamıza alacak şekilde belgeleriyle hareket etmek çok yerinde olacaktır.

Adil Öksüz için Almanya'ya nota verilmiştir ve bunun takibi ve gereği sonuna kadar yapılmalıdır. Almanya'nın Gümrük Birliği Anlaşması'nın bize karşı koz olarak kullanmaya kalkışması kabul edilemez bir durumdur.

 

AB'nin diğer üyelerinin Almanya ile aynı görüşte olmadıkları ortaya çıkmıştır. Bu elimizi güçlendirecek bir gelişmedir. Diğer taraftan Türkiye'nin sınır ve gümrük kapılarını ardına kadar açmak ve 'giden gider, gelen gelir " demek hakkı artık doğmuştur.

 

 
 


Diğer Makaleleri

- Sistem değişti artık kabullenin / Tarih : 2018-07-13 10:05:19
- MHP ne yaptığını bilir / Tarih : 2018-07-12 09:38:40
- Bakanlar ve beklentiler / Tarih : 2018-07-11 09:57:28
- Yeni sistemin ayrıntıları / Tarih : 2018-07-10 09:54:03
- Üçüncü evre ve beklentiler / Tarih : 2018-07-09 09:56:57
- Faiz döviz ve enflasyon / Tarih : 2018-07-06 09:54:51
- Tarihi fırsat iyi değerlendirilmeli / Tarih : 2018-07-05 09:49:51
- CHP nereye? / Tarih : 2018-07-04 09:59:43
- Yeni sistem hızlı icraat / Tarih : 2018-07-03 09:49:55
- Böyle devam edemeyiz / Tarih : 2018-07-02 09:31:20
- Fitne güruhu neredesiniz? / Tarih : 2018-06-29 10:34:50
- Bu ilanın neresinden gocundunuz / Tarih : 2018-06-28 09:22:04
- Ne dediler ne oldu? / Tarih : 2018-06-27 09:40:31
- Devlet haklı çıktı millet aklı galip geldi / Tarih : 2018-06-26 09:36:14
- Yanlış yapma lüksümüz yok / Tarih : 2018-06-23 09:28:14
- Bu seçim hayati önemdedir / Tarih : 2018-06-22 09:52:45
- Bu seçim hayati önemdedir / Tarih : 2018-06-22 09:52:39
- HDP'nin etrafında kümelendiler / Tarih : 2018-06-21 09:36:03
- Vatan giderse telafisi yoktur / Tarih : 2018-06-20 09:37:58

Diğer Orhan Karataş Makaleleri : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  İleri »