Ortadoğu Gazetesi

STRATEJİK HESAPLARIN KESİŞTİĞİ ALAN EL BAB

Sezer YOZGAT / sezeryozgat@gmail.com 2016-09-09 09:12:54

Türkiye, 24 Ağustos günü sabaha karşı "Fırat Kalkanı" adlı operasyonu başlatması ile birlikte Suriye'de kartlar adeta masaya tekrar yatırıldı ve karılarak dağıtılmaya başladı. 

Bilindiği üzere ABD'nin bölgede kendine kara gücü olarak PKK Terör Örgütünün Suriye Kolu olan PYD'yi seçmesi ve onlarla birlikte hareket etmesi daha sonrasında ise Türkiye ile Rusya arasında yaşanan uçak krizinin arkasından adeta Türkiye, Suriye'de yaşananlar karşısında seyirci durumuna düşürülmek istenmiştir. Bölgesel hesaplaşmaların vekaletler savaşı üzerinden yürütüldüğü Suriye'de ABD -  Rusya arasında  satranç hamleleri üzerinden adeta bir bilek güreşi yapılmaktadır.

Türkiye, Suriye'de yaşanan iç savaş dolayısıyla üç milyonu aşkın bu ülkenin vatandaşını ülkesinde mülteci olarak barındırmaktadır. Dokuz yüz kilometrelik bir sınır hattı bulunan Suriye'de yaşananlar karşısında bölgenin güvenlik problemi her anlamda Türkiye'yi ulusal güvenlik noktasında tehdit etmektedir.

Suriye'nin bir bölümünde Esad rejimi, bir bölümünde Muhalifler bir bölümünde PKK'nın Suriye kolu PYD ve silahlı gücü YPG ve bir yanda da IŞİD bulunmaktadır.

Türkiye sınır güvenliğini sağlamak ve Suriye'nin toprak bütünlüğüne katkı sağlamak adına 24 Ağustos sabaha karşı başlattığı Fırat Kalkanı Operasyonu ile birlikte Cerablus hattındaki IŞİD mensuplarını geri püskürterek o alanın Özgür Suriye Ordusu mensupları eliyle terörden arındırılması ve güvenli bir bölge haline getirilmesi istenmektedir.

Suriye'de Türkiye'nin güney hattında PYD tarafından ülkenin en doğusunda Cezire daha sonrasında Kobani ve Akdenize açılan hat üzerine doğru olan bölgede Afrin adlı üç ayrı kanton oluşturulmuştur. 

Cezire ve Kobani arasında bulunan ve bölgenin yerleşik halkı olan Türkmen ve Arap olan Tel Abyad'ın PYD Terör Örgütü tarafından ele geçirilmesi ile birlikte iki kanton arası birleştirilmiştir. Bunun bir sonraki aşaması ise Kobani ile Afrin arasındaki bulunan hatta Azez ile Cerablus'un arasındaki bölümü de topraklarına katarak bu hatta tamamen bir PKK Terör Örgütünün eliyle Amerika'nın desteğiyle bir Kürt Koridoru oluşturulmak istenmektedir. 

Rusya'nın ise Suriye'de bulunmasının en büyük sebebi Rusya'nın Akdeniz'de nefes alanı oluşturmasıdır. Kara parçası ile bölgeye açılamayan Rusya, Suriye'siz  Karadeniz'e hapsolmuş ve kendi etrafında dönen bir yapıda olacaktır. Bunun en büyük çıkış noktası ise Suriye'dir ve Suriye'de Rusya'nın bulundurduğu askeri üsler vasıtasıyla Akdeniz'e ve oradan bölgeye yayılmaktadır.

Bunun yanı sıra yaşanan enerji savaşları ve Akdeniz'de Kıbrıs adası ile Suriye arasında bulunan hatta ki enerji rezervleri bütün büyük güçlerin iştahını kabartmaktadır.

Durumun bu halde olmasıyla birlikte Suriye'yi satranç masasına yatıranlar her hamleyi yapmanın peşinde koşmaktadırlar.

Durumun böyle olmasıyla birlikte Türkiye'nin kırmızı çizgi olarak ortaya koyduğu Fırat'ın batısında PYD'yi görmek istemediğinin tüm gerçekliği ile bilinmesi karşısında SDG güçleri adıyla Menbiç'e girilmiştir. 

Türkiye'nin de Cerablus'u IŞİD'den temizlemesi ve bölgede alanı terör yapılarından arındırma çalışmaları ile birlikte Menbiç'in batı yakasına 45 kilometre, Cerablus'un güneybatısına 60 kilometre mesafede yer alan El Bab kasabası satranç tahtasında kimin bir adım daha ileri gideceğinin, adeta ülkenin kaderinin çizileceği bir nokta olarak bulunmaktadır.

Şu an bu kasaba IŞİD'in elinde bulunmaktadır ve IŞİD için Rakka'dan sonra adeta ikinci başkent hüviyeti taşımaktadır. PYD Cerablus'u artık alamayacağını bildiği için aşağıdan güneye inerek El Bab'ı ele geçirerek Afrin ile Kobani arasında bu hattan bir koridoru hayata geçirmek istemektedir. 

Bir yandan Esad rejimi orayı ele geçirerek tekrar rejimin bölgesine katmak istemektedir. Diğer yandan ise TSK öncülüğünde Özgür Suriye Ordusu El Bab'a yönelerek bölgeyi terörden arındırmak istemektedir.

Bu hamle hem ABD'yi hem Rusya'yı çok yakından ilgilendirmekte ve yapılan açıklamalardan rahatsızlıklarını da gözlemlemekteyiz. 

Türkiye'nin bölgede söz sahibi olmasından ikisi de hiç hoşnut değildir. 

Yalnız şu var ki iki hem ABD hem de Rusya bölgesel oyunda kendi üstünlüklerini kurmak istemektedir. Türkiye ise bölgenin güvenliğini ve Suriye'nin toprak bütünlüğünü istemektedir.

Bunu daha iyi okuyabilmek için şunu iyi gözlemlemek gerekmektedir.

Suriye'de patlak veren iç savaş sonrasında Türkiye'de Mardin Nusaybin'in sıfır sınırında karşısındaki Kamışlı'dan başlayarak o hatta bir PKK'nın geçmişten gelen yapısıyla birlikte bir yapı oluşturulmuş ve yayılmış ve rejim de buna göz yummuştur. Diğer yanda ise Rakka'dan başlayarak IŞİD Terör Örgütü yayılmaya başlamıştır. Ne hikmet se IŞİD ele geçirdiği toprakları ne rejimden ne de PYD'de den ele geçirmemiştir. Ele geçirdiği toprak hep muhalifler ile verdiği savaş sonrasında ele geçirmiştir. 

PYD'de ele geçirdiği toprakları IŞİD'den ele geçirmektedir. 

2011 Martında başlayan çatışmalar altıncı senesine doğru yaklaşırken yollar El Bab kasabasında kesişmektedir. 

Bölgenin geleceğinin yeniden dizaynında El Bab'da kimin üstünlük kuracağı, kimin elinde kalacağı hayati önem taşımaktadır.  
 


Diğer Makaleleri

- PROJE BAZLI YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ / Tarih : 2018-04-12 09:30:47
- AYNASI KIRILANLAR / Tarih : 2018-04-06 08:40:19
- İNTERAKTİF VERGİ DAİRESİ / Tarih : 2018-04-04 09:40:30
- ITC, her zaman etnik ve mezhep ayrımını reddetti / Tarih : 2017-11-13 12:42:18
- İŞ HAYATINDA ARABULUCULUK SİSTEMİ / Tarih : 2017-11-10 08:36:27
- TARİH TEKERRÜRDEN İBARET BARZANİ / Tarih : 2017-11-09 08:32:11
- BARZANİ VE YOLUN SONU / Tarih : 2017-11-02 08:44:04
- KRİPTO FETÖ'CÜLER SİYASETE EL ATTI / Tarih : 2017-10-27 09:54:38
- ÜLKÜCÜNÜN YERİDE YUVASIDA MHP'DİR / Tarih : 2017-08-25 09:49:09
- 15 TEMMUZ VE "DEVLET" DURUŞU / Tarih : 2017-07-15 10:10:13
- İHRACATTA E FATURA UYGULAMASI / Tarih : 2017-07-04 10:07:47

Diğer Sezer YOZGAT Makaleleri : 1 2 3 4 5 6 7  İleri »