Ortadoğu Gazetesi

SURİYE'DE MEHMETÇİĞİN HEDEF ALINMASININ HESABI BÜYÜK

İsmail Özdemir / 2016-11-25 08:44:41

Geride bıraktığımız Pazartesi günü bu köşeden, Türkiye'nin güney sınırları boyunca uzanan, Kıbrıs'tan başlayıp Irak sahasına kadar ilerleyen alan içerisindeki yaşananları ve son gelişmeleri değerlendirmiştik.

Aynı düzlem içerisinde Türkiye'ye son derece pis ve habis bir oyunun kurgulanmakta olduğuna yönelik endişelerimizi dile getirmiş, Fırat Kalkanı Harekâtı'nın en kritik aşamasında bulunduğumuzu söylemiş ve "Geride bıraktığımız günlerde Hürriyet gazetesinde yayınlanan bir haberde ABD'de yeni seçilen hükümetle Türkiye ilişkilerinin değerlendirildiği bir haberde Kıbrıs konusuna değinilmişken, 'ismi açıklanmayan üst düzey bir ABD'li kaynak' olarak sunulan şahsın söylediği "Türkiye'nin adadaki 38 bin askerine başka yerde ihtiyacı var. Örneğin Suriye'de!" sözleri dikkat çekici olmuştur. Kıbrıs'ta Türkiye'nin büyük bir caydırıcı güce sahip askerinin bulunduğu doğrudur.  Ancak burada sorulması gereken soru Suriye'de ne olacak yada nasıl bir oyun kurgulanmıştır ki, adadaki Türk varlığını korumak için hayati derecede öneme sahip olan askerlerimizin Suriye'ye kaydırılabileceği hesap edilmektedir?" ifadelerini kullanmıştık.

Dün Suriye'nin El Bab kasabasının kuzey batısında bulunan bir bölgede Esad rejiminin savaş uçakları tarafından düzenlendiği değerlendirilen saldırıda askerlerimizin hedef alınması sonu 3 askerimizin şehit, 10 askerimizinse yaralı olması bu yöndeki endişelerimizin daha da güçlendirilmesine sebep olmuştur.

Kıbrıs'ta yürütülen müzakerelerin Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin uzlaşmaz tutumu ve Yunanistan'ın ısrarla "adadaki garantörlük haklarının iptal edilmesi" talebi sebebiyle tıkanması, ABD'nin söylemlerine rağmen Menbiç'i boşaltmayıp, aksine Fırat'ın doğusuna çekilmek yerine El Bab istikametine doğru PKK-PYD'nin ilerleyişi, Türkiye'nin ikazlarına rağmen Tel Afer'i Haşdi Şabi unsurlarının kuşatmış olması da aynı gerekçelerle yükselen endişeleri besleyen gelişmeler olmaktadır.

* * *

Dün gerçekleştirilen saldırıyı daha enteresan kılan bir başka olay ise 24 Kasım 2015 günü hava sahamızı ihlal eden Rus savaş uçağını düşürmemizin yıl dönümünde gerçekleşmiş olmasıdır.

Neresinden bakarsak bakalım, bu saatten sonra Suriye'de terör örgütlerine karşı icra edilen Fırat Kalkanı Harekâtı'nın en hayati noktasında olduğumuz sonucu artık kesinlik kazanıyor.

Suriye kaynaklı gelen haberlere bakıldığında rejimin bu saldırıyı ilk önce kendilerinin yapmadığını ilan etmesi, ardından da aksi yönde söylem değişikliğine gitmesi düşündürücüdür.

Yine Suriyeli bazı medya kuruluşlarına göre Esad rejimine ait savaş uçaklarının Türk askerlerini hedef almasının gerekçesi, El Bab'a girilmemesi yönünde sergilenen bir duruş olarak değerlendiriliyor.

Nitekim yakın zaman öncesinde rejimin EL Bab yakınlarında bulunan Kuveyris askeri üssüne yoğun bir takviye yapmaya başladığı da bilinmekte.

Meseleyi sorunlu kılan en hayati konu ise Rusya'dan habersiz neredeyse hiçbir adım atmayan Esad rejiminin, şayet bu saldırıyı kendisi gerçekleştirdiyse, nasıl olupta böylesine bir kararı verebildiğidir?

Yada askerlerimize yönelen bu saldırı Rusya'nın bilgisi ve onayı dahilinde mi yapılmıştır?

İhtimaller elbet ki oldukça fazladır.

Tekrar Pazartesi günkü yazıda ifade ettiğimiz "ismi açıklanmayan ABD'li kaynak" tarafından söylenenlere bakıldığındaysa ortaya üçüncü bir ihtimal daha çıkıyor ki, bu da Esad rejimi kullanılarak askerlerimizin bir başka odak tarafından hedef alınmış olması ihtimalidir.

Biliyorum benim gibi bu satırları okuduğunuzda sizlerin de aklında pek çok soru işareti oluşacaktır.

* * *

Fakat bu durum ülkemizin Suriye'de önemli bir askeri operasyon icra ederken karşı karşıya kaldığı tehditlerin boyutunu artırmış olduğu gerçeğini değiştirmeyecektir.

Görünen o ki birileri Türkiye'yi El Bab'dan uzak tutmanın aksine, Kıbrıs, Suriye ve Irak üzerindeki belirli alanlara yoğunlaşan dikkatini özellikle de bu alana çekme ve yine burada hapsetme gayretini taşıyor.

Zira bu saldırıya ülkemizin tedbiren dahi olsa vereceği tepkiler mutlaka olacaktır.

Anlaşılan o ki bizden beklenen Suriye'de bulunan askeri güçlerimizi takviye edip, dikkatimizi Kıbrıs, PKK-PYD, Musul ve Haşdi Şabi üzerinden ağırlıklı olarak Esad rejimine kaydırmamız, bu nedenle de Suriye'deki askeri varlığımızı artırmamızdır.

Böylesi bir durum olursa Suriye'ye askeri güç takviyesi yapacağımız göz önüne alınarak, bu kuvvetlerin bir kısmını Kıbrıs'tan kaydırabileceğimiz, böylelikle de Kıbrıs üzerindeki garantörlük haklarımızdan taviz verebileceğimiz hesap ediliyor.

Dahası aynı senaryonun hayata geçmesi halinde PKK-PYD'nin malum çevrelerce güvence altına alınarak Rakka operasyonu öncesinde Suriye'de açabileceğimiz yeni cephelerin önüne geçilebileceği, böylelikle "PKK Koridoru" bahsinin gündemden düşmeyeceği düşünülüyor.

Son olarak Musul ve çevresiyle beraber Tel Afer üzerinde sergilenen oyundan da Türkiye'nin saf dışı bırakılması hedefleniyor.

Durum böylesine karmaşık ve geleceğimiz açısından tuzaklarla doluyken aklıselimle hareket edip, gerçekten neler olup bittiğine odaklanmak son derece önemlidir.

Birileri canımızı acıtıp "Cambaza bak" derken, meselelerin geri planında nelerin olup bittiğini değerlendirmek milli bir sorumluluktur.

Akılardan çıkarmamamız gereken neredeyse tüm dünyanın diken üzerinde olduğu bir ortamda sınırların değiştirilmeye çalışıldığı bir coğrafyanın tam da ortasında bulunuyor olmamızdır.
 


Diğer Makaleleri

- FRANSA'NIN TÜRKİYE KARŞITI EYLEMLERİ ARTIYOR / Tarih : 2018-04-25 09:36:39
- BÖLGESEL HAMLELER VE TÜRKİYE'NİN KARARLILIĞI / Tarih : 2018-04-20 09:54:01
- SURİYE'DE OYUN YENİDEN KURULMAK İSTENİYOR / Tarih : 2018-04-16 09:05:55
- ORTADOĞU'DA YENİ HESAPLAR / Tarih : 2018-04-09 08:55:39
- ABD VE FRANSA'NIN TUTUMUNU NASIL OKUMALIYIZ? / Tarih : 2018-04-02 09:34:16
- RUSYA GERÇEKTE NEDEN HEDEFTE? / Tarih : 2018-03-30 09:10:50
- TERÖRLE MÜCADELEDE KANDİL VE SİNCAR'IN ÖNEMİ / Tarih : 2018-03-28 09:46:14
- AFRİN SONRASI ORTADOĞU'DAKİ YENİ DÖNEM / Tarih : 2018-03-23 08:18:25
- Dünya'da Güçlü Liderlik Dönemi Başladı / Tarih : 2018-03-21 08:03:36
- TÜRK MİLLETİ'NİN ŞAHLANIŞI / Tarih : 2018-03-18 09:01:19
- YUNANİSTAN SALDIRGANLIĞINI ARTIRIYOR / Tarih : 2018-03-16 08:08:45
- BU KEZ OYUNU TÜRKİYE KURUYOR / Tarih : 2018-03-12 08:21:03

Diğer İsmail Özdemir Makaleleri : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  İleri »