Ortadoğu Gazetesi

TÜRKİYE'NİN JEOSTRATEJİK HAMLESİ VE SİNCAR/ KARAÇOK OPERASYONU

Sezer YOZGAT / sezeryozgat@gmail.com 2017-04-28 09:26:48

Türkiye'nin içerisinde bulunduğu coğrafyadan kaynaklı olarak bulunduğu bölgedeki konumu jeopolitik ve jeostratejik öneme sahiptir.

Türkiye'nin bulunduğu coğrafyada güvenliği sadece bulunduğu sınır hatlarından değil o sınırların da ötesinden geçmektedir.

Bu kapsamda 24 Ağustos 2016 günü Suriye'de Azez Cerablus hattında Fırat Kalkanı Harekatı başlayıp 29 Mart 2017 Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sonrasında harekatın bitirildiği ilan edilmiştir.

Harekatın bitirildiğinin ilan edilmesinden sonra Suriye'de ve Irak'ta ulusal ve uluslararası güvenliğimize tehdit olan noktalara karşı gerekli adımların atılacağının sinyalleri de verilmiştir.

Türkiye'de ulusal ve uluslararası güvenliğini sağlamak adına Türkiye ve Dünya kamuoyu önünde de güvenliğini sağlaması için yaptığı askeri harekatlar hukukun bir gereğidir.

Bu hukukun gereği olarak Türkiye, 25 Nisan günü Irak Musul'un batı kısmında kalan Sincar Dağı ile Suriye Kamışlı'nın güneyinde Karaçok Dağına gece saatlerinde hava operasyonu gerçekleştirdi.

Suriye'de bulunan Karaçok dağının önemi bölgede bulunan vericiler ve antenler vasıtası ile Kandil'deki PKK varlığı ile Suriye'de ki PKK/PYD yapılanmasının iletişimi sağlanmaktadır. Diğer yandan Karaçok dağınında içerisinde bulunduğu Suriye'nin Kamışlı kasabası Nusaybin'in karşı yakasıdır. Nusaybin'de ki terör yapılanmasının bu kadar azması ve güçlenmesi Nusaybin'de ki terör faaliyetlerinde yer alan lojistiğin ve insan gücünün büyük bölümüde buradan sağlanmaktadır.

Irak'ta bulunan Sincar Dağı ise; bölgeye IŞİD'in saldırısı sonrasında kağıttan kaplan olan peşmergelerin soluğu çöllerde almasıyla birlikte bölgeye gelen PKK unsurlarının bölgedeki IŞİD ile mücadele adı altında bölgeye yerleştiği bilinmektedir.

PKK'nın Sincar Dağına yerleşmesinin sebebi bölgede IŞİD ile mücade görüntüsü verilerek bulunduğu coğrafyada ki yer altı kaynaklarının üzerine oturarak kendine yeni bir alan açması ve Suriye'nin ve Irak'ın bölünmesinde kendine yeni alanlar açmak istemesidir.

 Şubat 2016'da Ankara Merasim Sokak saldırısı ile Mart 2016'da Ankara Kızılay saldırısının planlama safhası ile talimatı Karaçok dağından verilmiştir. Öte yandan İstanbul, Van, Elazığ saldırılarının planlama safhası ile talimatı Sincar Dağındaki Sunnin üssünden verilmiştir. 

İran'ın bölgede Şii Hilali oluşturma çabaları eskiden bu yana bilinmektedir. PKK'da bir yanı İran'a dönük olan Kandil Dağı, Irak'ın kuzey batı blokunda yer alan Sincar Dağı ve karşı coğrafyasında yer alan Suriye'deki Karaçok Dağı ile bir koridor açarak kendine nefes alanı açmak istemektedir.

Türkiye'de haklı olarak yanı başındaki bu terör yuvalarına ve terör yapılanmalarına karşı meşru hakkı olarak operasyon gerçekleştirmiştir.

Diğer yandan Türkiye'nin müttefiki ve stratejik ortağı konumunda bulunan ABD yetkililerinin yaptığı açıklamalar ve ABD'li bir komutanın üst düzey PKK yöneticilerinden Şahin Cilo kod adlı Ferhat Abdi Şahin isimli terörist ile bölgede incelemelerde bulunması konunun başka bir boyutudur.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Toner'in Türkiye'nin, ne ABD ile ne de DEAŞ karşıtı koalisyonla uygun bir koordinasyon oluşturmadan düzenlediği hava saldırısıyla ilgili derin endişe duyduk demektedir. Burada bir parantez açarak şunu belirtmek istiyorum. ABD'nin DEAŞ ile Mücadele adı altındaki merkezinde bir PKK/ PYD 'li görevli olarak bulunmaktadır.

Obama dönemi Türkiye ve PKK / PYD arasında ikircikli bir politika izleyen ABD'nin Trump dönemi de aynı yönde bir politika izleyeceği izlenimleri verdiği ortaya çıkmaktadır.

Obama Döneminde ABD'nin IŞİD ile mücadele özel temsilcisi sıfatını taşıyan McGurk'un Türkiye'yi çok rahatsız eden, PKK/PYD kamplarında ki görüntüleri ve bu şahsın Trump döneminde de aynı görevine devam ettiği bilinmektedir.

Bu şahıs yapılan hava saldırıları sonrası yapılan saldırı ortaklarımızın ölümüne sebep oldu diyebilmektedir.

Türkiye'nin Münbiç'i işaret ettiği günlerde de PYD'nin elinde bulunan bölgenin bir yakasında ABD zırhlılarının bir yakasında Rus zırhlılarının hemen yer aldığı ve bölgenin Esed rejimine terkedileceği yalanı da üzerinden sayılı günler geçmiş bir gerçeklik olarak önümüzde durmaktadır.

Bir yandan PKK burada misafir biz ev sahibiyiz, PKK'yı terörist örgüt olarak görmüyoruz diyen Barzanilerin açıklamaları da hafızalardaki tazeliğini korumaktadır.

PKK'nın Sincar dağına yerleşme sürecinde kendilerini ziyaret eden Mesut Barzani'nin verdiği pozlarda yakın tarihimizin ve bu yaşananların bir delili niteliğindedir.

Küresel güçler bölgede attıkları adımlarla satranç oynamaktadırlar. Şah'ıda matıda bölgede hesabı olan küresel güçlerdir. Bu satranç masasındaki piyonlarda bu terör örgütleridir. 

Yalnız oyun bittiğinde şahta matta piyonda hepsi aynı kutunun içine girecek ve kutu kapanacaktır. 

Bölgede ki etnik ayrışmalar, mezhep savaşlarının hepsinin arkasındaki gerçek enerji savaşları üzerine kurulmuştur. 
 


Diğer Makaleleri

- DEVLET BAHÇELİ VE UZUN 21 YIL / Tarih : 2018-07-06 09:52:33
- DEVLET BAHÇELİ VE SİYASETTE UFUK ÖTESİ / Tarih : 2018-06-29 10:28:24
- PROJE BAZLI YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ / Tarih : 2018-04-12 09:30:47
- AYNASI KIRILANLAR / Tarih : 2018-04-06 08:40:19
- İNTERAKTİF VERGİ DAİRESİ / Tarih : 2018-04-04 09:40:30
- ITC, her zaman etnik ve mezhep ayrımını reddetti / Tarih : 2017-11-13 12:42:18
- İŞ HAYATINDA ARABULUCULUK SİSTEMİ / Tarih : 2017-11-10 08:36:27
- TARİH TEKERRÜRDEN İBARET BARZANİ / Tarih : 2017-11-09 08:32:11
- BARZANİ VE YOLUN SONU / Tarih : 2017-11-02 08:44:04
- KRİPTO FETÖ'CÜLER SİYASETE EL ATTI / Tarih : 2017-10-27 09:54:38
- ÜLKÜCÜNÜN YERİDE YUVASIDA MHP'DİR / Tarih : 2017-08-25 09:49:09
- 15 TEMMUZ VE "DEVLET" DURUŞU / Tarih : 2017-07-15 10:10:13
- İHRACATTA E FATURA UYGULAMASI / Tarih : 2017-07-04 10:07:47

Diğer Sezer YOZGAT Makaleleri : 1 2 3 4 5 6 7  İleri »