Ortadoğu Gazetesi

Türkiye Neden Küresel Terörizmin Hedefinde?

İsmail Özdemir / 2017-01-04 08:36:09

Türkiye sıradan terör saldırılarının hedefinde olmadığını, terörizmin neredeyse her boyutunun ve kendi geliştirdiği kanlı sistematiğinin hedefinde olduğunu yılbaşı gecesi İstanbul'daki bir eğlence mekânına düzenlenen ve 39 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla bir kez daha görmüş oldu.

Kuşkusuz ki güvenlik uzmanları meseleyle ilgili çok daha derinlemesine ve ayrıntılı yorumlar yapacaktır ancak mevcut tabloda görünen ülkemizin yerel yada bölgesel değil, daha geniş çapta olmak üzere küresel bir terör saldırısına maruz kaldığıdır.

Lütfen dikkat buyurunuz yaklaşık son bir aylık zaman içerisinde doğu ve güneydoğuda güvenlik güçlerimizi hedef alan silahlı terör eylemleriyle birlikte, İstanbul Beşiktaş ve Kayseri'de canlı bombalı, araçlara bombalar yüklemek suretiyle gerçekleştirilen terör saldırılarını ve Rus büyükelçinin öldürülmesi hadisesinde görüldüğü gibi "suikast tarzı" terör eylemlerini de ne yazık ki yaşamıştır.

Yılbaşında gerçekleşen terör eylemi ise gerek eylemcinin yabancı kökenli olması, gerekse eylemde otomatik silah kullanarak masum insanların üzerine hunharca ateş etmesi dikkate alındığında, farklı terör eylemlerinin de tehdidi altında olduğumuzu gösteriyor.

Yaşanan bunca eylem ve eylemsel çeşitlilik kuşkusuz ki Türkiye'nin Suriye başta olmak üzere bölgesinde yaşananlardan ve küresel ölçekte aynı zaman diliminde vukuu bulan hadiselerden bağımsız olarak değerlendirilemez.

Zira hangi terör örgütü olursa olsun, kendisine hedef seçtiği bir ülkede eylem gerçekleştirebilmek adına mutlaka bir yabancı devlet desteği yada devlet dışı aktörlerden destek alarak, o ülke üzerinde hayata geçirilmeye çalışılan genel plana hizmet eden bir özelliğe sahiptir.

Bu nedenle ülke olarak karşı karşıya olduğumuz sorunun ciddiyeti ortadadır.

Aralık-Ocak dönemi içerisinde Türkiye çeşitli terör eylemleriyle hedef alınırken, Rusya'nın da Ankara büyükelçisi dâhil olmak üzere bazı diplomat ve önemli istihbarat elemanlarının suikast ve "intihar süslü" olaylarla hayatını kaybetmesi birbirinden bağımsız değerlendirilemeyecek hadiselerdir.

* * *

Dikkat edilirse iki ülke Suriye krizinin başlangıcından bu yana ateşkesin sağlanmasına yönelik olarak son derece önemli adımlar atmaya başlamışken ve bu adımların somut neticeleri sağlıklı bir şekilde hayata geçirilmeye başlanmışken aynı zaman dilimi içerisinde farklı yollarla da olsa hedef alınıyorlar.

Bu nedenle yüz yüze kaldığımız sorunun düşündüğümüzden çok daha fazla arka plana sahip olduğu ve geri planında yatan kirli ve habis düşüncelerin bulunduğunu görmemiz gerekiyor.

Türkiye kendi topraklarına yönelen terör tehdidini yerinde bertaraf etmek üzere Suriye'de bu zamana dek hiçbir ülkenin cesaret edemediği tarzda büyük ve önemli bir askeri harekât icra ederken, üstelik bu askeri harekâtta yine bir o kadar mühim ve başarılı sonuçlar elde etmeye başlamışken, terör örgütleri eliyle yolundan döndürülmeye, meşru politikasından saptırılmaya çalışıyor.

Bu niyete sahip olan çevrelerin asıl amacıysa, terör eylemleriyle toplum içerisinde ciddi bir güvensizlik ikliminin yaratılmasını sağlamak, ilave olarak millet ve devlet bütünlüğünü aynı şekilde güven bunalımıyla ortadan kaldırmaktır.

İşte bu yüzden Türkiye'nin, Suriye'de haklı ve meşru gerekçelerle bulunmasından kim yada hangi ülkeler rahatsızsa, ülkemizi hedef alan saldırılarda da mutlaka doğrudan veya dolaylı olarak müdahalesi vardır.

Mevcut tablo aynı gerekçeyle düşündürücüdür. Zira ABD gibi müttefikimiz olduğunu söyleyen bir ülke El Bab'da ordumuz IŞİD'e karşı önemli bir harekat icra ederken bırakın destek olmayı, Suriye ve Irak'ta diğer bazı alanlarda IŞİD'e yönelik hayata geçirilen operasyonları garipsenecek bir şekilde durdurma kararı alarak, bir bakıma IŞİD'e El Bab'ı takviye etmesine dolaylı yoldan olanak sağlaması kabul edilebilecek yada izahı olan bir konu değildir.

* * *

Ancak aynı Obama yönetiminin İstanbul'daki terör saldırısı sonrası Türkiye'ye "destek ve yardım" teklifinde bulunmuş olması ise birbiriyle son derece çelişkili olan bir hali gözler önüne seriyor.

ABD yönetimi gerçekten iyi niyetle bir destekte bulunacaksa bunun asıl adresi terörün ana bataklığı olan El Bab'da koalisyon gücü kapsamında olmalıyken, İstanbul'da yaşanan saldırı sonrası böylesi bir teklifi yapmasının ne derecede samimi olduğunun cevabı açıktır!

Diğer yandan ülkemize yönelen saldırılar öylesine rezil, ahlaksız ve onursuzdur ki masum insanların kanı üzerinden yapılan hesaplarda şimdide etik ve mezhep temelli ayrışmayı sağlayacak bir buhran yaratılarak, benzer oyunu siyasi tercihler üzerinde de gerçekleştirebilmektir.

Son terör eylemi bunun açık bir göstergesidir. Yılbaşından günler öncesinden başlamak üzere kimi çevreler eliyle yılbaşı kutlamanın günah olduğu propagandası yüce dinimiz İslam'ın değerleri kullanılarak suistimal edilmiş, karşıt cenahta ise laiklik temelli duygular üzerinde benzer kışkırtıcı bir hal yaratılmak istenmiştir.

Gerçekten karşı karşıya kaldığımız sorun büyüktür. Ancak bu sorunu sen yada ben ayrımı yaparak değil, biz olmayı gerçek manada başararak, birlik ve beraberlikle aşabileceğimiz unutulmamalıdır.

Dünyanın yaşamak üzere olduğu büyük kaos öncesinde Türkiye olan bitenlerden saf dışı bırakılmak niyetiyle kendi içerisinde kapanık, dahası kendi kendisiyle kavgalı ve kendi kendisini tüketen bir hale dönüştürülmek istenirken, üzerimizde kurgulanan oyunlara müsaade etmeyeceğimiz tek gerçekçi ve tutarlı mevzi milli birlik ve beraberliğimizi korumakta yatıyor.

Bizim Türkiye'den başka bir ülkemiz yoktur. Vazgeçecek hiçbir insanımız ve tek bir çakıl taşımız dahi bulunmamaktadır. Var olmak için biz olmak, millet şuurunu korumak tek seçeneğimizdir.
 


Diğer Makaleleri

- BÖLGESEL HAMLELER VE TÜRKİYE'NİN KARARLILIĞI / Tarih : 2018-04-20 09:54:01
- SURİYE'DE OYUN YENİDEN KURULMAK İSTENİYOR / Tarih : 2018-04-16 09:05:55
- ORTADOĞU'DA YENİ HESAPLAR / Tarih : 2018-04-09 08:55:39
- ABD VE FRANSA'NIN TUTUMUNU NASIL OKUMALIYIZ? / Tarih : 2018-04-02 09:34:16
- RUSYA GERÇEKTE NEDEN HEDEFTE? / Tarih : 2018-03-30 09:10:50
- TERÖRLE MÜCADELEDE KANDİL VE SİNCAR'IN ÖNEMİ / Tarih : 2018-03-28 09:46:14
- AFRİN SONRASI ORTADOĞU'DAKİ YENİ DÖNEM / Tarih : 2018-03-23 08:18:25
- Dünya'da Güçlü Liderlik Dönemi Başladı / Tarih : 2018-03-21 08:03:36
- TÜRK MİLLETİ'NİN ŞAHLANIŞI / Tarih : 2018-03-18 09:01:19
- YUNANİSTAN SALDIRGANLIĞINI ARTIRIYOR / Tarih : 2018-03-16 08:08:45
- BU KEZ OYUNU TÜRKİYE KURUYOR / Tarih : 2018-03-12 08:21:03
- Dünyada Son Dönemde Yaşananlar Neyin İşareti? / Tarih : 2018-03-07 08:09:19

Diğer İsmail Özdemir Makaleleri : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  İleri »