Ortadoğu Gazetesi

TÜRKİYE VE RUSYA NEDEN HEDEFTE?

İsmail Özdemir / 2016-12-21 08:25:43

Olağanüstü günlerden geçiyoruz.

Ancak bugünleri gelecekte değerlendirecek ve bugünlerin tarihini okuyacak olan nesiller, bizlerin henüz tanık olduğu ciddi ve bir o kadar da kaygı verici olayların hepsinin birbiriyle bağlantılı olduğunu çok daha iyi görecek ve anlayacaklardır.

Türkiye ciddi bir tehdit ve saldırı altında. Bu saldırının bize yöneltilen sorumluları olarak şuan için sadece terör örgütlerini görüyoruz.

PKK, DHKPC, FETÖ, IŞİD ve diğerleri sadece ülkemizi hedef alarak kirli ve kanlı eylemlerde bulunmuyorlar, perde gerisinde son derece pis ve habis oyun kurma niyetinde olanların taşeronluğunu yapıyorlar.

Rusya'nın Büyükelçisi Andrey Karlov'un geride bıraktığımız gün katıldığı bir sergide neredeyse tüm dünyanın gözü önünde suikast sonucu öldürülmesi, oyunun ne kadar büyük ve endişe verici olduğunu göstermiştir.

Ancak bu saldırıdan sadece bir gün önce gerek yurt içinde, gerekse sınır ötesinde son derece büyük başarılara imza atan ve milletimizin gurur kaynaklarından olan Kayseri'de konuşlu 1. Komando Tugayı'mızın askerlerinin hedef alınmış olması, kuşkusuz ki bağlantılı sonuçları ortaya çıkarıyor.

Sadece son iki haftadır yaşadıklarımızı lütfen gözden geçirin.

Önce El Bab'ı almak üzere olan ve bu yerleşim biriminin yakınında bulunan Özel Kuvvetlere mensup askerlerimiz Suriye'ye ait olan ancak "kimin kullandığı belli olmayan!" Albatros tipi bir uçak tarafından, Rusya'ya ait savaş uçağının düşürüldüğü günün yıl dönümünde hedef alındı ve 4 askerimiz şehit oldu.

Ardından İstanbul Beşiktaş'ta Çevik Kuvvet'te yönelik canlı bombalı saldırıda 44 şehit verdik.

Akabinde de Kayseri'deki terör saldırısı, 14 şehit ve Rus Büyükelçisinin öldürülmesi.

Hepsinde özellikle iki terör örgütü dikkat çekiyor: PKK ve FETÖ. Yine bu iki terör örgütünün kimler tarafından korunup, kollandığı ve desteklendiği de açıktır.

* * *

Tüm bu saldırılar yaşanırken Türkiye ve Rusya'nın, Suriye krizinin başladığı günden beri ilk kez önemli sayılabilecek adımları karşılıklı olarak attığı bir döneme denk gelmiş olduğunu unutmayalım.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'un ifadesiyle "Suriye meselesinde Türkiye ile çalışmak, ABD ile muhatap olmaktan çok daha verimli" görüşünün hâkim olduğu bir dönemde hem Türkiye, hem de Rusya terör örgütleri eliyle hedef seçildi.

Türkiye ve Rusya böylesine büyük ve önemli hamleleri Ortadoğu'da beraberce yürütürken bundan pek çok ülkenin rahatsız olması kaçınılmazdı.

Kim bilir belki de Rusya bu yüzden 27 Aralık'ta Moskova'da başlaması duyurulan ve Halep konusuyla beraber bölgenin siyasi geleceğinin tartışılacağı üçlü Türkiye, Rusya ve İran toplantısını bu nedenle acil bir şekilde 20 Aralık'a çekme teklifinde bulundu!

Kaldı ki bu üç ülkenin ama özellikle de Türkiye ve Rusya'nın bölge denkleminde ortak mekanizmalar geliştirmesinden duyulan rahatsızlığı artık çok sayıda ülke gizlemiyor.

Örneğin Almanya'daki hükümetin dış politika sözcüleri bunu birkaç gün önce açık bir şekilde ilan ettiler.

Federal Hükümetin Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Norbert Röttgen'in "Türkiye'nin Suriye'de Rusya ile anlaşması çok tehlikeli bir gelişme ve bu Batı için bir başka diplomatik felaket olur" sözleri ile hali hazırda hükümet ortağı olan Sosyal Demokrat Parti Dış Politika Sözcüsü Niels Annen'nin de "Türkiye'nin Esad karşıtı muhaliflere desteğini çekmesi karşılığında Rusya'nın da kuzey Suriye'de Türkiye'nin varlığını kabul edeceğini" söylemesi dikkat çekici olmuştur.

İfadelere bakılırsa Batı için çizilen felaket senaryosu aslında Suriye'nin kuzeyi boyunca uzanan alanda PKK-PYD koridoru kurma projesinin günden güne ortadan kalkmaya başlamasıdır!

* * *

Bu senaryonun kurgulayıcısı, uygulayıcısı ve destekçileri kimlerse olan bitenlerde birincil derecede parmağı ve sorumluluğu vardır.

İşte bu nedenle gerek Türkiye sınırları içerisinde, gerekse Suriye'nin kuzeyinde başarılı operasyonlara imza atan ve özellikle bundan sonraki görevleri daha da önem kazanan Özel Kuvvetler ve 1. Komando Tugayı askerlerimiz hedef alınmıştır!

Son kertede Rusya'da PKK-PYD koridoru isteyen çevrelerce hedef seçilmiş, bölgenin genel siyasi geleceğinde kurmuş olduğu ağırlığı ortadan kaldırmak isteyen benzer kesimlerce Ankara'da, Büyükelçi Karlov vasıtasıyla hedef alınmıştır.

Şimdilik olumlu olan gelişme Türkiye ve Rusya'nın yaşananlar karşısında son derece sağduyulu ve hassasiyetle olaylara yaklaşım göstermesi ve ortak mekanizmaların korunması hedefinden ayrılmamış olmasıdır.

Diğer yandan yaşanan bunca hadise bizlere terörizmle beraber, diğer açık sahalarda da ne derecede büyük ve tehlikeli bir atmosferin içerisinde olduğumuzu gösteriyor.

Zira bölgemizde olan bitenleri, git gide sorunlu bir hal almaya başlayan küresel çerçeveyle beraber değerlendirdiğinizde, dünya siyasi tarihinde çatışma, aşırı uçtaki iktidarların ortaya çıkması ve suikastların vuku bulmasının sancılı dönemlerin habercisi olduğu sonucuyla karşılaşırsınız.

Tarih bu tarifin açık misallerini bünyesinde barındırıyor!

Üzülerek ifade etmek gerekir ki böylesi bir zaman diliminde olduğumuz artık her yönüyle ortadadır.

Türkiye bu zaman diliminden başarıyla çıkacaktır, çıkmalıdır.

Bunun için sağlanması gereken koşul, milli birlikteliğin her kesim açısından esas olduğu ve milli mutabakatın mümkün olan geniş bir yelpazede ele alındığı siyasi atmosferin hukuki durumdan fiili duruma geçmesinin sağlanmasıdır.

Tuzaklar ve sorunlarla dolu bir dönemde birbirimize kenetlenerek, ortak ülküyle sorunların üstesinden gelmek hepimizin sorumluluğudur.
 


Diğer Makaleleri

- FRANSA'NIN TÜRKİYE KARŞITI EYLEMLERİ ARTIYOR / Tarih : 2018-04-25 09:36:39
- BÖLGESEL HAMLELER VE TÜRKİYE'NİN KARARLILIĞI / Tarih : 2018-04-20 09:54:01
- SURİYE'DE OYUN YENİDEN KURULMAK İSTENİYOR / Tarih : 2018-04-16 09:05:55
- ORTADOĞU'DA YENİ HESAPLAR / Tarih : 2018-04-09 08:55:39
- ABD VE FRANSA'NIN TUTUMUNU NASIL OKUMALIYIZ? / Tarih : 2018-04-02 09:34:16
- RUSYA GERÇEKTE NEDEN HEDEFTE? / Tarih : 2018-03-30 09:10:50
- TERÖRLE MÜCADELEDE KANDİL VE SİNCAR'IN ÖNEMİ / Tarih : 2018-03-28 09:46:14
- AFRİN SONRASI ORTADOĞU'DAKİ YENİ DÖNEM / Tarih : 2018-03-23 08:18:25
- Dünya'da Güçlü Liderlik Dönemi Başladı / Tarih : 2018-03-21 08:03:36
- TÜRK MİLLETİ'NİN ŞAHLANIŞI / Tarih : 2018-03-18 09:01:19
- YUNANİSTAN SALDIRGANLIĞINI ARTIRIYOR / Tarih : 2018-03-16 08:08:45
- BU KEZ OYUNU TÜRKİYE KURUYOR / Tarih : 2018-03-12 08:21:03

Diğer İsmail Özdemir Makaleleri : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  İleri »