Ortadoğu Gazetesi

WASHİNGTON TAHRAN HATTINDAN KERKÜK MUSUL ÜZERİNDEKİ KRİPTOLU KODLARI

Sezer YOZGAT / sezeryozgat@gmail.com 2016-10-27 09:17:25

Demokrasi ile tanıştırılmak için Irak 2003 yılında ABD tarafından işgal edilmişti. Daha sonrasında Irak'a bırakınız demokrasiyi istikrar bile geçtiğimiz 13 yıl boyunca bir türlü gelmedi. Daha sonrasında bölgede Arap Baharı ile başlayan ve en son Suriye'ye sıçrayan ateş ile birlikte yakın coğrafyamızda iç karışıklık iç savaş halini almıştır.

 

2011 Martında Suriye'de başlayan iç çatışma hali hazırda hala devam etmektedir. İçinden geçtiğimiz sürecin üzerinden büyük fotoğrafa ulaşmak istenildiğinde karşımıza yakın tarihte ABD Dışişleri Bakanı Condoleeza Rice tarafından The Washington Post gazetesinde 7 Ağustos 2003 günü Transforming The Middle East" başlığı ile yayınlanan makale de (ilgili makalenin İngilizce Tam Metni için (http://www.iraqwatch.org/government/US/WH/us-wh-rice-wp_oped-080703.htm) Ortadoğu'da ülkelerin sınırlarının yeniden çizilmesinden bahsediyordu. O günlerde bir gazetede yer alan makale bugünlerde bölgede yaşananların da bir göstergesi durumundadır.

 

Haziran 2014'de Irak Şam İslam Devleti isimli terör örgütünün elindeki Toyotalarla ellerindeki siyah bayraklarla Musul'u ele geçirmesinin üzerinden iki yıl geçti. 

 

2003 yılında işgal edilen Irak'ta ordunun dağıtılması ve sonrasında Şiilerin yoğun olarak katıldığı ordunun IŞİD'in adını duymasıyla şehri bırakıp kaçmıştı. Bunun yanında Kerkük'te de Irak ordusu Kerkük'ü bırakıp kaçmış ve şehir Irak'ın kuzeyindeki yapının eline ve insafına kalmıştı. 

 

Musul'a yapılacak operasyonun uzunca bir süre ertelenmesinin arkasından geçtiğimiz günlerde Musul'a operasyon başlatıldı. 

 

Operasyon başlatılmadan Irak Başbakanı İbadi'nin Türkiye hakkında ki yersiz ve tutarsız çıkışları İbadi'nin iplerinin kimler elinde tuttuğunu da gün yüzüne bir kez daha getirmiştir.

Yıllardır Türkiye'ye terör ihraç eden PKK Terör Örgütü mensuplarının merkezi olan Kandil Dağının Irak topraklarında olmasından rahatsızlık duymayanlar Musul üzerinde hesaplar yapılırken Türkiye'nin oyunun içerisinde olmasından büyük rahatsızlık duymaktadır.

 

Türkiye'nin güvenlik meselesi sınırlarında değil sınır ötesinde başlamaktadır. Irak'ın kuzeyinde istikrarsızlığın süreksiz devam etmesi Türkiye'nin ulusal güvenliğini tehdit etmektedir. 

 

Musul basına yansıdığı kadar 8 parçaya bölünmesinden bahsedilmektedir.

Musul üzerinde ki paylaşıma bakıldığında İran tarafından Büyük Şeytan ilan edilen Amerika ile Amerika tarafından Şer Ekseni ilan edilen İran'ın kutsal ittifakları kendini açık etmektedir.

 

Irak tarafından İran'ın Karanlık Yüzü Kasım Süleymani'nin ülkeye davet edildiğine davet edildiğine dair basına yansıyan haberler de Irak'ta oyunun kimler tarafından kurgulandığını izah etmekte önemlidir. 

 

Şii kimliği ile bilinen günümüzün Kırk Haramileri olan Haşdi Şaabilerin Musul'a girerek şehrin Sünni yapısının üzerinden Mezhepsel çatışmaların yoğunlaşma hesapları yapılmak istenmektedir.  

Musul'a yapılan operasyon ile burada paylaşım gerçekleştirilme hesapları yapılırken bir yandan da Kerkük aradan çıkarılmak istenmektedir.

2003 sonrasında Merkezi Hükümete bağlanan Kerkük işgal sonrasında peşmergeler tarafından yağmalanmıştır. Tapu müdürlükleri ve nüfus müdürlükleri talan edilerek şehrin dokusunun üzerindeki gerçekler tahrif edilmek istenmek istenmiştir.

 

Yalnız Kerkük'ün mezarlıklarını ve Türkülerini. Hoyratlarını değiştirmek mümkün olmamıştır.

Kerkük ile ilgili tarihten günümüze gelen hoyratları şehrin Türkmen dokusunun silinemez izleridir.

Musul operasyonunun başlamasının ardından geçtiğimiz hafta sonu 21 Ekim günü peşmergelerin gözetimindeki Kerkük'te uyuyan IŞİD hücrelerinin harekete geçerek özellikle Türkmenleri hedef alan saldırıları Kerkük'ün de bir oldu bittiye getirilmek istendiğinin açık delilidir. 

 

Kerkük'te yaşanan saldırılar sonrasında Haşdi Şaabilerin ve PKK'nın Kerkük'e girmesinin yolları açılmış bulunmaktadır.

Musul operasyonunda bir bardakta koparılan fırtınaların ve Türkiye'nin oyun dışı çalışmaları için atılan adımların irdelenmesinde büyük önem taşımaktadır.

Türkiye'nin Misak-ı Milliden bahsediyor olması batılı güçleri rahatsız etmektedir.

 

Bugünün kodlarını iyi analiz etmek için Musul Kerkük meselesinin gündeme geldiği süreç te ülkede Şeyh Said isyanının tezgahlayanların tarihi kodları iyi okunmalıdır.

Washington Tahran hattında Musul ve Kerkük'ün paylaşımı Sykes-Picot Anlaşması'nın yüzüncü yıl dönümünde gizli anlaşmalarla bölgenin yeniden dizaynı hesaplanmaktadır. 
 


Diğer Makaleleri

- PROJE BAZLI YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ / Tarih : 2018-04-12 09:30:47
- AYNASI KIRILANLAR / Tarih : 2018-04-06 08:40:19
- İNTERAKTİF VERGİ DAİRESİ / Tarih : 2018-04-04 09:40:30
- ITC, her zaman etnik ve mezhep ayrımını reddetti / Tarih : 2017-11-13 12:42:18
- İŞ HAYATINDA ARABULUCULUK SİSTEMİ / Tarih : 2017-11-10 08:36:27
- TARİH TEKERRÜRDEN İBARET BARZANİ / Tarih : 2017-11-09 08:32:11
- BARZANİ VE YOLUN SONU / Tarih : 2017-11-02 08:44:04
- KRİPTO FETÖ'CÜLER SİYASETE EL ATTI / Tarih : 2017-10-27 09:54:38
- ÜLKÜCÜNÜN YERİDE YUVASIDA MHP'DİR / Tarih : 2017-08-25 09:49:09
- 15 TEMMUZ VE "DEVLET" DURUŞU / Tarih : 2017-07-15 10:10:13
- İHRACATTA E FATURA UYGULAMASI / Tarih : 2017-07-04 10:07:47

Diğer Sezer YOZGAT Makaleleri : 1 2 3 4 5 6 7  İleri »